reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Październikowe mamy 2020

My z mężem przy pierwszym dziecku wybraliśmy pakiet przechowywania krwi i sznura. Krew jest przechowywana , niestety sznur się nie nadawał i w sumie nawet nie wiem dlaczego bo nikt nam nie wyjaśnił. Moim zdaniem jeśli ktoś ma środki (bo to drogie) to powinien przechowac.. wiem że to tylko do 18 i nie zawsze okaże się pomocne ale nie wybaczyłabym sobie gdyby mojemu dziecku przyplątało się chorobska na które te komórki mogłyby pomóc a ja bym tego nie zrobiła. Ale każdy ma prawo decydować o sobie
Mam takie samo zdanie 😉
 
reklama
A co znaczy kosmówkowość ?
Dotyczy tylko ciąży mnogich:

" Do 10. tygodnia ciąży kosmówkowość i owodniowość określa liczba pęcherzyków uwidocznionych w badaniu USG – dwa oddzielne mówią o ciąży dwukosmówkowej, zawsze dwuowodniowej. Jeden pęcherzyk, zawierający dwa zarodki, wskazuje na istnienie ciąży jednokosmówkowej, w zależności od uwidocznienia lub nie przegrody owodni – jedno- bądź dwuowodniowej."
 
A co znaczy kosmówkowość ?
Sprawdza się czy są 2 kosmówki i 2 owodnie
Przy bliźniakach jednojajowych może się zdarzyć że będą jednokosmowkowe i jednoowodniowe co niesie duże ryzyko i jest mega problematyczna ciąża.
Najlepiej jak dzieci są 2k2o
I to najczęstszy typ ciąży
 
Ja na pobranie krwi ma przyjść ok 5 dni wcześniej niż na usg. Podobno wyniki muszą być na wizytę.
Mi lekarka tłumaczyła tak, ze poziom tego białka porównuje się do danych z usg i jak jest z tego samego dnia, to najbardziej miarodajna statystyka jest. Ale zadzwonię jeszcze do przychodni i się dopytam, bo też by mi było wygodniej mieć już gotowe na wizytę.
 
Dotyczy tylko ciąży mnogich:

" Do 10. tygodnia ciąży kosmówkowość i owodniowość określa liczba pęcherzyków uwidocznionych w badaniu USG – dwa oddzielne mówią o ciąży dwukosmówkowej, zawsze dwuowodniowej. Jeden pęcherzyk, zawierający dwa zarodki, wskazuje na istnienie ciąży jednokosmówkowej, w zależności od uwidocznienia lub nie przegrody owodni – jedno- bądź dwuowodniowej."
Ok nie zrozumiałam :) Zastanawiałam się co się bada właśnie przy ciąży dwujajowej skoro kosmówki wtedy zawsze są dwie.
 
Sprawdza się czy są 2 kosmówki i 2 owodnie
Przy bliźniakach jednojajowych może się zdarzyć że będą jednokosmowkowe i jednoowodniowe co niesie duże ryzyko i jest mega problematyczna ciąża.
Najlepiej jak dzieci są 2k2o
I to najczęstszy typ ciąży
Tak, ale jak dobrze zrozumiałam to koleżanka ma ciąże dwujajową, dlatego mnie zaciekawiło czego dotyczy badanie kosmówkowości w tym przypadku.
 
A w czym lepszy jest sznur od samej krwi?
"Sznur pępowinowy zawiera specjalne komórki macierzyste tzw. komórki mezenchymalne. Posiadają one nieco inne właściwości niż komórki z krwi pępowinowej - znacznie łatwiej różnicują się w inne typy komórek, np. nerwowe, kostne, chrzęstne."

komórki mezenchymalne są wykorzystywane w medycznych eksperymentach leczniczych w leczeniu chorób takich jak dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne czy uszkodzenia chrząstek stawowych

można przeszczepić je łącznie z komórkami krwi pępowinowej, w sytuacjach stosunkowo małej liczby krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej

mogą być użyte w leczeniu całej rodziny (nie jest wymagana zgodność tkankowa tak restrykcyjna jak w przypadku krwi)
 
reklama
A ja jestem zła dzwoniłam do kilku poradni zeby zapisać się do diabetologa. Mialam cukrzyce w pierwszej ciąży i teraz rano mam kiepski cukier byłam juz prywatnie na początku ciąży kazal spokojnie zrobić wyniki zapisać się państwo wprowadzić dietę. Wprowadziłam sytuacja się unormowala więc kiedy zrobiłam wyniki cukier byl dobry. Obecnie zaczyna fikac a akcja koronawirus powoduje że nie działają poradnie a ja w kropce jestem Ech
jakie masz wyniki krzywej cukrowej ?
 
Do góry