reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Październikowe mamy 2018

Ja prowadzę firmę. Odprowadzalam podstawowe składki. W zeszłym roku niecałe 1200 zl, w tym roku jest więcej. Macierzyńskiego dostaję ok 1300-1350zl - zależy ile jest dni w miesiącu. Nadal muszę odprowadzać składkę zdrowotną (319, 94 zl), resztę odprowadza za mnie zus. Czyli w praktyce mam takie kosiniakowe.
Masz tyle ile na najniższej krajowej. Czyli trochę ponad 1000 :) nie przejmuj się, ja też. Trzeba jakoś dawać radę. Ale dla mnie to śmiech na sali takie pieniądze. Dlaczego 80%? Przecież tak bardzo chcą aby ludzie się rozmnazali ale dużej części ludzi( nie patologi) po prostu na to nie stać i decydują się późno na dziecko przez co potem mogą mieć problemy z zajściem, utrzymaniem ciąży itd.
Też się zastanawiam jak sobie dam radę jak będę miała teraz macierzyński w wysokości 1000 zł. Dobrze przynajmniej mąż zarabia. Ale to nawet nie wystarczy aby z mojej "pensji" opłacić wynajęte mieszkanie.
Mąż w pon będzie miał przedłużania umowę i Obaczymy czy i ile mamy możliwości kredytu aby kupić mieszkanie. Jak mam komuś obcemu płacić a tyle samo wydać na kredyt to wolę w swoje :) no ale zobaczymy.
 
reklama
Masz tyle ile na najniższej krajowej. Czyli trochę ponad 1000 :) nie przejmuj się, ja też. Trzeba jakoś dawać radę. Ale dla mnie to śmiech na sali takie pieniądze. Dlaczego 80%? Przecież tak bardzo chcą aby ludzie się rozmnazali ale dużej części ludzi( nie patologi) po prostu na to nie stać i decydują się późno na dziecko przez co potem mogą mieć problemy z zajściem, utrzymaniem ciąży itd.
Też się zastanawiam jak sobie dam radę jak będę miała teraz macierzyński w wysokości 1000 zł. Dobrze przynajmniej mąż zarabia. Ale to nawet nie wystarczy aby z mojej "pensji" opłacić wynajęte mieszkanie.
Mąż w pon będzie miał przedłużania umowę i Obaczymy czy i ile mamy możliwości kredytu aby kupić mieszkanie. Jak mam komuś obcemu płacić a tyle samo wydać na kredyt to wolę w swoje :) no ale zobaczymy.
No tylko wiesz prowadząc biznes miałam te dochody sporo większe ;) więc teraz jesteśmy zmuszeni żyć skromniej. Po prostu dla mnie to jest chore ze składki 1200 zl musiałam co miesiąc płacić a mam po odliczeniu zdrowotnej mniej niż placilam co miesiąc. No gdzie tu logika? P. S. Z zusu dostaje mniej niż moja rata kredytu wynosi :D
 
Moja kuzynka jest lekarzem rodzinnym i nie chcą nawet lekarza zatrudniać inaczej niż firma-firma, więc ona też ma teraz śmieszne to macierzyńskie. Jako kuźwa lekarz... A wszyscy przekonani że jako lekarz świetnie zarabia. Jej mąż na statkach pływa (4 miesiące w domu, 4 pływa). Chciał się przekwalifikować, żeby być w domu cały czas, ale ich na to nie stać.

Ale za to mają od razu jedno 500+, bo urodziła bliźniaki :-)

Co do tego 80% chorobowego - u mojej mamy w pracy (bank) żadna dziewczyna nie chodzi na chorobowe, bo nie są w stanie się utrzymać jak dostaną przez tydzień-dwa to 20% mniej. I przychodzą wszystkie chore do pracy i nawzajem się zarażają. A jak dzieci chore, to załatwiają do opieki babcie, ciocie itp. żeby nie brać same zwolnienia.

Jak to się mówi - mój kraj, taki piękny :-)
 
Miao to one najniższa krajowa zarabiają ze ich nie stać gdy mają 80% pensji? Wątpię. Wg mnie to pracodawca nie powinien dopuszczać do tego ze chodzą do pracy i zarazaja. :/
 
Ja dostanę tylko kosiniakowe.Ale na szczęście nie martwię się finansami.
Mieszkanie dostaniemy teraz służbowe, z niskim czynszem, po porodzie mamy prawo starać się o wieksze.
Na razie na pewno nie wrócę do pełnoetatowej pracy, choć powolutku rozważam opcje działalności bez rejestracji (na początek), aby zobaczyć ile jestem z stanie zarobić.Aczkolwiek docelowo i tak będę probowala dostac jakis etat w MONie
 
Ja biore 80% od razu. Bo 100% jest przez 5,5 jakos tak a potem do roku 60% wiec bardziej sie oplaca miec te 80 przez 12 miesiecy.
Skąd ta informacja? Macierzyński trwa 20 tygodni, ale 6 tygodni rodzicielskiego też jest płatne 100%. Wychodzi 26 tygodni 100% (20 macierzyński + 6 rodzicielski) i 26 tygodni 60% (reszta rodzicielskiego). Ale plizzzzz sprawdź w swoich źródłach, które twierdzą, że jest inaczej! Ja mogę rzucić takim linkiem:
Link do: Strona główna - ZUS
 
Ja biore 80% od razu. Bo 100% jest przez 5,5 jakos tak a potem do roku 60% wiec bardziej sie oplaca miec te 80 przez 12 miesiecy. Jeny wlasnie patrze na to, ze zaraz bede miala polowe ciazy. Jak to tak szybko zlecialo.

Nie zawsze. Bo jeśli komuś te 80% wychodzi np 1000 zł to lepiej dla niego jak najpierw weźmie 100 % a potem 60% (wtedy dostaje poniżej 1000 zł a ZUS mu dopłaca do pełnej kwoty 100 zł) mam nadzieje ze w miarę logicznie to napisałam hehe. Wszystko zależy odbytego ile kto zarabia ;)
 
Nie zawsze. Bo jeśli komuś te 80% wychodzi np 1000 zł to lepiej dla niego jak najpierw weźmie 100 % a potem 60% (wtedy dostaje poniżej 1000 zł a ZUS mu dopłaca do pełnej kwoty 100 zł) mam nadzieje ze w miarę logicznie to napisałam hehe. Wszystko zależy odbytego ile kto zarabia ;)

Oświećcie mnie. Ilekroć liczę wychodzi na to samo. Czy weźmiesz 80% przez rok czy weźmiesz 100 i 60% :D
ZUS coś dopłaca jak wychodzi poniżej 1000?
Pierwsze słyszę.
 
reklama
Oświećcie mnie. Ilekroć liczę wychodzi na to samo. Czy weźmiesz 80% przez rok czy weźmiesz 100 i 60% :D
ZUS coś dopłaca jak wychodzi poniżej 1000?
Pierwsze słyszę.

Tak dopłaca. Tak samo Jak płaci te kosiniakowe 1000 zł wiec ludziom nie opłacałoby się brać macierzyńskiego skoro kosiniakowego dostawaliby więcej [emoji23]

Ja w to się aż tak nie zaglebialam bo biorę po prostu 80% od razu
 
Do góry