reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

o badanich hormonalnych dla starających się...

Witajcie,

Staramy się o dziecko od maja 2011, choć myślę, że słowo staramy się jest tutaj za duże (po prostu nie przeszkadzamy naturze;)) Póki co starania te są bezowocne i postanowiliśmy, że zajmiemy się tym konkretnie. Po lekturze tego forum zaczęłam od badań. Ale zanim o tym, kilka słów o mnie. Mam 27 lat, przez 4 lata brałam tabletki YAZ, odstawione w styczniu 2011. Od tego czasu nieregularne miesiączki - pierwsza 25.02, druga 25.04, trzecia 25.06 i czwarta 25.08 (równo co dwa miesiące). Od 25.08 do 6.01.2012 brak miesiączki. 6.01. ponowne "objawienie". Wizyty i wielu lekarzy, każdy widzi coś innego, ale nikt nie zajął się mną kompleksowo (wcześniej miałam problemy z nieregularnymi miesiączkami, dostawałam hormony właśnie po to, by je uregulować z tekstem "będziemy się martwić jak będzie pani chciała mieć dziecko". No więc teraz się martwię, a po kolejnym beznadziejnym lekarzu (który zbagatelizował brak okresu), zapisałam się do innego, tym razem wychwalanego lekarza (zobaczymy...).
Przed wizytą chcę zrobić badania, żeby nie tracić czasu. Wizytę mam 23.01. Dzisiaj zrobiłam część hormonów i oto wyniki:

4 dc:
FSH 4,86 mlU/ml
LH 3,56 mlU/ml
Estradiol 33,3 pg/ml
Testosteron 76 (podana obok norma 14-76)

stosunek LH:FSH=0,73 - może nie jest idealny, ale tragedii też nie ma
Testosteron mnie martwi, ale przeczytałam, że może to mieć związek z tą długą przerwą a miesiączkowaniu. to prawda?

no i teraz mam do Was pytanie:
- czym się martwić?
- co dalej badać? w jakie dni?

Chciałam dzisiaj zrobił prolaktynę, ale ze stresu spałam tylko 3 h, więc nie było sensu. Będę wdzięczna za wszelkie porady :)
 
reklama
hej, ostatnio odebrałam swoje wyniki badań:

FSH 6,12 mlU/l
LH 25,38 mlU/l
estradiol 318 pg/l

badanie zrobione 10 dc (zgodnie z zaleceniami lekarza)
stosunek LH DO FSH
 
stosunek LH do FSH wynosi ponad 4, czy to dobrze??
do lekarza jadę dopiero za tydzień dlatego proszę o pomoc w interpretacji wyników.

dodam tylko ze trzy miesiące temu przeszłam laparotomie usunięcia torbieli jajników (dostałam zalecenie starania się o dziecko:))

z gory dziekuje za odp.
 
witam !
ja kiedyś już pisałam tu na forum, staraliśmy się o dziecko dość długo i udało się w styczniu 2008 zostaliśmy rodzicami :) Kamilek ma już 4 latka i chcemy postarać się o rodzeństwo dla niego:) postanowiłam tu do Was wpaść i zobaczyć ... może jeśli mnie przyjmiecie to zacząć z Wami pisać od nowa, ale jakoś tak mi ciężko .... i nie wiem od czego zacząć ! pozdrawiam Magda :)
 
Ja tez mam problem hormonalny (nadmiar testosteronu) staramy sie o dzidziusia ale bez skutecznie.. juz czasem poprostu brak mi sil.... na oststniej wizycie okazalo sie ze do tego wszystkiego mam jeszcze bardzo duza nadrzerke... za miesiac bede miaa badanie HSG miala to ktoras z was???

witaj. Ja starałam sie ponad 2 lata o dzidzie. Prócz testosteronu (za wysoki) mam jeszcze zespół policystycznych jajników. Leczyłam sie w UK. Po wielu badaniech przyszło czas na HSG - to badanie drożności jajowodów. Wstrzukuja kontrast do macicy i robia prześwietlenie. Tak po krótce. Nie należy to badanie do przyjemnych, przynajmniej ja średnio milo je wspominam.
 
Witajcie,
Robiłam TSH i wynik wyszedł mi w górnej granicy normy.
FT3, FT4 w normie..po środku.Gdzieś czytałam, że aby zajść w ciąże musi być TSH do 2 a ja mam 4 a norma jest do 4,20 jak dobrze pamiętam. Slyszałam, że aby zajść w ciąże trzeba mieć TSH do 2, czy to prawda?
CZy powinnam się martwić?
Jakie najważniejsze badania wykonać przed staraniami?
Testosteron i prolaktynę?
Czy coś jeszcze?
 
Ostatnia edycja:
Witam :) Mam pytanko, bo chyba się nie doczytałam...Kiedy najlepiej robić badania hormonów ?
 
Ostatnia edycja:
Informacje ze strony internetowej mojego laboratorium:

Badania hormonalne
  • Najczęściej na badania hormonów płciowych pobieramy materiał od 2 do 8 lub 18 do 22 dnia cyklu.
  • Jeśli zachodzi potrzeba pobrania materiału innego dnia należy zapamiętać, z którego dnia cyklu jest wynik.
  • Każda faza cyklu ma swoją normę i można zinterpretować wyniki.
 
reklama
Witam wszystkie Panie :)
Jestem tutaj pierwszy raz, specjalnie założyłam konto i postanowiłam, że może warto i że może któraś z Was miała podobną sytuacje, bo przecież nie taką samą. Jak wszystkie tutaj, Ja razem z moim partnerem staramy się o maleństwo. Oboje bardzo tego chcemy ale nie wychodzi. Ostatnio wreszcie się za to wzięłam i zaczęłam "uczęszczanie" w tej sprawie do ginekologa. Na moją Panią doktor nie mogę narzekać, bo takiego lekarza ze świecą szukać. Zapewnia mnie, że ona nie widzi problemów z zajściem w ciąże. Ale jednak dała skierowanie na badania. Widziała też na USG pęcherzyki w jajnikach...w obu. Ale stwierdziła, że to jeszcze nie PCO, a je wpisała na opis USG. Zrobiłam te badania. Rozpiszę tutaj dla was wszystko, co napisała opisując USG i te wyniki badań też. Może będziecie w stanie mi powiedzieć, czy mam się zacząć martwić. Bo naczytałam się już różnych rzeczy i wyszło co wyszło. Tylko proszę o poradę a nie krytykowanie, że pisze głupoty tutaj :)
A więc, co do opisu USG:
TRZON MACICY: tyłozgięty, prawidłowej wielkości. wymiary: długość 45mm, AP: 28 mm
KSZTAŁT ZEWNĘTRZNY MACICY: prawidłowy, obrysy trzonu regularne. Przekrój czołowy rekonstrukcji 3D/4D prawidłowy.
MIOMETRIUM: jednorodne echogenicznie.
JAMA MACICY: prawidłowego kształtu i wielkości. Przekrój czołowy 3D/4D: nie ujawnił patologii w budowie jamy macicy.
ENDOMETRIUM: grubość 8,1 mm. Jednorodne echogenicznie, echo środkowe symetryczne, o regularnym przebiegu.
SZYJKA MACICY: w przodopochyleniu, prawidłowej echogeniczności.
KANAŁ SZYJKI: prawidłowy
JAJNIK PRAWY: o wymiarach 40x20 mm, z 13 drobnymi pęcherzykami o wymiarach od 5 do 7 mm.
JAJNIK LEWY: o wymiarach 39x20 mm, z 12 drobnymi pęcherzykami o wymiarach od 3 do 6 mm.
ZAT.DOUGLASA: wolna.
WNIOSKI: PCO syndrome suspicio

Badania: robione 2 dnia cyklu. według zaleceń lekarza:
TSH 4,419 mikrolU/ml
FSH 5,42 mIU/ml
LH 14,72 mIU/ml
Testosteron 107,00 ng/dl
i Prolaktyna, która byłą robiona 11 dnia cyklu wynosiła 16,00 ng/ml a prolaktyna po MCP 105,00 ng/ml

Co o tym wszystkim sądzicie?:-(
 
Ostatnia edycja:
Do góry