reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mamy z tatusiami z turcji

Znikła Lily Zuhal :-(
hhm Karolcia sądze że to kazdego osobista decyzja więc skoro tak chciałą tak też zrobiła ........cóż moż na mówić szkoda ale można powiedzieć też '' trudno ale się stało'' . powiedzcie mi dziewczyny czy ciężko jest w Polsce załatwić Turkowi pobyt mieszkalny tu albo na stałe /??? co wiecie na ten temat???/ czy to bardzo cięzka sprawa?????
 
reklama
Gdy już twój Aykut będzie w Polsce na wizie, to najmniej 45 dni przed jej skończenirem się musicie złozyć wniosek w Wojewódzkim Urzędzie ( w waszym wypadku pewnie będzie to W-wa). Do wniosku dołączą się pare dokumentów , które muszą byc przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza. Potrzebny jest : akt urodzenia, zaświadczenie o braku zobowiązań finansowych wobec Turcji ( że nie zalega w rozliczeniach podatkowych, nie ma zaciagnietego kredytu czy też nie płaci nikomu alimentów) oraz zaświadceznie o niekaralności. Nastepnie do wnisoku osoba , która ma zamiar zapewnic mieszkanie i utrzymanie musi dołączyć swoje dochody, akt własności mieszkania -czyli to juz będą twoje dokumnty. No i we wniosku trzeba umotywować dlaczego ma sie zamiar spędzić w Polsce więcej niż 6 miesięcy. Ten wniosek jest sprawdzany przez straz graniczną , a decyzja jest wydawana przez Wojewodę ( pewnie u was będzie to Woj.Mazow. ) jeśli decyzja jest pozytywna to na okreslony okres ( najmniej rok, najwięcej 2 lata) zostaje wydana cudzoziemcowi specjalna Karta Tymczasowego Pobytu. Przed jej odbiorem jednak nalezy sie udać do Urzędu Meldunkowego i zameldować obcokrajowca. Potem płąci sie za kartę i ja odbiera po okazaniu zaświadczenia o zameldowaniu. Potem należy sie udac o wydanie numeru pesel w Urzędzie Meldunkowym.
To jest pierwszy etap. Potem jeśli po wygasnięciu terminu ważności karty chce się ją przedłużyć to tez składa się te dokumenty jeszcze raz. No a po najmniej 5 latach pobytu w Polsce można sie starac o obywatelstwo.
Karta tymczasowego pobytu w Polsce pozwala na wjazd do Polski bez wizy ile razy się chce. Ale w przypadku starania sie o obywatelstwo polskie nie mozna przebywac zagranicą w ciagu roku wiecej niz do 3 miesięcy.

Co do podjecia pracy to jeśli bylibyscie z aykutem małżeństwem to mógłby podjąc prace gdziekolwiek bez żadnego starania sie o pozwalanie na wykonywanie pracy w Polsce. Ale jeśli nie będziecie brac slubu to on chcąc pracowac w Polsce musi składać razem z pracodawca , który chciałby go zatrudnic specjalny wnisoek i dodatkowe papiery do Urzędu Wojewódzkiego. Takie pozowlenie jest bardzo drogie bo 2 lata kosztowało 800 zł. Teraz pewnie więcej. My z Alim na szczęście nie musielismy się z tym zmagać.

Jest sporo papierkowej roboty i nerwów , ale jest to do załatwienia.
 
No tak sie rozpisalam ze karolcia mnie wyprzedzila. To juz wiemy co i jak jezeli bez slubu. No a to co napisalam po slubie moze sie komus tez przyda;-).
 
Tak , duzo papierkowej roboty ale to wszystko jest łatwiej załatwic jesli sie jest własnie w związku małżeńskim, bez tego gorzej - a obywatelstwo polskie jest wtedy mało osiagalne.
Ale wszystkie przepisy sa non stop zmieniane. pamietam jak my pytalismy sie o pozwolenie na prace dla Alego ( jakieś 2 lata temu) - i wtedy jeszcze musielibysmy się o nie starac. Dosłwnie po kilku miesiacach weszła nowa ustawa , która daje moizliwość pracowania cudzoziemcom bez zezwolenia jeśli są w związku małżeńskim z obywatelem Polski,
 
Najlepiej udać się osobiscie do Urzędu Wojewódzkiego do wydziału Spraw Cudzoziemców i atm sie o wszystkim dowiedzieć. Mozliwe ,że juz cos pozmieniali o czym ani ja ani Lily nie wiemy.

Ale głowa do góry. Aykut musi jedynie pogromadzic tylko te dokumenty do przetłumaczenia , wypełnicie wniosek i trzeba czekać. Waznym atutem w waszym przypadku jest twoja ciąża Aureola. To może wam pomóc.
 
Najlepiej sie dowiedziec we wlasnym miescie. U mnie w wydziale ds cudzoziemcow. Maja tez dobra sronke internetowa gdzie wszystko jest dokladnie opisane. Kazde miasto ma swoja stronka. Warto odszukac i poczytac :-).

Mozna sie ciekawych rzeczy dowiedziec.;-)
 
Hej dziewczyny ja juz na walizkach
jutro bede juz w Turcji :)
Pozdrowie Turcje od was wszystkich ( tzn od tych co sa w Polsce:))
trzymajcie sie cieplutko
i do napisania za jakies 9 dni jak wroce:):):)
jejkuuuu
jak ja sie ciesze:)
 
no to zycze udanego pobytu.
a tak na marginesie to nie wiem czy wiesz, ze w turcji, zwlaszcza w istanbule i ankarze byly limity wody z powodu suszy, no ale ty masz szczescie, z tego co widzialam na tureckich wiadomosciach to dzisiaj sobie niezle popadalo.
tak czy inaczej udanego pobytu i wspanialych chwil z twoim facetem
 
TN3-22358-Au-revoir-A-bientot-A-la-prochaine-Bye.gif
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry