reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Listopad 2009

reklama
Witam przyszłe mamusie :-)
Jak tam samopoczucie? Bo moje tak sobie... miałam większe skurcze jakąś godzine temu i myślałam, że po męża będę dzwoniła, a teraz wszytsko jakoś samo wróciło do normy:sorry2:.
To poprostu niesprawiedliwe...
Czytałam nawet na forum kafeteri o wywoływaniu porodu i kobitki tam polecają sex, pranie i spacery...
Chyba spróbuję z tym praniem bo w moim przypadku reszta jakoś nie chce działać:zawstydzona/y:.
Gadałam nawet ze swoim maleństwem żeby już wyszedł z brzuszka ale to też nic nie dało...
Od małego już problemy wychowawcze:-D
 
Ja mam galaretkę od 3 tygodni i mi moja gin powiedziała, że to nie jest czop, a to, co razem z czopem jest w szyjce...

Ja też tak mam...:-( i na początku, też myślałam, że jet to czop.
Byłam kilka dni temu u lekarki, to powiedziała mi że szyjka powoli się rozwiera więc ten śluz jest rzeczą naturalną, a czopa jak nie było widać, to nie widać...
 
Tak Gosiu pojadę na Strzegomską.

No i widzicie ?
Minister Kopacz mówi, że nas to nie dotyczy a MOPS uważa , że dotyczy.
CYRK !!!

Tak czy siak ja jutro biorę to żaswiadczenie dla świętego spokoju.
 
Kasiiula ja znalazłam trochę więcej na ten temat. Włącznie z wnioskiem jaki należy pobrać...

Podstawy prawne 2009r.

Sprawy świadczeń rodzinnych prowadzi Referat Świadczeń Rodzinnych z siedzibą
przy ul. Kadłubka 12, 71-521 Szczecin, Tel. : 44 27 100


1000 złotych becikowego dostają rodzice każdego dziecka któro przyjdzie na świat. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktu urodzenia. Jest to właściwe becikowe, dla wszystkich, wg. projektu LPRu. Niżej przeczytasz jak i gdzie złożyć wniosek.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.
Becikowe przysługuje wszystkim, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny, w wysokości 1000 zł na dziecko. Wprowadzone ustawą z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 12, poz. 67).

Becikowe jest świadczeniem rodzinnym. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w art. 21 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż świadczenia rodzinne są wolne od podatku dochodowego.
Becikowe przysługuje:
§ matce,
§ ojcu lub
§ opiekunowi prawnemu dziecka.
Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w miejscu, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej obowiązywal termin 3 miesięcy). Wniosek złożony po terminie będzie pozostawiony bez rozpoznania.
Do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty:
§ dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
§ skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka;
§ pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego z rodziców).
Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka
Od 1 stycznia 2006 roku dwukrotnie wzrasta wysokość dodatku z tytułu urodzenia dziecka, który przysługuje tym rodzinom, które miały prawo do zasiłku rodzinnego. Jest to tak zwany drugi tysiąc becikowego przysługujący najbiedniejszym rodzinom. Do dnia 31 grudnia 2005 roku, dodatek ten wypłacany był w wysokości 500 zł.
Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód netto rodziny z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, w przeliczeniu na osobę, nie przekracza kwoty 504 zł, a w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne 583 zł. Do ustalenia dochodu rodziny niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie z urzędu skarbowego.
Dla kogo dodatek?
Jak stanowi art. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje także opiekunowi faktycznemu dziecka - do ukończenia przez to dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został on przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka. Należy pamiętać, że ustawa o świadczeniach rodzinnych podaje następującą definicję opiekuna faktycznego - jest to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu rodzinnego z wnioskiem o przysposobienie tego dziecka. Nie jest, zatem opiekunem faktycznym babcia dziecka pozostawionego pod jej opieką przez rodziców, którzy np. wyjechali za granicę do pracy sezonowej. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko. Zatem rodzina z bliźniakami otrzyma dwa dodatki - na każde z dzieci po 1000 zł.

Jak otrzymać dodatek?
Aby uzyskać dodatek z tytułu urodzenia dziecka, należy być uprawnionym do zasiłku rodzinnego. Nie ma możliwości otrzymania samego dodatku bez zasiłku rodzinnego. Dlatego trzeba najpierw złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, w którym należy zaznaczyć: dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Jeżeli rodzina jest uprawniona do zasiłku rodzinnego, czyli przede wszystkim jej dochód netto uzyskany w roku 2004 nie przekracza kwoty 504 zł miesięcznie na osobę w rodzinie albo 583 zł miesięcznie na osobę w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym, to przysługuje tej rodzinie prawo do zasiłku rodzinnego. Dzięki temu rodzina może się starać także o dodatki do zasiłku rodzinnego - w naszym przypadku dodatek z tytułu urodzenia dziecka.

Gdzie złożyć wniosek?
· u pracodawcy, jeśli w dniu 31 lipca 2005 r. zatrudniał on, co najmniej 20 pracowników. Pracodawca taki do końca bieżącego okresu zasiłkowego tj. do 31 sierpnia 2006 roku, wypłaca swoim pracownikom w czasie trwania ich zatrudnienia oraz osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej zasiłek pielęgnacyjny, zasiłek rodzinny wraz z dodatkami z tytułu: urodzenia dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Jeśli ktoś ubiega się o zasiłek rodzinny i inne dodatki niż wymienione powyżej, czyli np. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - po wszystkie świadczenia od razu powinien zgłosić się do urzędu gminy bądź upoważnionego do realizacji świadczeń rodzinnych ośrodka pomocy społecznej.
· w pozostałych przypadkach (dotyczy np.: osób bezrobotnych, osób zatrudnionych u pracodawców zatrudniających poniżej 20 pracowników, funkcjonariuszy) wniosek o świadczenia rodzinne uprawnieni składają w urzędzie gminy lub w upoważnionym do realizacji świadczeń rodzinnych ośrodku pomocy społecznej.
Lece z psiakiem na spacerek, bo mam dość siedzenia w domu może to przyśpieszy jakoś całą akcję:-p
 
Ja też tak mam...:-( i na początku, też myślałam, że jet to czop.
Byłam kilka dni temu u lekarki, to powiedziała mi że szyjka powoli się rozwiera więc ten śluz jest rzeczą naturalną, a czopa jak nie było widać, to nie widać...

Czop nie koniecznie musimy zauważyć. Pani doktor mówiła, że często zdarza się tak, że czop wychodzi podczas siusiania czy "grubszej" wizyty w toalecie.
 
Acha mam jeszcze pytanie.
Bo będę jechała do Urzędu Skarbowego po zaświadczenie o zarobkach z 2008 roku ( wtedy nie byłam mężatką ), to czy mogę te swoje dochody wykorzystać by dostać rodzinne na malucha? W sumie rok kalendarzowy zamknie się w kwietniu tego roku, a moje zarobki wynosiły 0zł. To jak to będzie??
 
reklama
Acha mam jeszcze pytanie.
Bo będę jechała do Urzędu Skarbowego po zaświadczenie o zarobkach z 2008 roku ( wtedy nie byłam mężatką ), to czy mogę te swoje dochody wykorzystać by dostać rodzinne na malucha? W sumie rok kalendarzowy zamknie się w kwietniu tego roku, a moje zarobki wynosiły 0zł. To jak to będzie??

najlepiej zadzwon do mopsu lub us i przedstaw swoja sytuacje:-)
 
Do góry