reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Lista lutowych mamuś

Gosiaf, ja wiem tylko tyle, ze obowiazuje po 14 dniach od dnia ogloszenia. Jak tak dalej pojdzie(bo zdaje sie jeszcze tego nie oglosili) to zalapia sie dopiero dziewczyny rodzace w marcu lub kwietniu. Zastanawiam sie czy zwloka w publikacji nie jest celowa i rzad nie chce w ten sposob sobie troche zaoszczedzic.
 
reklama
Słyszałam w telewizji, że dotyczy wszystkich kobiet, które urodziły po pierwszym stycznia 2006. Ja już to komuś tłumaczyłam, ale może nie na bb, ze może być tak jak z ustawą o szkolnictwie wyższym. Miała taki a nie inny termin obowiązywania -od stycznia 2003 i chociaż weszła w zycie w lipcu 2004 r., to stypendia wypłacili nam również wstecz-za 7 mcy 2003 r i cały rok akademicki 2003/2004.

Ale na nic sie nie nastawiam. Tylko śmieszą mnie te wszystkie gadki na innych forach, że dostaną na rękę 800 zł, czy coś tam-Marcinkiewicz wyraźnie powiedział kilka dni temu, że becikowe nie będzie opodatkowane, jako swiadczenie rodzinne, które ustawowo nie podlega opodatkowaniu. Zresztą, nawet jakby było, to 800zł też na ulicy nie leży.
 
Cytuje gazetę prawną z tego weekendu:



Tysiąc złotych za urodzone dziecko

Wszystkie rodziny, w których przyjdzie na świat dziecko lub większa liczba dzieci, będą miały prawo do świadczenia wynoszącego 1000 zł na każde z nich.
Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu lub matce dziecka albo jego opiekunowi prawnemu, niezależnie od ich dochodu. Nie zostanie ono jednak wypłacone automatycznie.
Aby otrzymać becikowe, ojciec lub matka dziecka (albo jego opiekun prawny) będzie musiał złożyć wniosek o to świadczenie. Wniosek ten trzeba złożyć w urzędzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Innymi słowy, we własnym urzędzie gminy.
WARTO WIEDZIEĆ
Becikowe nie zostanie wypłacone automatycznie po urodzeniu dziecka. Aby je otrzymać, trzeba – w ciągu 3 miesięcy od daty urodzenia dziecka – złożyć w gminie wniosek o jego przyznanie.
UWAGA! Wniosek trzeba będzie złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Ustawa przewiduje, że jeśli zostanie on złożony później, gmina pozostawi go bez rozpoznania, tzn. nie zajmie się nim i becikowego nie wypłaci.
Termin złożenia wniosku o becikowe różni się od tego, który obowiązuje, w sytuacji gdy osoba stara się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. O ten dodatek (warunki jego otrzymania omawiamy dalej) można do gminy wystąpić w ciągu roku od daty narodzin dziecka.

Dodatkowa pomoc dla rodziców
Rodzice spodziewają się w marcu tego roku trzeciego dziecka. Do tej pory nie ubiegali się o świadczenia rodzinne, bo ich dochód na osobę w rodzinie przekraczał 504 zł. Jednak po urodzeniu się dziecka – zwiększy się liczba członków rodziny – zyskają prawo do tych świadczeń. Muszą więc wystąpić do gminy (lub pracodawcy) z wnioskiem o świadczenia rodzinne i dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Równocześnie jednak zyskają prawo otrzymywania zasiłku rodzinnego na dwoje pierwszych dzieci, a ponadto otrzymywać też będą dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej.
Razem więc mogą co miesiąc otrzymywać 189 zł – dwa zasiłki rodzinne po 43 zł, jeden w wysokości 53 zł oraz dodatek dla rodzin wielodzietnych w wysokości 50 zł.
Otrzymają też oczywiście jednorazowo 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz 1000 zł z tytułu tzw. becikowego.

Ponadto mogą się oni też ubiegać o inne dodatki, w zależności od zajścia określonych okoliczności. Na przykład, gdy ich starsze dziecko rozpoczyna rok szkolny, otrzymają jednorazowo 90 zł.


Becikowe dla wszystkich, inna pomoc dla niektórych


W tym roku rodziny, w których urodzi się dziecko, mogą otrzymać aż trzy świadczenia. Becikowe, podwyższony dodatek za urodzenie dziecka i zapomogę z gminy, w której mieszkają.
Prezydent podpisał właśnie ustawę o tzw. becikowym. Otrzymywać go będą wszyscy rodzice, bez względu na dochód. Ustawa przewiduje też, że gminy będą mogły samodzielnie z własnych środków wypłacać własną zapomogę rodzicom, którzy zamieszkują na jej terytorium. Ustawa ta wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.
Od początku roku obowiązuje już inna nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przesądziła ona o podniesieniu z 500 zł do 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka, który jest wypłacany gorzej sytuowanym rodzicom.
Wszyscy rodzice otrzymywać więc będą becikowe ci, którym wiedzie się nieco gorzej, dostaną też podwyższony dodatek, a niektórzy z nich – w zależności od decyzji samorządowców – dodatkowe wsparcie od gminy, w której mieszkają.


Drugie świadczenie od gminy

Podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje też możliwość wypłaty drugiej – finansowanej przez samorząd – zapomogi po urodzeniu dziecka.

Ustawodawca przewidział, że rada gminy w drodze uchwały może przyznać zamieszkałym na jej terenie osobom jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka.
Taki przepis wychodzi naprzeciw dotychczasowym staraniom samorządowców, którzy chcieli, aby ich gminy wypłacały takie świadczenia, ale nie mieli podstawy prawnej dającej im taką możliwość. Ich decyzje uchylały na przykład regionalne izby obrachunkowe. Wypłacania takiej zapomogi dla swoich mieszkańców chcieli na przykład radni Wrocławia, Jeleniej Góry, Warszawy i Krakowa.
Nowa ustawa przesądza, że szczegółowe zasady udzielania zapomogi określi rada gminy. Oznacza to, że każda z gmin będzie samodzielnie decydować w sprawie:
• wprowadzenia (lub nie) wypłaty zapomogi,
• jej wysokości,
• wprowadzenia kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymywania pomocy, tzn. czy zapomoga będzie wypłacana wszystkim rodzicom, bez względu na ich dochód, czy tylko niektórym gorzej sytuowanym. Gmina będzie też mogła sama wyznaczyć takie kryterium dochodowe,
• sposobu wypłaty zapomogi tzn., czy będzie trzeba składać wniosek czy zostanie wypłacona w inny sposób.
Nowe przepisy zastrzegają jednak, że za jedno urodzone dziecko może zostać wypłacona tylko jedna zapomoga.
480 mln zł – tyle będzie kosztować tegoroczny budżet wyższy dodatek z tytułu urodzenia dziecka i becikowe.
Pomoc ta ma być finansowana ze środków własnych gminy. W praktyce więc nieco bogatsze gminy – zwłaszcza miejskie – będą uchwalać nieco wyższe świadczenie niż gminy mniejsze. Należy też przypuszczać – biorąc pod uwagę dotychczasowe decyzje czy zamierzenia samorządowców – że nie będą oni ustanawiać kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania takiej zapomogi. Będzie ona raczej wypłacana wszystkim rodzicom zamieszkującym daną gminę, bez względu na dochód
 
Pocę się strasznie. Do toalety co pół godziny-regularnie. Mam uczucie, jakby mi ktoś nogę z pachwiny wyrywał. Łudzę się, że to tylko wieczorny poziom oxytocyny poszedł w górę i doleżę do soboty. Zmęczona już jestem.
 
Ja też mam dość. Byłam dzisiaj w pracy i padam z nóg, już mi się tak nie chce chodzić. Niestety dziewczyna, która mnie będzie zastępowała ma obronę 31.01 i do tego czasu muszę być w pracy... :(
 
czy procz becikowego,no i swiadczenia z PZU(jesli placimy skladki) nalezy nam sie cos z ZUS-u,jesli zaklad pracy placi za nas wlasnie skladki ZUS?
 
ewako pisze:

a wiecie że właśnie mi przysłali ten test? Są to 3 paski testowe do wykrywania ewentualnego wycieku płynu owodniowego "Al-sense kit":) Napisałam meila że chętnie zatestuję i w którym tyg ciąży jestem. No i napisali że przyślą i oto jest :) hehe, jedyne co chcą to żebym wydała opinię o produkcie :)
 
Dziewczyny a gdzie sie melduje Bejbisia? W miejscu urodzenia, czy w miejscu zameldowania matki? I własnie w tym urzędzie w którym dziecko jest zameldowane składa sie wniosek o becikowe?

 
Ja tez mam pytanko dotyczace jakis formalnosci. Juz zglupialam troszke.
Jak to jest z tym dodatkiem macierzynskim dla najubozszych?? Czy zeby go dostac, to musze pracowac i zaklad pracy musi mi odprowadzac skladki ZUS??

Oficjalnie od jakiegos czasu jestem osoba bezrobotna, wiec moj dochod wynosi 0. Zatem lapalabym sie na ten dodatek.

Jesli liczyc by oficjalne dochody lacznie moje i przyszlego tatusia, to tez nam sie nalezy.

Tylko cos mi sie wydaje, ze ten dodatek to razem z wyplata??

A moze przyszly tatus moze sie o to ubiegac??

Jak cos wiecie, to napiszcie :-)
 
reklama
Dzień dobry. Wyspałam sie za wszystkie czasy.

Antares, najpierw masz 14 dni na zgłoszenie urodzenia dzidziusi, w urzędzie właściwym ze względu na zaistnienie zdarzenia-czyli tem, gdzi się dziecko urodziło.
Poza tym, specjalnie dla ciebie zadzwoniłam przed chwileczką do Urzędu Miasta Gdańska i jest tak jak myslałam-bobaska się nie melduje, jest zameldowany automatycznie razem z tobą. Czuwaj.
 
Do góry