Może komus się przyda to co wynalazłam :-)
Rady na zgagę
Z uczuciem pieczenia w przełyku i za mostkiem doskonale poradzi sobie odpowiednio skomponowana dieta. Jak dokładnie powinna ona wyglądać?
- Przede wszystkim będziesz musiała zrezygnować z nadmiernej ilości tłuszczu, którego duże ilości zawiera m.in. masło, oleje, tłuste mięso i wędliny, żywność typu fast food, chipsy i słodycze. Ważne jest także ograniczenie spożycia produktów smażonych, które mogą powodować nasilenie Twoich dolegliwości. Przygotowując potrawy, wybieraj za to tradycyjne gotowanie, gotowanie na parze, duszenie lub pieczenie w folii.
- Zwróć także uwagę na owoce i warzywa. Wiele z nich - zwłaszcza kwaśnych i tych o ostrym smaku - może nasilać Twoje dolegliwości.
- Zadbaj także o odpowiednią temperaturę spożywanych posiłków. Nie jedz zbyt gorących ani zbyt zimnych potraw. Najłagodniej na ściankę przewodu pokarmowego będą działały te o umiarkowanej temperaturze.
- Zdecydowanie wyeliminuj ze swojej diety ostre przyprawy, np. paprykę, pieprz, musztardę, chrzan, maggi i kostki rosołowe. Do przyprawiania potraw możesz za to używać przypraw ziołowych, soku z cytryny, natki pietruszki, koperku.
- Do picia wybieraj słabe napary ziołowe przygotowane z rumianku, melisy lub dziurawca albo zieloną herbatę. Możesz także napić się rozcieńczonych soków warzywnych lub owocowych.
Rady na zaparcia
Nawet jeśli do tej pory nie miałaś problemów z pracą przewodu pokarmowego, powiększająca się macica i zmiany hormonalne zachodzące w Twoim organizmie mogą to spowodować. Jak sobie z nimi poradzić?
- Przede wszystkim zwróć uwagę na świeże warzywa, owoce, ciemne pieczywo, grube kasze, płatki owsiane i inne produkty pochodzenia roślinnego. One wszystkie zawierają błonnik pokarmowy, który jest odpowiedzialny za pracę Twoich jelit. Postaraj się więc, by w Twojej diecie nie zabrakło tych produktów.
- Zadbaj także o odpowiednie ilości wypijanych przez Ciebie płynów. Każdego dnia wypijaj ich około 2,5 - 3 litry.
- Sięgaj także po mleczne napoje fermentowane, np. jogurt, kefir, maślankę, zsiadłe mleko, które korzystnie wpływają na pracę jelit.
- W walce z zaparciami pomoże Ci także sok z kiszonej kapusty oraz zmielone siemię lniane wypite w formie kleiku, a także suszone owoce - zwłaszcza śliwki.
- Niezależnie od diety musisz także zwrócić uwagę na swoją aktywność fizyczną. Delikatne ćwiczenia nie tylko pozwolą Ci utrzymać dobrą kondycję, ale także poprawią pracę Twojego przewodu pokarmowego.