Cześć Laski!
Pisałam dopiero, ze nas choróbska omijają, a tu się właśnie rozkładamy:-(Mnie juz od kilku dni gardło pobolewało, a dzis to już drapie na maxa:-(Męża też. I główka boli. Poza tym póki co żadnych więcej objawów nie ma. Zosia marudna i nie wiem czy od zębów czy z przeziebienia. Ja jakoś nigdy nie umiem ocenić kiedy ja dziąsła bolą. Może dlatego, ze zwykle po dziąsłach nic nie widac, a potem nagle ząb się pojawia
Wczoraj przyszło nam łóżeczko:-)- nareszcie!!!!
Zosia zachwycona, szalała w nim cały wieczór i dzis pierwsza noc w nowym wyrku. Była jedna pobudka krótka i spi dotąd więc może będzie ok?;-)
W ogóle to ktos mi dziecko podmienił chyba. Zosia jest od kilku dni strasznie niegrzeczna. Nigdy sie tak nie zachowywała. Wszystko na nie, chodzi i wciąz gada:"nie!". Wczesniej, gdy cos jej zabrałam, przyjmowała to z godnością;-) Teraz piszczy, krzyczy, płacze, kładzie sie na podłodze i co gorsza-ze złości gryzie- mnie albo to, co mam pod ręką. Moze to też ząbkowe rozdraznienie?
![Zaskoczona(y) :baffled: :baffled:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/baffled5wh.gif)
Momentami mam dość
Co do gadatliwości Zosi- nie gada szczególnie dużo. Mówi takie słowa:
mama
tata
ciocia
dziadzia
baba
dzidziu (dzidzius)
pam (pan albo pani)
brum(samochód lub spacer)
pupa
fifia (sisia-czyli sikająca część ciała)
pempu (pępek)
kaka(kaszka)
cir (ptaszek
kaaa (wrona)
nie![Sorry2 :sorry2: :sorry2:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/sorry2.gif)
ta(tak)
mam
cem (chcę)
myju (kąpiel)
moja
dada(kaczka)
![śmiech :-D :-D](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/laugh.gif)
miś
lala
bania (bańki mydlane)
baja(bajka)
pepa(świnka- każda
![śmiech :-D :-D](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/laugh.gif)
)
i inne, ale ciężko byłoby he tu wymienić. Bardzo czesto mówi po prostu pierwsza sylabę wyrazu:
ba(na banana)
ja (na jabłko)
ko(kolczyk)
ma(masło)
i na inne przedmioty. No i wyrazy dźwiekonasladowcze- au-au(piesek) ciuch-ciuch(pociąg)itd.
O sobie mówi "ja" albo "lala".
Łączy dwa a czasem 3 wyrazy, np:
mama kaka (mamo daj kaszkę)
mama lala bam yhy yhy yhy (mamo lalka upadła i płacze)
tata papa yny yhy (tata poszedł i mi smutno)
mama cir aaaa, au-au aaaaa, dzidziu aaaa, lala aaaaa (mamo ptaszki juz spia, pieski śpia, dzieci spia, Zosia tez idzie spać:-)) to juz jest zdanie wyuczone
mamo buuu am am, lala e e ( mamo rybki sa głodne, Zosia im da)
Jak nie zna słowa, to zastepuje je takim e e
![śmiech :-D :-D](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/laugh.gif)
i pokazuje gestem o co chodzi.
Także coraz bardziej kumate te nasze dzieci.
Na studiach opiekowałam sie dziećmi i była wśród nich taka dziewczynka fajna. Miała prawie 2,5 roku i własnei nieznane słowa zastepowała sobie mruczeniem-takim mmmmmmmmmmm. Bardzo to smiesznie brzmiało, bo kiwała przy tym głową tak potakująco jakby opowiadała o bardzo waznych sprawach. I przykładowo opowiadała taka bajke:
Mmmmmmmmmmmmmmm siobie Ania. (pewnego razu była sobie Ania). Ena mmmmmmm anka. (Ona przychodziła do Marianki). Mmmmmmmm iły siobie ene omku, (Bawiły się sobie one w domku) mmmmmmmmmmmmmm aku (i chodziły do parku).
Itd
![śmiech :-D :-D](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/laugh.gif)
Bajki były były bardzo długie i opowiadane z wielkim przejęciem.
Więc tylko patrzec jak nasze maluchy będą takie opowiadać.
A co poza tym umiemy nowego? Głównie mówić "nie!"
![Sorry2 :sorry2: :sorry2:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/sorry2.gif)
A poza tym Zosia buduje wieże nawet 7-elementowe z klocków drewnianych. Łączy i rozmontowuje klocki wtykane. Segreguje je kolorami(odkłada na własciwe kupki) ale nazw kolorów nie zna jeszcze.
I nic szczególnego mi więcej do głowy nie przychodzi. No moze poza rozwojem ruchowym
![Sorry2 :sorry2: :sorry2:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/sorry2.gif)
Czy Wasze dzieci tez umieja sie wspiąc po grzejniku na parapet? Bo moje umie- niestety
![Sorry2 :sorry2: :sorry2:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/sorry2.gif)
I robi to w kilka sekund. Ze juz nie wspomne o wdrapywaniu sie na połkę z ksiązkami. Wychodze na 3 sekundy, a jak wracam, to sciagam Zośke z wysokości 1,5 metra. Masakra.
Kamlotka- ja w okresie przed i poświatecznym tez miałam przeboja z jednym allegrowiczem. Na szczęście wszystko sie dobrze skonczyło
![tak :tak: :tak:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/yes2.gif)
Tobie tez tego zyczę.
Głowa mi pęka
![Zaskoczona(y) :baffled: :baffled:](https://www.babyboom.pl/forum/styles/default/xenforo/smilies/square/baffled5wh.gif)
Nie wiecie gdzie mozna sobie kupic nowy model?