reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcowe mamy 2019

W Polsce macierzyński zaczyna się z dniem porodu zazwyczaj i trwa maksymalnie rok, jest płatny albo w stawce 100% przez 6mcy +60% 6mcy. Albo cały rok 80% jak ktoś bierze cały rok to mu bez znaczenia, a jak krócej to lepsza jest pierwsza opcja. Dodatkowo tata dostaje dwa tygodnie tacierzynskiego. Zwolnienie ciążowe to 100% placy
 
reklama
Kurcze w DE nie ma wcale kolorowo. 6 tyg przed porodem zaczyna się macierzyński i do 8 tyg po porodzie jest płatne 100%. Potem można iść na 10miesiecy dalszego macierzyńskiego płatnego 67% dotychczasowych dochodów. Jest też możliwość rozłożenia tego na dwa lata z tym że wtedy dostaje się połowę tego.

A w Polsce jak jest teraz?
O ile czegos nie pokrece..

20 tyg macierzynskiego +
32 tyg rodzicielskiego

Macierzynski jest platny 100%. Potem 6 tygodni rodzicielskiego tez 100%. A potem do konca 60%.

Jesli decydujesz sie na "calosc" od razu po porodzie to platne 80% przez cale 52tygodnie.
 
Kurcze w DE nie ma wcale kolorowo. 6 tyg przed porodem zaczyna się macierzyński i do 8 tyg po porodzie jest płatne 100%. Potem można iść na 10miesiecy dalszego macierzyńskiego płatnego 67% dotychczasowych dochodów. Jest też możliwość rozłożenia tego na dwa lata z tym że wtedy dostaje się połowę tego.

A w Polsce jak jest teraz?
Chyba jednak lepiej niz w uk. Dlatego ciagne te nocki, bo szkoda mi stracic 400f dodatku. A jak widac, ostatnio mam luzy.
Tutaj jak poszłam na zwolnienie to dostałam całe 30 funtów [emoji23][emoji23]
Ja mam 6mc 100%, ale to wszystko zalezy od firmy. Moja siostra nie ma placonego chorobowego w ogole.
 
To w Polsce teraz bardzo się popelszyło, pamiętam jakieś 12 lat temu to były chyba 3 lub 4 miesiące macierzyńskiego płatnego ileś tam procent.
 
Ja w Niemczech nie wiem jak do końca jest ale od pojawienia się dwóch kresek na teście nie pracuję i mam cały czas 100% I mam mieć tak płacone do 6 tyg po porodzie i później tak jak mówisz :) Plus do tego dostanę 1500 euro na wyprawkę przed porodem:)

Kurcze w DE nie ma wcale kolorowo. 6 tyg przed porodem zaczyna się macierzyński i do 8 tyg po porodzie jest płatne 100%. Potem można iść na 10miesiecy dalszego macierzyńskiego płatnego 67% dotychczasowych dochodów. Jest też możliwość rozłożenia tego na dwa lata z tym że wtedy dostaje się połowę tego.

A w Polsce jak jest teraz?
 
Pod tym względem chyba dość ok w Pl. Do tego matki bez prawa do macierzynskiego, studentki czy bezrobotne mają zasiłek rok po 1000zl/msc
 
To w Polsce teraz bardzo się popelszyło, pamiętam jakieś 12 lat temu to były chyba 3 lub 4 miesiące macierzyńskiego płatnego ileś tam procent.
Wlasnie, pamietam siostre jak wracala po 3 miesiacach do pracy
Pod tym względem chyba dość ok w Pl. Do tego matki bez prawa do macierzynskiego, studentki czy bezrobotne mają zasiłek rok po 1000zl/msc
Niezle, w szoku jestem w sumie[emoji16]
 
reklama
Z macierzyńskim jest nieźle, tez u nas mozna zaczac przed porodem, ale nie wiem ile. Większość pewnie bierze zwolnienie, bo bardziej się opłaca. Przynajmniej ja tak zrobiłam. A potem 52 tygodnie z paluszkiem i jeszcze urlop z dwóch lat prawie, więc wróciłam do pracy jak mały miał 14 miesięcy
 
Do góry