reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwietnióweczki 2008

Niemowlę

Dodaj do notesu
0
Medycyna

Galeria tablic: 1
Spis treści: Informacje ogólne Ocena przyrostu masy ciała i wzrostu Odżywianie naturalne - karmienie piersią matki Odżywianie sztuczne Przewlekłe stany niedożywienia


Informacje ogólne
Niemowlę, dziecko od monentu urodzenia do ok. 12 miesiąca życia, kiedy to nabyło już umiejętność m.in. stania, chodzenia, początków mowy. Do 4-6 tygodnia życia dziecko jest noworodkiem.
Ocena przyrostu masy ciała i wzrostu
Przeciętna masa noworodka donoszonego wynosi ok. 3000-3500 g. W ciągu pierwszych miesięcy życia niemowlę przybiera średnio 700 g w ciągu miesiąca, a następnie każdego miesiąca do ukończenia roku ok. 500 g. Tak np. masa ciała niemowlęcia trzymiesięcznego wynosi: 3500+3·700 = 5600 g. W ciągu pierwszych 5 miesięcy niemowlę podwaja masę urodzeniową, w ciągu roku potraja ją (masa rocznego dziecka wynosi ok. 10 kg).

Masa dziecka 5-miesięcznego = waga urodzeniowa·2, rocznego = masa urodzeniowa·3, 2-letniego = masa urodzeniowa·4. Dla dzieci od lat 3 przy obliczaniu masy prawdziwej należy posługiwać się wzorem: masa w kg = 10+2·wiek dziecka. Długość noworodka donoszonego wynosi przeciętnie 50 cm, niemowlęcia 6-miesięcznego = 66 cm, dziecka rocznego 75 cm (wzrost urodzeniowy+25 cm) i dziecka dwuletniego = 85 cm (o 10 cm więcej). Dla oceny wzrostu dzieci od lat 3 należy posługiwać się wzorem: wzrost w cm=liczba lat·5+80.
Odżywianie naturalne - karmienie piersią matki
Ze względu na wyższość mleka kobiecego nad mlekiem krowim, noworodki i niemowlęta powinny być karmione naturalnie. Pokarm kobiecy jest w tym okresie życia jedynym pokarmem fizjologicznym zapewniającym niemowlęciu najlepszy rozwój. Przeciwwskazania do karmienia piersią są wyjątkowe: stany uczulenia na alergeny zawarte w pokarmie matki, ciężki stan matki po porodzie (choroba zakaźna, niektóre choroby nerek, niewydolność krążenia, nowotwór piersi, ropień gruczołu mlecznego, gruźlica oraz świeże zakażenie kiłą i in.).

Piersi

Do końca 3 miesiąca niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią. Obecnie lansowane jest karmienie piersią na żądanie (wtedy, gdy dziecko krzykiem manifestuje głód). Po ukończeniu miesiąca podajemy niemowlęciu karmionemu piersią witaminę D (500-800 j/dobę). W 5 miesiącu wprowadzamy 1 posiłek bezmleczny - zupę jarzynową, oraz w stopniowo zwiększanych ilościach soki owocowe. Jeżeli dziecko słabo przybiera na wadze (zmniejsza się ilość pokarmu matki), stopniowo wprowadzamy pokarmy mleczne (mleko humanizowane) i węglowodany bezglutenowe (gluten).
Odżywianie sztuczne
Obok karmienia naturalnego stosowane jest już od czasów starożytności karmienie sztuczne. Obecnie zamiast mleka krowiego stosuje się rozmaite mleka humanizowane. Noworodek karmiony sztucznie od urodzenia otrzymuje w 6 godzinie życia 5-10 g 5% glukozy, a po 12 godzinach 10 g mleka humanizowanego 6-7 razy na dobę co 3 godz. lub na żądanie. Przez pierwszych 10 dni, każdego następnego dnia o 10 g więcej na porcję, tj. 10 g·dni życia - 1.

W pierwszym trymestrze niemowlę donoszone powinno otrzymywać 120-110 kcal/kg masy ciała/dobę (ok. 3 g białka, 3 g tłuszczu oraz 12-15 g węglowodanów/kg masy ciała/dobę). W następnych miesiącach życia zapotrzebowanie energetyczne spada do 110-95 kcal. Od 3 miesiąca życia wprowadza sie kasze bezglutenowe (kukurydziana, ryż).

W 5 miesiącu życia wprowadza się zupę jarzynową, w 6 - żółtko, papki z jarzyn, chude mięso, w 11 miesiącu twaróg. Od 9-10 miesiąca wprowadza sie stopniowo sucharki, herbatniki, pieczywo w 10 miesiącu, również wędliny. Zapotrzebowanie na płyny wynosi do 3 miesiąca 130-200 ml/kg masy ciała, do 8 miesiąca 130-165, a do końca roku 130 ml. Miernikiem prawidłowego żywienia dziecka jest jego rytmiczny rozwój (przyrost wagi i wzrostu).
 
reklama
Adus mi nie okreslila lekarka ile ma pic maxymalnie tylko podkreslala ze ma duzo pic ale jutro ide do lekarki to sie dowiem jakie minimum i maximum....Iza za daleko mieszkasz Ty to dopiero smaka robisz hahahha zwlaszcza ze wskazowki przekroczyly 12 hahah a ja jesc juz nie moge hahahahahaha"/
 
Iza - na tej siatce centylowej to moja niunia ma 10 centyli w wadze :baffled: mało ale w tym artykuje pisze że sie jeszcze miesci w normie, gorzej by było jakby poniżej 10, wzrost ma chyba ok bo 50 centyli
 
IZA to on w normie nie chudy nie gruby normalnie norma.....posrodku....więc zabidzony jest....a właśnie w tym drugim piszą że
W pierwszym kwartale dziecko przybywa na wadze średnio 800-900 g miesięcznie, w drugim - ok. 700 g, w trzecim - ok. 400 g, w czwartym - ok. 300 g. Po 4-5 miesiącach niemowlę podwaja swoją wagę urodzeniową, w 9.-11. miesiącu życia - potraja ją.


czyli przybiera prawidłowo 35-40gr na dzień to norma to o ch.....jej chodzi....

ALUNIA plis zapytaj się o tą wodę bo moja za każdym razem pipszy co innego....jak będę u rodziców to Cie odwiedzę mnie też zawsze nosi to ponosimy się razem....
 
jesteśmy. wyniki badań kwi są dobre, badania z wczoraj w miarę, serduszko obciążone ewidentnie przez sterydy. to te które Leo dostał by pęcherzyki płucne się rozwijały.
teczka z badaniami zostanie wysłana do warszawy i mają ocenić dokładnie stan serduszka
na razie mamy się nie stresować:nerd:

kachurku też mamy ten fotelik też bardzo go lubimy. wprawdzie Leo nie cierpi wibracji i melodyjki kota ale tak jest super. zabawki na pałąku mają żywe kolory i Leo jest coraz bardziej nimi zainteresowany no i są na dobrej wysokości bo może je trącać, w macie zabawki ma trochę za wysoko i jak nie może trącić zabawki to się wkurza.

aduś zgadzam się z Izabel dziecko nie maszyna, ty znasz już Amirka wiesz jakie są jego potrzeby, ważne, że Amirek rośnie, a że pulchniutki nie jest, to co?? jakoś nie rozumiem czasem tego myślenia, czyli zdrowy dzidziuś to pulchny dzidziuś?:confused:
aduś nie daj sobie wmówić takie bzdety.
 
Tu masz siatkę centylową do sprawdzenia: Siatki Centylowe - sprawdź wagę dziecka
wprowadzasz wymiary swego Księcia i już wiesz...


według tej siatki centylowej Leoś jest poniżej normy:szok::laugh2: ale się tym nie przejmuję, bo nasza pani pediatra ma siatkę taką dla dzieci ur.w 37tc i według niej jest ok.
choć jak wpisuję teoretyczną datę ur. w tą siatke do Leo jest w normie:tak:
 
Ada na bank sie zapytam macie jeszcze jakies pytania bo jutro ide i wyciagne od lekarki wsio co sie da :) a co do noszenia sie to ja czekac a ty odwiedzac hihihi nie moge sie doczekac moglabys juz tych rodzciow odwiedzic hihihi
 
reklama
a taki mały szczegół z dzisiejszego warzenia 4490g w tydzień Leo przybrał 200g.

i nasze zakupy zabawka Leo, pałąk do łóżeczka, pasuje też do wózka (sprawdziłam)
i niania elektroniczna kupiona na allegro za całe 50zł:-)
 
Do góry