MamoMikołaja dla ciebie...
Dzieci i rodzice - porady
DZIECKO NA NOCNIK! Jak nauczyć dziecko siadać na nocnik? Przekonaj dziecko, że lepiej jest sikać do nocnika niż w pieluchę.
Nocnik - przyjaciel dziecka
Każda mama pragnie, aby jej dziecko jak najszybciej nauczyło się sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. Gdy po raz pierwszy dziecko zrobi kupkę lub siusiu do nocnika napawa to dumą całą najbliższą rodzinę. Kiedy zacząć przyzwyczajanie dziecka do nocnika? Bywa, że niespełna roczny maluch chce siadać na nocnik. Bywa też, że nawet trzylatek nie chce widzieć nocnika, bo wygodniej jest załatwić "sprawę" prosto do pieluchę.
Od czasu, gdy wyposażenie dziecka powiększyło się o pieluchy typu "pampers", maluchy coraz później uznają nocnik za coś, co jest im potrzebne. Wynika to z faktu, że nie odczuwają skutków ubocznych siusiania bez zdejmowania pieluchy. Dawniej, gdy używano pieluch tetrowych bardzo często, mocz odparzał delikatną dziecięcą skórę. Wówczas dziecko bardzo szybko zaczynało łączyć nieprzyjemne uczucie pieczenia z siusianiem do pieluchy.
Nocnik - to nie zabawka
Dziecka nie wolno zmuszać do siadania na nocniku, gdyż w ten sposób możemy wywołać efekt całkowicie odwrotny od zamierzonego i dziecko odrzuci nocnik na długi czas. Jest to nowa sytuacja i dlatego maluch musi przyzwyczajać się do niej przyzwyczajać. Przez 10 dni należy oswajać dziecko z nocnikiem. Niech pozna ten przedmiot, niech go dotknie, usiądzie. Nie wolno jednak dopuścić, aby nocnik traktowany był jako zabawka i dlatego po kilkunastu minutach należy stawiać go do łazienki, ponieważ tam jest jego miejsce. Kolejnym krokiem w przyzwyczajaniu jest sadzanie dziecka na nocniku. Nawet, gdy nie ma takiej potrzeby należy zdjąć dziecku pieluchę i usadowić na "tronie". Maluch dość szybko się znudzi i będzie chciał wstać. Nie przeszkadzajmy mu w tym, załóżmy pieluchę i ponówmy próbę za jakiś czas.
Nocnik - to nie może być kara
Nie irytujmy się, gdy dziecko załatwi "sprawę" zaraz po tym jak wstanie z nocnika. Zdarza się tak, gdyż nie łączy jeszcze nocnika ze swoimi potrzebami fizjologicznymi. Jednak pewnego dnia, zrobi siusiu do nocnika i wtedy należy dziecko pochwalić i dać do zrozumienia, że bardzo dobrze zrobiło i jest się z niego bardzo dumnym. Później znowu może się zdarzyć wypadek i pielucha ponownie zostanie zmoczona. Nie róbmy jednak wymówek i nie podsuwajmy dziecku nocnika, aby siedział na nim za karę, gdyż na dobre możemy je zniechęcić do tego przedmiotu.
Koniec reklamy
Nie zapominajmy też, że dziecko wielokrotnie należy pytać czy chce siusiu lub kupkę. Dobre wyniki daje też obserwacja dziecka. Matka przebywająca całe dnie z maluchem, po pewnym czasie rozpoznaje, gdy jej dziecko zaczyna odczuwać fizjologiczną potrzebę. Jeśli nawet pomyli się, to i tak warto wtedy posadzić szkraba na nocniku.
Kiedy przyzwyczajać dziecko do nocnika?
Opinie na temat od kiedy należy uczyć dziecko do korzystania z nocnika są dwie. Pierwsza mówi, że należy robić to już w 10-14 miesiącu życia. Jest to okres, gdy dziecko potrafi już stabilnie usiąść, ale jeszcze nie chodzi. Bardzo często sadzanie na nocniku niczym na tronie będzie maluchowi sprawiać przyjemność. Druga opinia sugeruje, że najlepszy czas na nocnik jest między 16 a 24 miesiącem życia. Ten wiek dziecka pozwala mu już na swobodne kojarzenie potrzeby siusiania i robienia kupki z nocnikiem.
MAM NADZIEJE ŻE TROCHĘ POMOGŁAM....
;-)