reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

Kasiu B byłam trzy dni w szpitalu i mierzyli mi tym glukometrem krew najbardziej skakała po tym chlebie który mi tam dawali jak na czczo miałam 71 to po śniadaniu 155 więc chyba dużo muszę się was zapytać tak czytam wasz wątek czyli mam tak jeść aby na glukometrze wychodziło godzinę po jedzeniu mniej niż 120?? Jak będe miała ten przyżąd będę pewnie więcej wiedziała co z moich pitraszeń mi wyjdzie ale juz dużo wiem cały czas czytam i porównuję wszystko co ile ma czy my również posługujemy się tabelą montignaca czy coś takiego???
 
reklama
Ewelina - przy diecie motignaca - jest indeks glikemiczny - i z tego możesz bez problemu korzystać.
Ogólnie - masz jeść produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Jutro koniecznie zadzwoń do poradni diabetologicznej, ponieważ są wakacje i różnie bywa z lekarza to MUSISZ powiedzieć że jesteś w ciąży - bo to istotne żebyś możliwie jak najszybciej dostała się do lekarza !!!!
jeszcze przed wizytą zakupy:
ciemny ryż, kasza gryczana, pełnoziarnisty makaron - Lubella i Barilla mają w ofercie - makaron nieco twardawy jadaj.
Mięsa - indyk, kurczak, królik, cielęcina - gotowane, duszone, pieczone w folii, grillowane.
Ryba - ja w sumie mogę bez ograniczeń i to wszelakie.
Podobnie wędliny lub mięsa pieczone: chude i lepiej drobiowe.
Warzywa praktycznie wszystkie ale ... bez gotowanej marchewki i buraków.
Nabiał - ja jestem bardzo serkowa - w moim przypadku zjadam serek śmietankowy 42% tłuszczu bo mam po nim niższy cukier niż po 3% - musisz sama sprawdzić.
Chleb - wasa - żytnia - ta na 100% nie ma cukru, nie kupuj mlecznej i z dynią - w składzie mają cukier.
Lepiej zjedz jakiś owoc niż sok nawet rozcieńczony !!
Jak już dostaniesz glukometr - ja mierzę cukier 6x dziennie - przed głównymi posiłkami i godzinę po, zapisuj dokładnie co jadłaś !!!!
Godzina, ilość, cukier.
Po jakimś czasie zobaczysz jak możesz komponować posiłki, co możesz z czym łączyć, jaka ilość itd. ...
MUSISZ jeść węglowodany - choć po nich bedziesz miała skoki cukru, bo zaczną Ci wychodzić ketony w moczu - efekt za dużej ilości białka w diecie.
Ja kupiłam sobie dodatkowo herbatkę z morwy, olej krokoszowy - ponoć naturalnie wspomagają - nie wiem czy to prawda, ale mi nie szkodzą :-)
I trzymaj się cieplutko :-)
 
Ostatnia edycja:
misia45 , Ewelina ... Misia nie koniecznie ona musi to wszyztko kupowac ja np .moglam jesc prawie wszystko i wyniki mialam ok tylko ograniczalam sie w ilościach ...cukrzyca cukrzycy nie rowna .... Ewelina do lerkarza to misia ma racje jak najszybciej i potem ustala diete i sama sprawdzaj co mozesz jesc moze byc tak ze obejdzie sie bez insuliny jak u mnie ...ja np ryzu nie jadlam moglsam ziemniaki normalnie .... powodzenia
 
Hej dziewczyny, mam takie 2 pytanka:
1. Ja jestem dopiero po badaniach na obciążenie 50g glukozą, niestety z niekorzystnym wynikiem na czczo 74mg, a po 1h aż 160,7 mg. Z tego co czytam to powinnam teraz zostać skierowana na powtórkę z 75 mg. Ale oczywiście cała spanikowana pożyczyłam glukometr... I teraz godzinę po posiłku robię sobie badania. Wyniki mam różne w zależności od pokarmu po śniadaniu ok 120-142, po obiedzie 139-153. Dodam, że w oczekiwaniu na wizytę u lekarza nie stosuję żadnej diety i zjadam normalne sowite posiłki. Z tego co się naczytałam to norma jest niby do 120 po jedzeniu u kobiet ciężarnych - ze stwierdzoną cukrzycą... No i tu pojawiają się moje wątpliwości, bo jeśli teoretycznie nie będąc w ciąży normy są wyższe 140-160, to czy właściwie mam tą cukrzyce czy nie? No i druga rzecz, z tego co wyczytałam to norma po spożyciu 75g glukozy po 1h jest 180mg. Więc zakładając, że na obiad zjadłam b. dużo węglowodanów - bo był na słodko i popiłam szklanką słodzonego napoju to czy mój obiad nie był w przybliżeniu równy dawce jaką niesie z sobą 75g glukozy ? i wtedy norma rośnie ? Dodam, że już 2h po posiłku po którym po 1h miałam 153mg wynosił 112mg.
2. Czy robiąc badanie na tolerancję glukozy można dodawać tą cytrynę ? Bo z tego co się naczytałam to właściwie mieszając glukozę z cytryną indeks glikemiczny roztworu powinien ulec zmianie - a dokładniej obniżyć się !!! Więc dodając cytrynę organizm powinien inaczej zareagować jak na samą glukozę... Przy pierwszym badaniu dodałam cytrynę a jeśli teraz będę je powtarzać to mam poważne wątpliwości czy mogę ją dodać. Podobno opinie są podzielone.
 
witam w ponury dzień
Kasie_B-jeszcze trochę poczekam z decyzją o ścięciu włosów lubię mieć długie. Zobaczymy-póki co lecą najbardziej przy myciu. Co do przesypiania nocy to chyba zależy od dziecka i jego charakteru. Jak byłam w ciąży i się negatywnie nastawiałam na to co mnie czeka po porodzie:niewyspanie, zmęczenie ciągły płacz dziecka moja siostra mówiła że założy się że moje dziecię będzie spokojnym aniołkiem a ja będę się nie raz nudziła:-) Trochę w tym prawdy.
Tarczycę też będę musiała przebadać przez całą ciąże maiłam idealne wyniki, przed ciążą też w normie ale usg pokazywało lekko pomniejszony jeden płat. Jakaś plaga dzisiejszych czasów ta tarczyca.
Aureolcia-dzisiaj to potrójna dawka kofeiny się przyda-pogoda taka że głowa sama leci:-)
misia-ja zawsze byłam szczupła i nie przepadam za słodyczami. Byłam bardzo zdziwiona jak wynik obciążenia glukozą był ponad normę. Założyłam że to pomyłka:-) nawet ginekologa przekonywałam że powinnam powtórzyć badanie.
EwelinaK-tabela indeksu glikemicznego to dobra ściąga.Należy spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym ewentualnie o średnim jeśli służą(sprawdzisz glukometrem) unikać tych o wysokim indeksie. Ja mogłam jeść razowe pieczywo w przyzwoitej ilość na kolacje nawet 3 kromki ale trzeba kupić porządny chleb sprawdzić czy jest to prawdziwy razowiec a nie farbowany karmelem. Jadłam sporo mięsa ale nie tylko gotowane pozwalałam sobie na smażone mielone a nawet kotlet drobiowy do tego mnóstwo kapusty kiszonej która ma niski indeks(15). Pozwalałam sobie na małe grzeszki do kawki zawsze ciasteczka bebe mała paczka bądź rządek czekolady gorzkiej. W niedziele kawałek jabłecznika bądź sernika. Ten sposób odżywiania został mi do teraz tzn ilość posiłków czy unikanie produktów o wysokim indeksie. Nie słodzę herbaty bo teraz dla mnie to profanacja:-) Ja swoją cukrzycę opanowałam dietą i chyba tylko raz przekroczyłam normę 120. Zobaczysz będziesz specjalistką:-)
 
masz rację Irysko - każdy ma inny organizm.
U mnie cukrzyca objawiła się dopiero po 30 tygodniu - a moja dieta składa się z dość ograniczonej liczby produktów - eliminowanych metodą prób i błędów ...
a co do tarczycy - mam stwierdzony m.in. zespół hashimoto, nie mam na szczęście żadnych guzów i guzków ale skutkiem ubocznym są dość niespodziewane skoki wagi - przy takiej samej diecie, aktywności fizycznej itd. ...
 
Demtria - nie wiem gdzie się naczytałaś że po obciązeniu 75 ma być do 180, ma być do 120 lub 140 po godzinie i tyle. to zależy od rejonu polski i lekarza czy ci każe trzymać wyniki do 120 czy do 140. w każdym razie jak ci przekracza godzinę po posiłku 140 to masz cukrzycę i musisz uważac co jesz. Kazdy może jeść co innego, ja nie mogłam jeść najbardziej chleba a reszta jakoś tam przechodziła. Cytryna nic nie szkodzi bo ma prawie zerowy indeks glikemiczny więc można jej lać ile wlezie i wynik ci się nie zmieni.

Aurelolcia - dzięki za gratulację, ale już mam dośc tej ciąży :) jest mi mega nie dobrze i ciągle muszę jeść żeby mi było znowu dobrze, więc znowu tak jak przy Bartku wielka baba ze mnie i nic tylko tyję!!!!!!! Na dodatek hashimotto mi dowaliło i tylko bym spała i deprechę łapała.
W piątek miałam iśc po raz pierwszy od dwóch lat z M do kina, opiekunka miała się zająć Bartkiem a tu cholera zaczełam plamić i od 14.30 - 19.20 czekałam aż mnie przyjmą w szpitalu, każą mi teraz odpoczywać i łykać nospę i duphaston - hahah jak tu odpoczywac z małym Bartkiem :) więc chodze do pracy żeby od niego odpocząć:) ale niestety dziś znowu krwawię, więc nie wiem jak to będzie dalej.
 
mnie lekarz podał normu:
140 po godzinie
120 po dwóch
i co kilka razy słyszałam i od ginekologa, diabetologa i swej endokrynolog że istotne jest aby w 2 godzinie ten cukier spadał a nie leciał w górę ...
jak widać co kraj to obyczaj - choć medycyna ponoc wszędzie taka sama ;-)
ja od końca czerwca odpoczywam - ale jestem już na skraju załamania nerwowego :-(
 
Owszem, wszystkie źródła mówią o 140mg ale po 1h w przypadku obciążenia 50g glukozy i 2h obciążenia 75g glukozy. Niektóre źródła podają, że po 75g bada się krew 2 razy raz po godzinie ( i wtedy norma 180mg) i drugi raz po 2h i wtedy norma do 140 mg. Tu np. jest artykuł, który mówi o takim pomiarze i po 1 h po wypiciu 75g glukozy podaje nawet norme >200mg Cukrzyca ciążowa - co trzeba wiedzieć - Wszystkie artykuły | abccukrzyca.pl
A tu jeszcze zalecenia PTD - wyraźnie piszą o >140mg po 2h ( w przypadku 75g glukozy) http://www.cukrzyca.info.pl/UserAttachments/DP_zalecenia_PTD_2011_all .pdf - STRONA A40
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dziękuję wam dziewczyny jesteście dla mnie jedyną opoką bo u mnie w rodzinie nikt nie miał cukrzycy a osoby takie jak wy wiedzą wszystko najlepiej jak to sie mówi w praniu wszystko wychodzi. Najgorzej boję się że dziecku może to zaszkodzić jestem po tragicznym poronieniu i o tą ciąże rok się staraliśmy i jak mi powiedział mój gin że mam krwiaka i musze leżeć i oczywiście tabletki podtrzymujące od poczatku to byłam załamana leżałam 2 tyg i krwiak o połowę się wchłonoł ciesze się ogromnie no i teraz ta cukrzyca nie powiem bo mam 15kg nadwagi i to może przez to??:zawstydzona/y:
Dzwoniłam dzisiaj i w środę mam przyjechać to zobaczymy co i jak jutro sobie wydrukuję te tabelki i będę próbowac metodą prób i błędów jestem w 3 miesiącu więc jeszcze dłuuga droga przedemna w opanowaniu tego wszystkiego.
misia45 dziękuję będę się starała wszystko próbować:) i widzę że mogę na was liczyć dziewczyny a to dla mnie bardzo ważne:tak:
iryska mam nadzieję że będę mogła tak jak TY:) bo mnie słodycze już po nocach się zaczynaja śnić:baffled:
agula mam nadzieję że nie będę musiała tej insuliny brać&&&&
 
Do góry