Katkaa dzięki za info, a nie wiesz może kochana jak papierosy wpływają na układ krzepnięcia?? Bo przyznam, ze ostatnio podpalam i ciotka mi powiedziała, że w takim razie wyniki będą niemiarodajne??
Jeszcze to znalazlam w notatkach:
Układ krzepnięcia może być badany metodami czynnościowymi, biochemicznymi, immunologicznymi, oraz w oparci o metody diagnostyki molekularnej.
Metody czynnościowe (klasyczne)
- czas krwawienia- jest to czas upływający od momentu wystandaryzowanego zranienia skóry do chwili ustania wypływu krwi i jest badaniem oceniający pierwotna hemostazę in vivo jest miarą czynności płytek krwi oraz naczyń krwionośnych. Nie zależy on od procesów krzepnięcia krwi. Wartości prawidłowe- czas nie powinien przekraczać 7minut.
Czas częściowej tromboplastyny, czas kefalinowy – PTT
Zależy od zawartości w osoczu czynników II, V, VIII, IX, X, XI, XII, fibrynogenu. Nie zależy od liczby płytek. Wartości prawidłowe – 65-80 sekund.
Czas protrombinowy – PT
Jest miarą układu zewnątrzpochodnej aktywacji protrombiny. Zależy od zawartości protrombiny, czynnika V, VII, X, fibrynogenu. Nie zależy od pozostałych czynników i liczby płytek. Badanie z wyboru służące do monitorowania terapii przeciwzakrzepowej antagonistami witaminy K.
Wartości prawidłowe – 11-13 sekund.
Może być wyrażany za pomocą:[FONT="]
[/FONT]
[FONT="] [/FONT]wskaźnika protrombinowego
[FONT="] [/FONT]współczynnika protrombinowego
[FONT="] [/FONT]międzynarodowego współczynnika znormalizowanego INR
Czas trombinowy – TT
Dodanie trombiny do osocza cytrynianowego powoduje wykrzepianie z pominięciem etapu aktywacji wszystkich czynników krzepnięcia z wyjątkiem fibrynogenu. Czas ten jest miarą przejścia fibrynogenu w fibrynę i nie zależy od zewnątrz i wewnątrzpochodnej drogi aktywacji protrombiny. Zależy od stężenia fibrynogenu, obecności nieprawidłowego fibrynogenu, aktywności antytrombin, procesów polimeryzacji i stabilizacji fibrynogenu.
Wartości prawidłowe – ok. 18 sekund.
Znalazłam też to:
Substancje utleniające pochodzące z dymu tytoniowego inaktywują tlenek azotu, związek o silnych właściwościach wazodylatacyjnych i przeciwzakrzepowych.
Nikotyna i jej metabolit – kotynina – przyczyniają się do wzrostu stężenia substancji odpowiedzialnych za zwężanie naczyń – angiotensyny II i endoteliny-1. Skutkiem tego jest upośledzona wazodylatacja i predyspozycja do występowania stanu prozakrzepowego w naczyniach. Głównymi czynnikami krzepnięcia krwi „obwinianymi” o progresję stanu prozakrzepowego jest m.in. podwyższone stężenie fibrynogenu. Podwyższone stężenie Fb u palaczy tytoniu jest zjawiskiem potwierdzonym wynikami badań populacyjnych. Z najnowszych badań populacyjnych wynika, że podwyższone stężenie Fb u palaczy tytoniu wiąże się ze wzmożoną agregacją płytek krwi. Palenie tytoniu indukuje stan prozakrzepowy również na drodze upośledzenia aktywności fibrynolitycznej, systemu który odpowiedzialny jest za rozpuszczanie wewnątrznaczyniowych złogów fibryny.
Tyle udalo mi sie znalesc. Nie wiem jak to jest, ale wydaje mi się, że lekarz przy interpretacji wynikow zapyta Cie o palenie (jesli faktycznie jest to takie istotne i w istotnym stopniu wplywa na wyniki). Nie martw się, zrob smialo badanie :-)