reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne

Moim zdaniem robienie samego testu PAPPA jest bez sensu, jeżeli już robić takie badania to od A do Z, czyli uSG genetyczne w połaczeniu z testem PAPPA (krew na test powinna być pobrana w tym samym dniu co usg), a jeżeli coś wyjdzie nie tak (czego ci nie życzę), to zrobić badanie inwazyjne. Sam tezt PAPPA dużo ci nie powie, moze wyjąść źle (co w twoim wieku jest b. prawdopodobne) i potem będziesz się niepotrzebnie marwić. Poza tym nie chcesz robić badań inwazyjnych, więc w przypadku złego wyniku przed tobą perspektywa zamartwianai się przez cała ciążę. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że w twoim wieku powinnaś mieć badania prenatalne za darmo.
 
reklama
tak jak piszą dziewczyny- tak naprawdę test pappa dopiero w połączeniu z usg genetycznym (w okolicy 13tc) ma sens i pokazuje ryzyko trisomii (między innymi choroby Downa). Twierdzi się, że po 35 roku życia każda ciężarna kobieta powinna ww badania zrobić, natomiast od lekarza tylko zależy, czy wystawi na nie skierowanie (wtedy będzie za darmo), czy nie. Ja miałam o tyle dobrze, że mimo że mam 27 lat, to mój gin dał mi skierowanie na takie badanie. Może przejdź się do innego lekarza, który takie skierowania bez problemu wystawia.
 
każdy ginekolog daje skierowanie na testy genetyczne jeżeli kobieta ma powyżej 35lat i nie płaci za nie !!!
kobieta która ma mniej niż 35 lat jeżeli ma wysokie nt (czy wyżesze niż 1,2mm )jest kierowana przez ginekologa na badania prenatalne test pappa to tak jak dziewczyny mowiły wcześniej różne są wyniki (najważniejsze żeby nie być przeziębionym i żeby nic kobiecie nie dolegało) ja mam 27 lat a miałam skierowanie od ginekologa na takie badanie bo nt miałam 2,7mm a potem na tescie pappa krew i mocz miałam oki (byłam zdrowa nie przeziębiona wszystko było oki) ale lekarz nie znalazł kości nosowej no i to nieszczesne nt 2,7mm do CRL dziecka 65mm to była minimalna granica. Wiec musialam sprawdzic niedomykalność i było oki.
Ty nie powinnaś się martwić bo to są tylko badania zapobiegające a kobiety powyżej 35rż mają większe prawdopodbieństwo urodzenia dziecka z wadą genetyczną (sorka że tak pisze ale to ponoc medycznie udowodnione) dla bezpieczeństwa lepiej zrób sobie pappa ale rób na nfz a nie prywatnie bo ty masz prawo do tego.

pozdrawiam
 
każdy ginekolog daje skierowanie na testy genetyczne jeżeli kobieta ma powyżej 35lat i nie płaci za nie !!!
kobieta która ma mniej niż 35 lat jeżeli ma wysokie nt (czy wyżesze niż 1,2mm )jest kierowana przez ginekologa na badania prenatalne test pappa to tak jak dziewczyny mowiły wcześniej różne są wyniki (najważniejsze żeby nie być przeziębionym i żeby nic kobiecie nie dolegało) ja mam 27 lat a miałam skierowanie od ginekologa na takie badanie bo nt miałam 2,7mm a potem na tescie pappa krew i mocz miałam oki (byłam zdrowa nie przeziębiona wszystko było oki) ale lekarz nie znalazł kości nosowej no i to nieszczesne nt 2,7mm do CRL dziecka 65mm to była minimalna granica. Wiec musialam sprawdzic niedomykalność i było oki.
Ty nie powinnaś się martwić bo to są tylko badania zapobiegające a kobiety powyżej 35rż mają większe prawdopodbieństwo urodzenia dziecka z wadą genetyczną (sorka że tak pisze ale to ponoc medycznie udowodnione) dla bezpieczeństwa lepiej zrób sobie pappa ale rób na nfz a nie prywatnie bo ty masz prawo do tego.

pozdrawiam

Hmmm, ale NT 1,2 mm to jest dobry wynik!!!!! pewnie Ci chodziło o 2,1 mm tak???
 
o przepraszam szybko pisalam i nie pomyslalam

Pomiar NT jest najbardziej miarodajny między 11. a 14. tygodniem ciąży. Norma NT, określona dla danej populacji, obejmuje wartości do 95 percentyla i jest uzależniona od wymiaru ciemieniowo-siedzeniowego (CRL); w praktyce NT nie powinno przekraczać 2,5 mm. NT jest wprost proporcjonalne do ryzyka wystąpienia trisomii u płodu:

  • NT = 3 mm wiąże się z 3× wzrostem ryzyka
  • NT = 4 mm wiąże się z 18× wzrostem ryzyka
  • NT = 5 mm wiąże się z 28× wzrostem ryzyka
  • NT > 5 mm wiąże się z 36× wzrostem ryzyka.
(źródło) Przezierność karkowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

ale mozesz sie lekarza zapytac
 
Po co w wieku 34 lat,to badanie ?ja ma 35 lat więc ze względu na wiek też zrobiłam i też nieprawidłowy,zaczynam myśleć że u większości kobiet wychodzi nieprawidłowy.u mnie ,WĄTPLIWA KOŚĆ NOSOWA, nt-2,5mm.crl-50,7mm,u mnie ryzyko wyszło 1:138 .USG u innego lekarza zrobione dzień wcześniej PRAWIDZŁOWE i widać kość nosową..Zastanawiam się nad amniopunkcją.ale w rodzinie nie było przypadków dawna.jak będziesz miala wynik amnio to napisz,ale uważam że jest wszystko w porządku.
 
Ostatnia edycja:
Drogie Koleżanki:) ja mam 25 lat, w 34tc. dowiedzialam sie ze na 99% urodzę karzełka, w 35tc. jechalam przez pół polski do genetyka by dowiedziec sie ze lekarz który postawił diagnozę był delikatnie rzecz ujmując niedouczony, był to najdluzszy tydzien mojego zycia. Dziś mam zdrowiutkiego 4,5-miesięcznego synka, którego omal nie stracilam przez bledna diagnoze, poniewaz w wyniku stresu moje lozysko przestało pracowac i przez ostatnie 5 tygodni moj synek byl mocno niedozywiony-profesor ktory wykonywal u mnie cc powiedział tylko:"jestesmy swiadkami cudu, to dziecko nie mialo prawa przezyc a jednak zyje i dostaje ode mnie 10 punktów". waga urodzeniowa 2210. Synek w wieku 3 miesiecy wazył juz tyle ile powinien, rozwija sie idealnie i jest bardzo pogodny. Ja nie wierze juz w badania usg, testy pappa, amnio i inne bzdety. Znam wiele przypadków gdy dzieci miały byc chore, a urodziły sie zdrowiutkie, np moja kuzynka była pewna ze synek urodzi sie z ZD, a jest zdrow jak ryba:) Nie myślcie o wynikach, cieszcie sie ciaza i uwazajcie na swoje Maluchy:)
 
reklama
Dla tego wydaje mi sie ze test pappa
( PAPP-A i beta-hCG +USG) powinny robić kobiety na to zdecydowane, z własnej woli, a nie przez namowę lekarza ( test drogi ) często robiony nie prawidłowo, usg pobranie krwi powinno się odbywać w tym samym dniu, często bywa tak ze usg jest w jednym dniu krew pobierana w innym do tego surowica na badania jest zamrażana i wysyłana w świat, bo nieliczne laboratoria oznaczają te parapemtry. przed wykonaniem należy posiadać informacje jak test powinien być wykonany i jak go wykonują w placówce do której ma się skierowanie.:
Warunki, które powinny spełniać laboratoria wykonujące test PAPP-A, test potrójny i inne badania przesiewowe
WAŻNE
"Wraz z kolegami z zaprzyjaźnionych przychodni genetycznych jesteśmy zaniepokojeni faktem, że w kilku ośrodkach w Polsce przeprowadza się oznaczenia PAPP-A, hCG (gonadotropiny kosmówkowej), alfa-fetoproteiny oraz niezwiązanego estriolu nazywając je testem potrójnym lub PAPP-A i stosując nieprawidłową interpretację uzyskanych wyników. Najczęściej popełniane błędy to:
1.Stosowanie zestawów biochemicznych niedostatecznie przebadanych na dużych grupach ciąż patologicznych i fizjologicznych. Szeroko stosowane, przebadane na dużych grupach i dostatecznie dokładne są systemy diagnostyczne firm: Brahms, Perkin-Elmer (d. Wallac) i Johnson&Johnson.
2.Stosowanie metod biochemicznych odpowiednich dla innych celów, ale nie dla diagnostyki genetycznej, np. hCG do diagnostyki ciąży pozamacicznej, AFP do diagnostyki nowotworów lub estriolu dla diagnostyki dobrostanu płodu w trzecim trymestrze ciąży, szczególnie niezbyt dokładną metodą ELISA, produkowaną przez wiele firm, nie specjalizujących się w diagnostyce genetycznej.
3.Wydawanie wyników bez wypracowania własnych (dla danego laboratorium, dla konkretnych zestawów odczynnikowych i dla danej populacji) wartości median oznaczanych markerów dla kolejnych tygodni ciąży
4.Nieuwzględnianie w ocenie ryzyka informacji dotyczących wieku ciężarnej, masy ciała ciężarnej, wywiadu w kierunku cukrzycy insulinozależnej, wyniku badania USG
5.Brak komputerowej oceny ryzyka wystąpienia u płodu poszukiwanych nieprawidłowości
6.Brak określenia wartości progowych w interpretacji wyników uznanych za prawidłowe lub nieprawidłowe.
" cytat z http://infobot.pl/r/1X2Q

Test PAPP-A - zasady wykonywania

Pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży pobierana jest próbka Pani krwi. Zazwyczaj tego samego dnia wykonywane jest badanie USG ciąży, które jest niezbędne dla dokładnej oceny wieku ciążowego. We krwi wykonywany jest pomiar stężenia dwóch substancji, które są markerami zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau płodu, badanie powinno być uzupełnione o ultrasonograficzny pomiar warstwy płynu w obrębie tkanki podskórnej szyi płodu - przezierności karkowej. Biochemicznymi markerami oznaczanymi we krwi są: białko ciążowe A (PAPP-A) i wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG). Markerem ultrasonograficznym jest przezierność karkowa. W ciążach powikłanych zespołem Downa poziomy PAPP-A są obniżone, a wolne beta hCG i przezierność karkowa są podwyższone. W ciążach z z. Edwardsa i z. Patau stężenia PAPP-A i beta-hCG są obniżone a przezierność karkowa zwiększona. Wartości tych parametrów wraz z wiekiem kobiety ciężarnej są wykorzystywane do obliczenia ryzyka wystąpienia zespołu Downa, z. Edwardsa i zesp. Patau w danej ciąży
 
Ostatnia edycja:
Do góry