reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne

hej dziewczyny.

Mieszkam na stale w UK i testy PAPP-A sa tu robione, mozna powiedziec w pakiecie. Wiec zrobilam sobie i ja i to byl blad. Wyliczyli mi prawdopodobienstwo 1:33 wg Angielskich norm. Moj wynik testu:
NT: 2.7 mm normy UK - 1 - 3.5 mm
Free Beta HCG: 99.90 lU-l 2.08 MoM normy UK 1.00 MoM
PAPPA 2.207 lU-l 0.60 MoM normy UK 1.00 MoM

Test byl robiony w 12 tygodniu ciazy. Zadzwonili do mnie zw szpitala i zaproponowali amino..... ale poszperalam w necie i Polskie normy sa inee??!!! :
Podejrzane wartości parametrów biochemicznych to dla zespołu Downa (Trisomii 21) jeśli wartość fb-HCG przekracza 2,52 MoM, a PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM;

To jakas paranoja! Na szczescie chodze tez do Polskiego ginekologa w UK i mnie z lekka opierdzielil za robienie tych testow. Powiedzial, ze tu zawyzaja wyniki.... ale czemu kosztem nas !!! Kobiet w ciazy! Pol dnia przeplakalm jak sie o tym dowiedzialm.
 
reklama
Szanowne Panie,

kobiety w ciąży często nie wiedzą, że mają prawo do wykonania bezpłatnych badań prenatalnych. Dlatego warto zapamiętać, że w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego przysługują one: 1/ każdej kobiecie, która jest w ciąży, a ukończyła już 35. rok życia, a także 2/ kobietom w ciąży, u których istnieje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną (czyli tym, które urodziły już wcześniej dziecko z taką wadą lub takie przypadki występowały u nich w rodzinie), oraz 3/ pacjentkom, u których lekarz prowadzący podejrzewa pewne nieprawidłowości udokumentowane wynikami aktualnych badań, np. niewidoczna kość nosowa lub zbyt szybka akcja serca).

Jeśli przyszła mama spełnia powyższe kryteria, powinna zostać skierowana przez lekarza ginekologa na bezpłatne badania prenatalne w ramach NFZ. Każda ciężarna może też zgłosić się na takie badania sama bez konieczności posiadania skierowania i wykonać je odpłatnie. Badania prenatalne już w początkowej fazie ciąży umożliwiają wykrycie, a także leczenie wielu wrodzonych i genetycznych wad oraz stanowią niezwykle istotne źródło informacji o rozwoju dziecka. Dlatego warto je wykonać.

Zespół Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare
 
ja zrobiłam badania prenatalne az dwa razy jednemu lekarzowi wyszło podwyzszone ryzyko dla trisomi 21 i skierowal mnie na badania do drugiego ktory jeszcze bardziej mnie zdolował i powiedzial ze ma przerost na kregoslupie szyjnym i nieprawidlowo wykształcona kosc nosowa.. do domu wrocilam zaplakana zdolowana nawet mezowi powiedzialam pare słow za duzo. w poniedzialek mam amniopunkcje boje sie bardzo ze jednak okaze sie ze moj maluszek jest chory. pragnelam miec duza szczesliwa rodzine a tu juz przy pierwszym dziecku jakies problemy. mam 19 lat i jest mi bardzo ciezko bo moje kolezanki nie wiedza co czuje a ja sama nie umiem sobie z tym poradzic. na rodzicow tez nie do konca moge liczyc cale szczescie ze wspiera mnie maz i tesciowie. z calego serca pragne by okazalo sie ze to wszystko tylko zly sen i ze urodze zdrowego silnego chlopca
 
Dziewczyny, proszę Was o pomoc. Jestem w 11 tygodniu ciąży bliźniaczej dwujajowej. Mam skierowanie na badania prenatalne (usg i krew). Badania mają być 10 lutego, 12 lutego kończy mi się pierwszy trymestr. Czy te badania nie będą za późno? Jeśli tak to może uda mi się zmienić termin. Coś jeszcze, strasznie się boję :( Dajcie znać proszę jeśli uważacie że 10 luty to trochę za późno i wyniki mogą być błędne. Dziękuję z góry :)
 
Dziewczyny, proszę Was o pomoc. Jestem w 11 tygodniu ciąży bliźniaczej dwujajowej. Mam skierowanie na badania prenatalne (usg i krew). Badania mają być 10 lutego, 12 lutego kończy mi się pierwszy trymestr. Czy te badania nie będą za późno? Jeśli tak to może uda mi się zmienić termin. Coś jeszcze, strasznie się boję :( Dajcie znać proszę jeśli uważacie że 10 luty to trochę za późno i wyniki mogą być błędne. Dziękuję z góry :)

ale to lekarz zapisal Cie na taki termin czy Ty sama sie zapisalas?
 
ja myślę, że nie, też miałam badania prenatalne te pierwsze pod koniec pierwszego trymestru, i wszystko było dobrze, teraz jestem też zapisana na prenatalne II trymestru i też mam je tak na styk, już będę kończyć II trymestr :)więc nie masz się czym martwić:)
 
Myślę, że zanim zrobisz badania powinnaś sobie odpowiedzieć na pytanie czy potrafiłabyś usunąć ciąże wiedząc że nie rozwija się prawidłowo.. Bo jak dla mnie tylko po to robi się to badanie.. Ja miałam tylko mierzoną przezierność karkową podczas usg i żadnych dodatkowych testów z krwi nie robiłam mimo że Ginekolog powiedział że takie badanie usg nie daje 100% pewności i to badanie z krwi jest pewniejsze. Z 2 strony jak masz się lepeij czuć to zrób. Życzę Ci powodzonka kochana:)! A z bibaskiem na pewno wszystko dobrze!
 
Wiesz co, ja bym nie brała badań prenatalnych wyłącznie pod kątek usunąć/donosić. Nie oceniam tutaj decyzji kobiet, które mając wiedzę decydują się na przerwanie ciąży. Po prostu dziwi mnie takie podejście do badania. Są sytuacje, w których te badania pozwalają na leczenie dziecka jeszcze w brzuszku mamy (wady serca). Jeżeli rodzice są wcześniej uprzedzeni o możliwych problemach z rozwojem dziecka, mają dużo czasu na psychiczne przygotowanie się do swojej roli i zaznajomienie się z tematem - wiedza jest bardzo ważna. Po porodzie nie ma wielkiego rozczarowania i żalu, wręcz przeciwnie rodzice mogą cieszyć się swoim dzieckiem, bo niczym ich nie zaskoczyło. Myślę, że badania takie są ważne i dobrze, że mamy możliwość z nich skorzystać. Wiedza, którą dzięki nim otrzymujemy nie zawsze musi służyć wyłącznie do podjęcia jednej decyzji.
 
reklama
Miałam badania prenatalne nieinwazyjne. Robione w Poznaniu prywatnie, ale ze skierowaniem od mojej Pani ginekolog. Podobno daje takie skierowania wszystkim ciężarnym. Mamy z mężem po 26 lat, więc wiek nie mógł być powodem konieczności wykonania badań. Podejrzewam, ze gdybyśmy się uparli i ich nie zrobili to też nie byłoby tragedii. Maluda jest zdrowa, ale to badanie dało nam poczucie bezpieczeństwa i większą pewność. Ja polecam pomimo dośc wyoskiego kosztu - pierwszy etap 200 zł, drugi - 300 zł, a czy będzie trzeci to się jeszcze okaże.
 
Do góry