reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wizyty i Lekarzy, badania, zdjęcia z USG

Hej,

super ta lista z badaniami. Ja tez uwazam ze lepiej cos wykryc wczesniej - mi przez dodatkowe badania wykryli niedoczynnosc tarczycy i biore bezpieczne w ciazy leki. I tez mam wysoki cukier co oznacza ze musze byc ostrożna ze slodyczami zeby nie popasc w cukrzyce ciazową. Ja sadze ze powinnas zrobic chociaz te zalecane badania.
 
reklama
oznaczenie grupy krwi i rh mam, brałam w sumie odpis ze szpitala bo jestem HDK, więc w krwiodastwie mi dali, robiłam wr cukier, morfologie i mocz na jego skierowanie, a teraz powiedział zeby przyniesc za miesiac tylko mocz i morfologie ( i będzie mi cytologię robił). toksoplazmoze zrobiłam sobie sama. i sama zrobie jeszcze chyba rózyczke i cytomegalie i tarczyce - tak planowałam.
Z tym ush prenatalnym nie mam spiny, moje kolezanki ( a dużo ich teraz porodziło dzieciaczki) są w przedziale 20-30 lat i też większość nie miała prenatalnego. W sumie będę kochać przecież nieważne czy chore czy zdrowe dziecko.. jedyne co jakby mi jakies wyniki złe w nich wyszły to bym się pewnie stresowała, a lekarz na ostatniej wizycie pooglądał dokładnie, popatrzył, pomierzył, powiedział , że wszystko ok , zdrowe maleństwo. Nie wiem jak to teraz z całkowitym zmienianiem lekarza, skoro mam już książeczke i wogóle, tym brdziej, że tu w legnicy "zwiedziłam" już tyle ginekologów.. i tragedia dziewczyny, byle szybciej, byle następna w kolejce, itd. a ten lekarz ma MNÓSTWO PACJENTEK I BARDZO DOBRĄ OPINIE.... i nie wiem teraz.
 
Ostatnia edycja:
Dziewczyny, czytałam o tym, ze niektóre z Was nie miały skierowania na toksoplazmozę. Jeśli nie dostajecie skierowania od lekarza prowadzącego, to koniecznie róbcie prywatnie, na własną rękę.
W 2010 roku leżałam z moim najmłodszym dzieckiem na patologii noworodka, gdzie poznałam pewną mamę i jej dziecko. Otóż dziecko urodziło się z małogłowiem. Jej historia była taka, że lekarz nie skierował jej na tokso, ani na cytomegalię, w 20 tc podczas usg okazało się , ze główka jest dziwnie mała, później miałą zrobione kolejne usg - główka nie rosnie. Wtedy zrobiono jej badania na toksoplazmozę, Okazało się, ze w ciąży zachorowała. Dostała leki, po jakimś czasie główka trochę ruszyła, ale dziecko urodziło się z dużymi odstępstwami od normy. Jego mózg nie miał gdzie sie rozwijać. Nie lekceważcie takich badań, bo naprawdę to nie chodzi o ewentualną szkodliwość leków, chodzi o zdrowie dziecka.
Nie mogłam tego nie napisać, bardzo mnie historia tej dziewczyny poruszyła....
 
Ja również robiłam badania w kierunku cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy, a Tobie miliondni powiem,że według mnie warto zrobić usg genetyczne, niezależnie od tego, w jakim się jest wieku. Chyba, że jest się przekonanym w 100%, że można udźwignąć taki ciężar jak dziecko z zespołem Downa. Ja bym nie podołała.
Bardzo się cieszę, że z maleństwem wszystko ok:)
 
Ja podobnie, mialam robiony bardzo szeroki zakres badan, morfologie, glukoze, trzy hormony tarczycy, HIV, toksoplazmoze, cytomegalie, grupe krwi z przeciwcialami, zoltaczke typu B i C, rozyczke i badanie w kierunku kily. Do tego jeszcze ogolne badanie moczu, posiew i cytologia.

Co do badan genetycznych... Moga one wykryc przeciez nie tylko zespol Downa. Poza tym ktoras z dziewczyn wspominala juz ze wczesne wykrycie wady umozliwia leczenie juz w okresie plodowym i daje szanse na zmniejszenie stopnia uposledzenia dziecka. Z jednej strony nie ma sie co nakrecac i wariowac, ale moim zdaniem lepiej zrobic kilka dodatkowych badan w ciazy niz potem zmagac sie z ewentualnymi wyrzutami sumienia ze cos sie zaniedbalo.
 
Ostatnia edycja:
Cześc Wam podłączam się do was i witam:)
Co do badań to ja robiłam toxo, i robię co 2 miesiące na IGm bo nie miałam, cytomegalie, różyczkę, Hiv, HCV, HBS, kiła, morfologie i mocz co 2 miechy, na poczatku jeszcze TSH i odczyn coombsa bo oboje z mężem jesteśmy (-)
2 tyg temu USG genetyczne z testem PAPPA bo jestem po 2 stratach.
 
reklama
woow dziewczyny masę tych badan robicie. Ja powiem tak w pierwszej ciazy miałam tylko badanie krwi chyba 2 razy i moczu kilka razy przez cala ciąże i 2 usg. Prywatnie nie mialam gdzie zrobić dodatkowych bo w uk nie mialam takiej mozliwosci.

Teraz póki co miałam krew mocz i na następnej wizycie mam mieć biocenozę pochwy, jak spytałam sie o tokso to mi powiedziała ze mogę zrobić sama. no i pewnie zrobie tylko mnie zastanawia czy któraś z was miała skierowanie na tokso na NFZ czy takie cos zupełnie nie figuruje. bo tak mnie to zastanawia skoro mam zrobic to czemu mi nie dała skierownia przeciez chodzę na wizyty na NFZ.
 
Do góry