Dziewczyny jak to jest z tym rocznym macierzyńskim,kiedy powinno się zlozyc papiery itp zeby miec od razu rok??
aha i jaki laktator warto zakupić??
kupilam sobie dwie butelki w razie dgybym nie miala pokarmu z awentu,ten laktator też trzeba mieć,ale jaki warto??
Nisiao, przeklejam Ci informacje, które wysłały mi moje kadry w związku z formalnościami dot. macierzyńskiego - mam nadzieję, ze Ci pomogę
Na początku najważniejszymi dokumentami są:
1. Zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka (będzie to pierwszy dokument jaki dostaniesz w szpitalu po porodzie, trzeba go dostarczyć jak najszybciej). Jest to informacyjny dokument do czasu kiedy zostanie wydany akt urodzenia dziecka.
2. Akt urodzenia dziecka - wydawany jest z reguły w terminie do 3 tygodni od zgłoszenia urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, więc z reguły w kolejnym miesiącu powinien być do nas dostarczony, tak by kolejną listę płac rozliczyć już na tej podstawie.
3. Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (zwykle dzieje się to około 3-ciego miesiąca dziecka, jak już otrzymasz pesel dziecka)
Poniżej - dokumenty, które można złożyć (jeśli zdecydujesz się z nich korzystać):
1. Wniosek o udzielenie
dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 6 tygodni (składamy go najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu). Dodatkowy urlop macierzyński należy wykorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Można go dzielić na 2 części obejmujące wielokrotność tygodnia.
2. Po urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym) rodzicom przysługuje
urlop rodzicielski. Udzielany jest pod warunkiem, że zostanie wykorzystany pełny wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni), a urlop rodzicielski zostanie wykorzystany bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski można dzielić max. na 3 części, przy czym każda część musi obejmować 8 tygodni. Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
WAŻNE:
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Możliwe są dwa rozwiązania:
- w przypadku złożenia, nie później niż 14 dni po porodzie, wniosku do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 % podstawy wymiaru,
- w sytuacji gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 % za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czyli 26 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka) oraz 60 % podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego (wynoszący do 26 tygodni).
3. Po w/w urlopach do wykorzystania jest zawsze
urlop wypoczynkowy (zwłaszcza zaległy).
4. Rodzicom przysługują też łącznie
2 dni opieki nad dzieckiem (z art.188 KP) w ciągu roku kalendarzowego (niezależnie od ilości posiadanych dzieci), pod warunkiem złożenia oświadczenia o zamiarze korzystania z w/w uprawnienia. Są dwa sposoby wykorzystania dwudniowego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym, tzn.:
- oba dni wolne może wykorzystać jedno z rodziców
- każde z rodziców może wykorzystać po jednym dniu zwolnienia
5.
Urlop wychowawczy - jeśli zdecydujesz się na urlop wychowawczy, podanie o udzielenie urlopu wychowawczego składamy najpóźniej na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy może być wykorzystany przez łączny czas max. 35 miesięcy w max. 5 częściach i nie dłużej niż do ukończenia 5 lat przez dziecko.
![](/forum/proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.suwaczki.com%2Ftickers%2Fc55f0dw4o3ea5ax6.png&hash=988a1c8a80efb4604463e9b238007271)