reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

reklama
Witam!
Jestem nowa na tej cześci forum.Mieszkam w Dublinie i jestem w 13 tyg ciąży.W związku z tym mam takie pytanie, bo nie mogę sie nigdzie dokopac odpowiedzi na forum.Chodzi mi o wyplate macierzynskiego.Jestem w Irlandii od 3 lat, pracuje w jednej firmie ale niestey z przerwami, praca zalezy od ilości zleceń.No i oczywiście jak wszedzie przez ten kryzys zlecen jest jeszcze mniej niz wczesniej-ten system nazywa sie casual(tzw. sezonowy).Od poczatku roku przepracowalam 14 tygodni i nie zapowiada sie zeby conajmniej do wrzesnia lub do porodu nawet-listopad byla jakas praca.Za okres kiedy nie pracuje pobieram z socjala zasilek-196 euro/tydz.Sorkii ale musialam troszke objasnic moja sytuacje wiec moje pytanie jest takie od czego zalezy przyznanie zasilku macierzynskiego i jesli bym nie pracowala do czasu kiedy na niego bede chciala przejsc i bedę na socjalu czy w takiej sytuacji bede miala platny macierzynski.Czy ktos bedac na socjalu dostal platny macierzynski?

Mam nadzieje ze ktos cos zrozumial z tych moich wypocin.
 
Witam!
Jestem nowa na tej cześci forum.Mieszkam w Dublinie i jestem w 13 tyg ciąży.W związku z tym mam takie pytanie, bo nie mogę sie nigdzie dokopac odpowiedzi na forum.Chodzi mi o wyplate macierzynskiego.Jestem w Irlandii od 3 lat, pracuje w jednej firmie ale niestey z przerwami, praca zalezy od ilości zleceń.No i oczywiście jak wszedzie przez ten kryzys zlecen jest jeszcze mniej niz wczesniej-ten system nazywa sie casual(tzw. sezonowy).Od poczatku roku przepracowalam 14 tygodni i nie zapowiada sie zeby conajmniej do wrzesnia lub do porodu nawet-listopad byla jakas praca.Za okres kiedy nie pracuje pobieram z socjala zasilek-196 euro/tydz.Sorkii ale musialam troszke objasnic moja sytuacje wiec moje pytanie jest takie od czego zalezy przyznanie zasilku macierzynskiego i jesli bym nie pracowala do czasu kiedy na niego bede chciala przejsc i bedę na socjalu czy w takiej sytuacji bede miala platny macierzynski.Czy ktos bedac na socjalu dostal platny macierzynski?

Mam nadzieje ze ktos cos zrozumial z tych moich wypocin.
mówisz,że masz w tym roku 14 tygodni,a w poprzednich latach?
Ile łącznie masz składek?


Osoby zatrudnione muszą:

* Mieć opłacone składki PRSI za okres minimum 39 tygodni w ciągu 12 miesięcy przed przejściem na urlop macierzyński;

lub

* mieć opłacone składki PRSI za okres 39 tygodni od rozpoczęcia pracy oraz mieć opłacone lub skredytowane składki PRSI przynajmniej za okres 39 tygodni w odpowiednim roku podatkowym lub w roku podatkowym bezpośrednio następującym po odpowiednim roku podatkowym. Przykładowo dla kobiet przechodzących na urlop macierzyński w 2010 roku, odpowiednim rokiem podatkowym jest rok 2008, a rokiem podatkowym po nim następującym jest rok 2009;

lub

* mieć opłacone składki PRSI za okres 26 tygodni w odpowiednim roku podatkowym oraz mieć opłacone składki PRSI przynajmniej za okres 26 tygodni w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym odpowiedni rok podatkowy. Przykładowo dla kobiet przechodzących na urlop macierzyński w 2010 roku, odpowiednim rokiem podatkowym jest rok 2008, a rokiem go poprzedzającym jest rok 2007.


myślę,że system w jakim jesteś zatrudniona nie przeszkadza,ważne by miec 39 tygodni uzbierane.
jeśli się mylę dziewczyny mnie poprawią.
 
hej Dziewczynki! Mam takie pytanko, moze ktoras z Was wie....
Od miesiaca jestem na zwolnieniu lekarskim, nie dostaje zadnych pieniazkow bo nie mam oplaconych tylu skladek ile powinnam miec.... Urlop macierzynski zaczynam 1 czerwca, czy nie bede miala zadnych problemow z tym, ze bylam na zwlnieniu??? chodzi mi dokladnie o to, czy dostane normalnie pieniążki za macierzynski(na niego skladki mam oplacone) chociaz nie mialam ciąglosci pracy??? kolezanka mowi, że moge nie dostac zasiłku, bo nie oplacam teraz juz skladek. :dry: I czy ten zasilek jest oplacany zawsze teraminowo??? dzieki;-)
 
Sliwka ja przed pojsciem na macierzynski bylam prawie 3 miesiace na chorobowym i macierzynski dostalam normalnie...ale ja mialam ciaglasc pracy
 
Ej baby ciemna masa ze mnie powiedzcie jak mam wypełnić to Form A o paszport ????
wpisujesz w kolejnosci:
I <imie i nazwisko swoje> of <swoj adres>being of full age hereby declare that I am the mother of <imie dziecka> born at <miejsce porodu-szpital, miejscowosc> a place in the island of Ireland, its islands and seas, on <data porodu> potem zaznaczasz podpunkt a) i wpisujesz Poland, bos z Polski:-p a b) i c) zostawiasz puste. Dalej: for the following period(s): <daty od kiedy do kiedy jestes w Irl>. As evidence of this nationality during the above period(s), I attach <zaznaczasz jaki dokument dolaczasz do formularza>. Nastepnie data i podpis.
Reszte wypelnia prawnik do ktorego sie udasz:tak:

hej Dziewczynki! Mam takie pytanko, moze ktoras z Was wie....
Od miesiaca jestem na zwolnieniu lekarskim, nie dostaje zadnych pieniazkow bo nie mam oplaconych tylu skladek ile powinnam miec.... Urlop macierzynski zaczynam 1 czerwca, czy nie bede miala zadnych problemow z tym, ze bylam na zwlnieniu??? chodzi mi dokladnie o to, czy dostane normalnie pieniążki za macierzynski(na niego skladki mam oplacone) chociaz nie mialam ciąglosci pracy??? kolezanka mowi, że moge nie dostac zasiłku, bo nie oplacam teraz juz skladek. :dry: I czy ten zasilek jest oplacany zawsze teraminowo??? dzieki;-)
Wyplacaja terminowo jak dotad:-)
a jesli chodzi o ciaglosc praxy, to jak ja bylam w social'u to piw mi, ze musze byc zatrudniona do 14 tyg przed porodem zeby kase dostac. czyli jezeli zwolnia mnie na 15 tyg przed, ti lipa, ale jezeli na 13 to luzik. A Ty jak jestes na zwolnieniu to nadal zatrudniona jestes, nie?
 
reklama
Zatrudniona jestem dalej, martwie sie bo skladek teraz zadnych nie place na zwolnieniu, ale powinno byc ok, dzieki:-)
 
Do góry