R
RiSiA
Gość
Ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, kiedy matka dziecka zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego. Pracownica ma bowiem prawo po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu zrezygnować z urlopu.
Zgodnie z przepisami art. 182(3) Kodeksu pracy, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz zgodnie z art. 14 tej ustawy, pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo od 1 stycznia 2010 r. do urlopu ojcowskiego w wymiarze:
1) od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - 1 tygodnia,
2) od 1 stycznia 2012 r. - 2 tygodni,
nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.
To nie urlop tacierzyńsi tylko od 2010 roku ojcu przysluguje dodatkowy tydzień urlopu, który moze wykorzystać przez 12 miesięcy od dnia urodzenia dfziecka ale na pisemny wniosek ojca.
ja znalazłam takie coś
Zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu pracy począwszy od 1 stycznia 2010 r. pracownik-ojciec, wychowujący dziecko ma prawo do płatnego na zasadach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Z urlopu tego będzie można skorzystać również wtedy, gdy w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim przebywa już matka dziecka oraz ewentualnego korzystania przez pracownika-ojca wychowującego dziecko z urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu ojcowskiego w 2010 r. oraz 2011 r. będzie wynosił 1 tydzień, natomiast od 2012 r.- 2 tygodnie. Ponadto, pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który korzysta już w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia nabędzie prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy pomiędzy podwyższonym, a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w wymiarze dotychczasowym, na złożony pisemnie wniosek, który powinien zostać złożony pracodawcy w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z pozostałej części urlopu.
Warunkiem koniecznym do skorzystania z urlopu ojcowskiego powinien być złożony pracodawcy wniosek, sporządzony w formie pisemnej i złożony najpóźniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. Pracownicy-ojcowie wychowujący dziecko mogą jednak już w grudniu 2009 r. składać takie wnioski, a pracodawca nie będzie mógł zakwestionować terminu wskazanego we wniosku.
Ojcowie, którzy przebywają na urlopie ojcowskim, po jego zakończeniu będą objęci identyczną ochroną, z jakiej korzystają pracownicy powracający do pracy z urlopu macierzyńskiego. Zatem pracownik-ojciec wychowujący dziecko po zakończeniu takiego urlopu będzie miał zagwarantowany powrót na dotychczas zajmowane lub równorzędne stanowisko, zaś wynagrodzenie za pracę będzie odpowiadać temu, jakie otrzymywał przed odejściem na urlop.
Ostatnio edytowane przez moderatora: