MILOKU - rozmawiałam ze swoim lekarzem odnośnie ciśnienia u ciężarnych. Nie zna Twojego przypadku, ale sugerował, że nadciśnienia nie wolno zbagatelizować, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży. Także jeśli nie ufasz lekarzom, pod których opieką jesteś to zgłoś sie gdzie indziej. Wymioty, biegunka to dolegliwości które niekoniecznie należy łączyć z ciążą.
Lekarz też wspomniał, że nadciśnienie może doprowadzić do gestozy.
Nie chcę Cię straszyć ale w przypadu gdy czujesz, że nie wszystko jest ok lepiej to sprawdzić.
Mam nadzieję, że już się lepiej czujesz i poniższe informacje nie będą Ci potrzebne.
B. EPH-gestoza (po 20tyg)
wystepuje głównie u pierwiastek, jest to zespół objawów chorobowych wyrażający się nadciśnieniem tętniczym, białkomoczem i obrzękami. Gestoza stanowi realne zagrożenie życia matki i dziecka. Przyczyny gestozy nie są do końca wyjaśnione. Przebiega w dwóch etapach:
1. Stan przedrzucawkowy - oznacza rozwój nadciśnienia tętniczego z białkomoczem, obrzękami lub tylko ostatnimi dwoma objawami.
Objawy:
- nadciśnienie tętnicze od 140/90 mmHg wzwyż, potwierdzone dwoma niezależnymi pomiarami w 6-godzinnym lub dłuższym odstępie lub zwiekszenie się ciśnienia względem dotychczasowej systematycznej obserwacji (niezbędnej u każdej ciężarnej) skurczowego o 30 mmHg lub rozkurczowego o 15 mmHg. O zagrożeniu dla dziecka i matki może świadczyć również szybkość narastania ciśnienia tętniczego.
- białkomocz poziom powyżej 0,5 g/l białka w moczu lub ilość powyżej 0,3 g wydalonego białka w ciągu doby.
- obrzęki puchnięcie nóg nie jest patologią, jeśli ustępuje po nocnym wypoczynku. Niepokojące są obrzęki uogólnione obecne rano, po przespanej nocy i oprócz kończyn dolnych obejmują kończyny górne, twarz, brzuch.
Istnieje duża zależność między przyrostem masy ciała i powstawaniem obrzęków. Dlatego ważne jest regularne śledzenie masy ciała w czasie ciąży. Generalnie przyrost masy ciała nie powinien przekraczać pół kilograma w ciągu tygodnia, a w ostatnich tygodniach ciąży masa ciała nie powinna się zwiększać.