reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

MENU naszych pociech - od mleka do "kotleta"

a tu jeszcze o podawaniu glutenu:

Uczestnicy konferencji pt "Matczyne ciepło i pokarm w pierwszych chwilach życia chronią zdrowie dzieci" odbywającej się 26 maja na Wydziale Biologii w Warszawie wyrażają zaniepokojenie wobec "Nowych zaleceń żywienia niemowląt w Polsce od roku 2007" (opublikowane w Pediatrii Współczesnej 1/2007) które rekomendują wprowadzenie glutenu do żywienia niemowląt karmionych piersią w 5 i 6 miesiącu życia.

Niektóre źródła twierdzą, że między 5 a 6 miesiącem gluten jest lepiej tolerowany przez dziecko i istnieje mniejsze ryzyko celiakii. Ale badań wiarygodnych nie ma, bo nauowcy sami nie są zgodni w tej sprawie. Organizacje promujące karmienie piersią sprzeciwiają się takiemu schematowi (powołując się na inne badania), twierdząc, że wiąże się to de facto z wcześniejszym rozszerzeniem diety.

Jednocześnie obiło mi się uszy, że gluten wprowadzono w Polsce do schematu tak wcześnie, bo ważne jest żeby podawać go pod osłoną mleka matki (o ile kobieta karmi piersią). Wtedy jest lepiej tolerowany przez organizm dziecka i powoduje mniej reakcji alergicznych. A ponieważ większość kobiet (statystycznie) nie karmi piersią długo (zazwyczaj do końca urlopu macierzyńskiego), stąd pomysł na wcześniejsze wprowadzenie glutenu.
Jeżeli kobieta planuje karmić piersią dłużej, lepiej jest (wg niektórych źródeł) wprowadzić gluten, jak w starym schemacie po 10 miesiącu. A w przypadku dzieci alergicznych jeszcze później.

Opinie gastrologów są takie, że jeżeli cokolwiek dzieje się niepokojącego z dzieckiem, słabo przybiera na wadze, istnieje duże ryzyko alergii (np rodzice są alergikami) lepiej nie spieszyć się z glutenem.
 
reklama
NO JA wlasnie sie dziwilam ze dzieci cyckowe wczesniej maja gluten miec niz butelkowe ;) ale tera wszystko jasne...

aczkolwiek co do pierwszego artykułu to tak naprawde wszystko trzeba brac z dystanem bo nie sadze zebym mlodemu zafundowala szok bo przestalam karmic piersia :) z doswiadczenia wiem ze wiekszoscia artykulow medycznych stoi jakas firma lub ludzie o okreslonych pogladach :) wiec trzeba to brac na dystans i przeczytac kilka o roznych spojrzeniach na problem :-)
 
Ironia jasne, ja też zawsze uważałam, że warto znać teorię ale ostateczną decyzję należy dopasować do sytuacji, do dziecka, opierając się na zdrowym rozsądku właśnie. Nie dla każdego dobre jest to samo.
 
ja bym bardzo chciała karmić tylko piersią do końca 6 - mca ale czy ktoś z tych "mądrych głów" nie pomyślał, ze urlop macierzyński trwa 20 tygodni?
ciekawe czy dziecko ma sie zabrać ze sobą do pracy i karmić na ządanie?
zawsze mnie to wkurzało...
 
kati no niestety, nasz kraj jest tak prorodzinny, że dziwię się, że tyle dzieci się rodzi. A nie bierzesz dodatkowych 2 tygodni macierzyńskiego? Nie pod kątem karmienia pytam, bo to żadna różnica ale tak ogólnie.
 
tak biore wszystko i cały urlop, ale pisze o tym co oficjalnie sie należy...
a na kraj szkoda gadać, nawet mi sie na wybory nie chce isć, bo nie ma na kogo głosować...
 
Cześć kobietki! Dopiero tu do was trafiła i tak czyta ten wątek i czytam... i stwierdzam, że chyba jestem szczęściarą :D Moja mała odkąd skończyła miesiąc to przesypia mi caaaałe noce, tzn zasypia ok. 20 a wstaje około 7 :) Tylko, że odkąd skończyła 2 miesiące jest na mleczku modyfikowanym z kleikiem ryżowym (125 ml wody, 4 miarki mleczka i 1 miarka kleiku-zalecenie pediatry) bo potrafiła wypić 200 ml mleczka, krzyczeć z głodu i zaraz potem wymiotować ;/ Teraz ma 3 miesiące i 13 dni i jutro bedziemy próbowac pierwszego jabłuszka z Hippa :)
 
U mnie bardzo podobnie 3 miesiac - karmienie co 3-4 godziny po 120 ml (nestle nan sensitive) do tego 150 ml dziennie herbatki koperkowej badz rumiankowej, w nocy przerwa trwa 6 godz a nastepnie 4 czy 4,5 - w dzien czesciej

a propos keliku ryzowego - jesli na 120 ml zalecane sa 4 miarki mleka to jesli dodam 1 miarkę kleiku - to czy mała nie dostanie zatwardzenia?
jak to w ogole jest z tym dokarmianiem kleikiem? i jakiej firmy kupujecie? kupilam nestle jak i mleko mod.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Moja Julcia nie m zatwardzeń. Jesli będziesz dziecko często przepajać herbatkami lub wodą to nie powinno byc problemu :) Też się bałam, ale pediatra mnie uspokoiła :) W razie problemów możesz podać herbatkę ułatwiającą trawienie, z Hipp naprzykład :)
Ale jeśli chcesz zacząć zagęszczać mleczko to radzę zacząć od 1/4 miarki i co parę dni dawać więcej, żeby brzuszek nie miał szoku ;)
 
Do góry