reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Irlandii!!

Czesc Dziewczyny!
Mam pytanko do mam z Dublina, stoje przed wyborem lekarza GP na Medical Card. Czy moglybyscie podzielic sie opinia z jakiego lekarza jestescie zadowolone, najlepiej jak bylby to lekarz z centrum. Bede wdzieczna za pomoc
 
reklama
barmanka zależy do jakiego łozeczka czy ze szczebelkami czy junior bed ja teraz kupowalam do junior bed to wziełam antyalergiczny ze sprezynami (bo jesli łóżko ma pod spodem rury lub jakies prety to lepiej sprezynowy materac bo dziecku sie nie bedzie wbijac w plecy) ale panie w sklepie tez ci dobrze doradza muszisz im powiedziec jaki rodzaj łozka i tyle ceny materacow to od 30 do 60 euro:)
pozdro
 
Kamcia do łóżeczka dla noworodka. Nie dosyć że one różnią się składem to jeszcze i grubością...
U nas w Dublinie ceny są niestety wyższe niż u ciebie, kształtują się od 40 do 120 (przy czym my kupimy to mniejsze łóżeczko - ze względu na brak miejsca)
 
Margaritta dzieki za odpowiedz:-)mam nadzieje ze wszystko jest ok....a powiedz mi czy bralas jakies czopki na wlasna reke bo wiem ze tutaj sa w aptekach bez recepty:-)pozdrawiam serdecznie i goraco
 
Jak uzyskać obywatelstwo irlandzkie 27.06.2008. Witam serdecznie, w dzisiejszym odcinku postaram się przedstawić możliwość ubiegania się o paszport irlandzki - czyli o irlandzkie obywatelstwo. Biorąc pod uwagę staż każdego z Polaków w Republice Irlandzkiej, temat obywatelstwa irlandzkiego będzie gorącym tematem.
Jakie warunki muszę spełnić aby otrzymać paszport irlandzki - stać się obywatelem irlandzkim?
Wpierw zobaczmy źródło prawa, którym jest Citizneship Act 2004. Proces ten w języku prawnym nazywa się naturalizacją. Osoba ubiegająca się o obywatelstwo irlandzkie:
- musi posiadać rezydencje przebywania w Republice Irlandzkiej w czasookresie 9 lat, z tym że 4 lata rezydencja musi być ciągła (nieprzerwana), a cała rezydencja która może być przerwana musi wynieść 5 lat, z tym że 1 rok przed aplikowaniem o obywatelstwo osoba musi być w Irlandii (w rzeczywistości jeśli dana osoba przebywa ciągle w Irlandii przez 5 lat i potrafi to udowodnić może ubiegać się o obywatelstwo irlandzkie, myślę że większość Polaków właśnie te kryteria będzie spełniać około 2009 roku)
- musi złożyć deklaracje na wierność i lojalność swojej nowej ojczyzny
- musi być dobrego charakteru (jeśli dana osoba miała problemy kryminalne to będzie to przeszkoda w uzyskaniu obywatelstwa irlandzkiego)
- musi posiadać 18 lat
Aplikacje powinny być składane do the Citizenship Setion (Naturalisation) of Department of Justice, Equality nad Law Reform www.justice.ie
Cena aplikacje kosztuje:
- w imieniu osoby małoletniej (mniej niż 18 lat) 126.97 €
- małżonek lub małżonka który jest w związku małżeńskim z obywatelem Irlandii 126.97 €
- wdowiec lub wdowa która była w związku małżeńskim z obywatelem Irlandii 126.97 €
- osoba która posiada deklaracje uchodźcy 126.97 €
- uchodźca, kosmopolita - osoba nie posiadająca żadnego obywatelstwa, lub osoby objęte programem dla uchodźców bez opłat
- inni 634.87 €
 
Dziecko urodzone w Irlandii a paszport irlandzki 13.08.2008. Witam serdecznie. W tym odcinku postaram się zająć sprawą urodzonych w Irlandii dzieci pochodzących z polskich rodzin.
Jeśli oboje rodzice pochodzą z Polski (czy innego kraju), czy dziecko urodzone tutaj ma automatycznie obywatelstwo irlandzkie?
Na to pytanie odpowiedź brzmi nie, dziecko nie otrzymuje automatycznego obywatelstwa. Ten aspekt prawy był zmieniony podczas referendum w roku 2004. Większość Irlandczyków opowiedziała się za zniesieniem automatycznego obywatelstwa tylko z tego powodu że dziecko przyszło na świat na terenie Republiki Irlandzkiej.
Wyniki owego referendum nie pozastawiały złudzeń, gdyż za ograniczeniem głosowało aż 79% Irlandczyków, przeciw było ponad 20%. Argumentem głównym za ograniczeniem był fakt że “urodzenie dziecka” przez uchodźców, bądź imigrantów gwarantowało im pobyt w Irlandii oraz były to tylne drzwi dla imigrantów do krajów Unii Europejskiej. Oponenci zaś twierdzili, że dziecko nie jest niczemu winne, że rodzi się gdzie rodzi i wszyscy ludzie powinni być traktowani równo, a także fakt, że większa ilość obywateli w Irlandii to dar. To tylko samo dobro dla państwa irlandzkiego.
Dla bardziej ciekawych tej historii odsyłam do źródeł.
Wracajac do pytania, to jakie trzeba spełniać kryteria, aby dziecko urodzone w Republice Irlandzkiej otrzymało obywatelstwo irlandzkie?
W przeciągu 4 lat, rodzic musi udowodnić swoją rezydencję w Republice irlandzkiej w okresie nie mniejszym niż 3 lata. Czyli jeśli jeden z rodziców był w Irlandii przez 3 lata i potrafi to udowodnić wówczas dziecko urodzone na irlandzkiej ziemi automatycznie uzyskuje paszport irlandzki.
Poniżej przedstawiam źródło prawa.
http://www.irishstatutebook.ie/2004/en/act/pub/0038/sec0004.html#sec4
Entitlement to Irish citizenship of persons born to certain non-nationals.
6A.—(1) A person born in the island of Ireland shall not be entitled to be an Irish citizen unless a parent of that person has, during the period of 4 years immediately preceding the person’s birth, been resident in the island of Ireland for a period of not less than 3 years or periods the aggregate of which is not less than 3 years.
 
reklama
czesc dziewczyny mam pytanie czy znacie kogos kto robil w irl prawo jazdy po polsku jestem ciekawa jak to wyglada tzn czt testy sa przetlumaczone no i oczywiscie egzmanin z gory dziekuje
 
Do góry