reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamusie Lipcowe gotują:)

oh na fasolkę też mam ochotę.. tylko te wiatry później, a do pracy trzeba chodzić.

ja mam ochotę trochę mniej mięsa jeść. i lżej. mniej tłusto, bo brzuch boli. jakby któraś miała jakiś fajny pomysł niech wrzuci.
ja będę robić kotlety z kaszą gryczaną i białym serem.

chcę coś zrobić z kaszy jęczmiennej. nigdy jej nie uzywałam, a czytałam, że jest lekkostrawna i dobrze robi na brzuch, trawienie i żołądek. gotuje któraś???

ja kasze jeczmienna kupuje w woreczkach jak ryz i gotuje jako dodatek do gulaszu ..moi uwielbiaja :)
 
reklama
Łosoś z serkiem na cykorii:

Potrzebne: łosoś wędzony, cytryny, serek typu almette, sól, pieprz, cykoria.
Wykonanie: Łososia dzielimy na plasterki, smarujemy serkiem, solimy, pieprzymy, zwijamy w rulon - powtarzamy tą czynność z całym łososiem i wkładamy do lodówki (dobrze jest go czymś przykryć np. folią spożywczą, żeby nie wysechł). Cykorię rozbieramy na pojedyncze liście, na każdy liść kładziemy jeden rulonik łososia, cytryny kroimy w ćwiartki, lub ósemki, kładziemy obok każdego rulonika. Podajemy z pieczywem - bagietki są idealne. Przed jedzeniem spryskujemy rulonik dołączoną cytryną.
 
Sałatka z selerem:

Seler konserwowy – słoiczek
Kukurydza konserwowa – puszka
Ogórki konserwowe – ok. 5 sztuk pokroić drobno
Szynka – 15-20 dag pokroić w małą kostkę
Żółty ser – 15-20 dag pokroić w małą kostkę
Jajka – 3-4 sztuki ugotować na twardo i pokroić
Doprawić do smaku małą ilością soli, wymieszać z majonezem

Muszle makaronowe ze szpinakiem

Makaron muszle gotujemy al dente. 3-5 ząbków czosnku rozgniatamy i podsmażamy na maśle, do tego dorzucamy szpinak mrożony (całe liście) i podlewamy odrobiną wody. Niech się pitrasi kilkanaście minut. Jak wody będzie ubywać, to można jeszcze podlać, żeby się delikatnie dusiło, potem odparowujemy tą wodę, żeby szpinak nam się nie przelewał;-) Dajemy trochę soli, pieprzu, zostawiamy do ostygnięcia - jak ostygnie to rozgniatamy widelcem ser feta (cała kostkę) i mieszamy ze szpinakiem. Faszerujemy tym muszle. Jakieś 5 pomidorów sparzamy, zdejmujemy skórkę, kroimy w kostkę. Rozgrzewamy oliwę, na patelnie dajemy rozgniecione 3 ząbki czosnku i te pomidory, przyprawiamy według uznania i podduszamy - ma z tego powstać sos. Wylewamy go potem na spód naczynia żaroodpornego. Układamy na nim nafaszerowane muszle. Posypujemy to startym żółtym serem (20dag) i zapiekamy 15-20minut w 180stopniach.


Polędwiczki wieprzowe - niebo w gębie!

Składniki:
Polędwiczka wieprzowa
Masło, oliwa
Ostra musztarda (sarepska - bo tylko taką miałam - nie dała rady przełamać smaku tak dobrze jak powinna; kilka razy potem robiłam z rosyjską i było super)
Pieprz, sól
Jasny miód
Ostra papryka, tymianek, majeranek, rozmaryn

Wykonanie:
Polędwiczkę pokroić w plastry 1-2 centymetrowej grubości, rozbić lekko dłonią, posypać solą i grubo zmielonym czarnym pieprzem (miałam normalny, też ok).
Przygotować marynatę: dwie łyżki musztardy ostrej, dwie łyżeczki jasnego miodu, spora ilość tymianku, majeranku, ostrej papryki i odrobina rozmarynu, wszystko wymieszać.
Wrzucić do miski z gęsta marynatą polędwiczki, odstawić do lodówki (im dłużej będą w marynacie, tym smak będzie bardziej intensywny, ale można już po 15 min. smażyć - ja smażyłam po pół godziny). Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek lub winogron, smażyć polędwiczki na dużym ogniu do zrumienienia, po kilka minut z każdej strony, na końcu dodać na patelnię masło do smaku. Smażyłam tylko na maśle i są super! Potem z pozostałej na patelni mieszanki marynaty i masła zrobiłam sos: posypałam to mąka, zasmażyłam. Polędwiczki przełożyłam do garnuszka, zalałam wodą i dodałam zasmażkę, na malutkim ogniu gotowało się, to jeszcze jakieś 15minut.

Nietypowa przystawka gruszkowo-serowa


gruszki
parmezan
orzechy włoskie
miód (najlepiej gryczany)
Gruszki kroimy na cienkie kawałki, rozkładamy na płasko, ścieramy na to parmezan, oprószamy posiekanymi orzechami, polewamy miodem.
Wiem, że połączenie dosyć dziwne, ale smakuje nieziemsko!:happy:

Fasolka po bretońsku:


Fasolę Jasia płuczemy (ja kupiłam opakowanie Jasia karłowatego z KUPCA) i zalewamy wodą (tak, żeby przykryła porządnie fasolę, bo będzie puchnąć). Zostawiamy na noc.
Następnego dnia, fasolę wstawiamy z tą wodą na ogień i gotujemy aż zmięknie (ok1h-1,5h). W tym czasie kroimy kiełbasę (jakąś dobrą do smażenia, ja miałam toruńską) w plasterki i na cztery, kroimy cebulę (sporą, albo i dwie nawet) i smażymy z kiełbasą dosyć długo. Jak fasola zmięknie wrzucamy do niej kiełbasę z cebulką i gotujemy dalej, jeśli wody pozostało zbyt dużo na sos, to trochę odlewamy. Przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem, wsypujemy trochę czosnku i papryki. Dodajemy koncentratu pomidorowego, ale z umiarem, co chwila próbując (ja miałam z lidla taki w kartonie, jest całkiem duży i sporo mi zostało). Robimy zasmażkę z mąki i wrzucamy do przyprawionej już fasolki, mieszamy i cieszymy się pyszną fasolką:tak: Podawać z pieczywem. Ja jeszcze dodałam przy smażeniu trochę pieczarek, myślę, że i papryka by jej nie zaszkodziła;-)

Cannelloni pod beszamelem:
Farsz:
0,5kg mięsa mielonego (indycze lub wołowe - ja robiłam z wołowym)
Pół dużej czerwonej papryki
2 ząbki czosnku
2 małe/średnie cebulki
przyprawa o mięsa mielonego, sól, pieprz
Wykonanie: Wszystkie składniki siekamy i wrzucamy z mięsem na patelnię na rozgrzaną oliwę i smażymy.
Jak przestygnie to wypychamy farszem canelloni.
Ścieramy ser żółty ta tarce (ja miałam jakieś 20 dag). I przygotowujemy:
Beszamel:
3 łyżki maki
3 łyżki masła
1,5 szklanki mleka
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Wykonanie: rozpuszczamy masło w garnku, na gorące masło wrzucamy mąkę i mieszamy dokładnie (najlepiej trzepaczką), żeby nie bo grudek (ciągle na małym gazie, żeby nie przypalić, bo zrobi się gorzki!) nie rumienimy, jak tylko konsystencja będzie gładka wlewamy połowę mleka (zimne, bądź w temp pokojowej) i mieszamy, jak zacznie się robić geste jak bardzo gęsta śmietanka, to wlewamy resztę mleka i dalej mieszamy gotując na małym ogniu. Jak znowu złapie taką gęstość, to zdejmujemy z ognia przyprawiamy. można wrzucić trochę żółtego sera - fajnie się zaczyna ciągnąć
Sos pomidorowy:
Pół dużej czerwonej papryki
2 puszki pomidorów z puszki lub świeżych (ja miałam takie zwykłe z puszki z biedronki)
4 ząbki czosnku
oregano, bazylia, sól, pieprz
Wykonanie: wszystko siekamy i wrzucamy na patelnię z mała ilością oliwy, na końcu przyprawiamy. Do sosu można dodać również pieczarki, kukurydzę, ogórka konserwowego itd.

Canelloni z farszem układamy w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym (ja wysmarowałam oliwa, też było ok), zalewamy jeszcze gorącym beszamelem (uwaga nie może długo stać bo od razu się ścina!!!) Na to wylewamy sos pomidorowy i zasypujemy startym żółtym serem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika 170st i zapiekamy bez przykrycia przez 17min, potem na 3 minuty włączamy grill, żeby trochę zrumienić ser.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
kanapeczki na krakersach

20dag szynki,
2 jajka na twardo,
4 pieczarki marynowane,
2 korniszony,
3 łyżki majonezu

Wszystko drobno siekamy - najlepiej rozdrobnić to blenderem, dodajemy majonez.
Nie trzeba tego przyprawiać, bo ma swój specyficzny smak
Ja dałam jeszcze trochę żółtego sera, bo mi został, też drobniutko pocięty
Kładziemy krakersa, smarujemy pastą i przykrywamy drugim krakersem
Do jedzenia się nadaje po ok.30min, krakersy muszą przejść tą pastą - wtedy się
nie kruszą

Ruloniki chrzanowe
25dag szynki,
10dag chrzanu ze słoiczka,
2-3 jajka na twardo,
2 łyżki śmietany 12 albo 18%,
sól, pieprz

Jajka rozdrabniamy, łączymy ze śmietaną, chrzanem, doprawiamy solą i pieprzem
Plastry szynki smarować powstałą pastą, zwijać w ruloniki.
Uwaga ostre!
wink.gif


Ciasto capuccino:
Ciasto idealne na jakieś okazję kiedy gości jest sporo i chcemy ich czymś zachwycić. Niestety trochę drogie - ze względu na koszt składników, ale przepyszne i w miarę szybko i łatwo się je robi
wink.gif



1 jajko
5 żółtek
3 serki homogenizowane waniliowe
2 łyżki żelatyny
kostka margaryny
2 szkl mleka w proszku
3/4szkl cukru
3-4 paczki okrągłych biszkoptów
4 saszetki kawy cappuccino orzechowej

Kawę zaparzyć w 2 szkl wody, wystudzić. Jajka ubić z cukrem do białości, margarynę utrzeć na pulchną masę i dodawać małymi porcjami ubite jajka. Następnie dodać serki homogenizowane, mleko w proszku (stale ucierając). Na końcu dodać żelatynę rozpuszczoną w połowie szklanki wody.
Biszkopty maczamy w ostudzonej kawie, układamy na blasze, ściśle obok siebie, na to wylewamy połowę masy, następnie ponownie układamy nasączone kawą biszkopty i kładziemy drugą porcję masy. Na wierzch trzecią warstwę biszkoptów. Ciasto
polewamy polewą czekoladową i wstawiamy do lodówki

Placki po węgiersku:

PLACKI:
4-5 sporych ziemniaków
1 cebula
jajko
1 ząbek czosnku
3-4 łyżki mąki
sól, pieprz olej do smażenia
SOS:
0,5kg wołowiny (ja robiłam z szynką bez kości)
duża cebula
10 kropel tabasco
czerwona papryka (lub zielona i czerwona po pół)
1,5 łyżki przecieru pomidorowego (może być ten z papryką)

Wykonanie:
1. Obrane ziemniaki, cebulę i ząbek czosnku zetrzeć na tarce o małych oczkach (można wykorzystać maszynkę do mięsa lub blender). Dodać mąkę, jajko, sól, pieprz, starannie wymieszać. Na rozgrzanym oleju smażyć dość grube placki
(najlepiej to odstawić do lodówki i zająć się sosem, bo robi się go długo)
2. Wołowinę (mięsko) pokroić w kostkę (około 2x2cm), obtoczyć w mące i mocno obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu. Przełożyć do rondla, spieczoną mąkę z patelni spłukać zimną wodą i przelać do rondla. Dodać cebulę pokrojoną w kostkę i
zeszkloną (ja dodałam wcześniej do mięsa i potem to razem pierdyknęłam do rondla). Dusić ok. 1 godzinę.
3. Oczyszczoną paprykę pokroić w cienkie paski lub kostkę, dodać do mięsa razem z przecierem pomidorowym, solą, pieprzem i sosem tabasco (ok.10 kropel) i dusić jeszcze 1/2 godziny. Zagęścić mąką jeśli jest taka potrzeba.
4. Rozłożyć placki na talerzu tak by lekko na siebie zachodziły, polać sosem z mięsem. Podawać z surówką np z kapusty, ogórka kiszonego.

Do sosu można dodać jeszcze duszone pieczarki i ogórki konserwowe pokrojone bardzo drobno - jak kto lubi
 
ale tu fajnie i pachnąco :-)
dzięki kochane za przepisy. Dzisiaj pojechaliśmy z dzieciakami na narty i po drode w Nowym Targu zjadłam barszcz z fasolką, mniam mniam. Ale za kilka dni mysle, że i po bretonsku popełnię :tak:
 
zupka po hanojsku( bez mięsa)
opakowanie 0,5 kg makaronu sojowego (nitki)
puszka kiełków fasoli mung(bonduelle)
opakowanie grzybków mung(kupuję już pokrojone,jeśli całe trzeba namoczyć we wrzątku i pokroić w paseczki)
4 marchewki
2 papryki
1/2 szczypioru
por( ok 10 cm przy korzonku)
sos sojowy i sos słodko kwaśny( już w talerzu).
vegetta,pieprz cayenne,chilli(do smaku)

garnek 5-6 l.Zagotowujemy wodę.Do wrzątku wrzucamy wszystkie warzywa pokrojone w paseczki i gotujemy około 20 minut,dodajemy makaron sojowy i przyprawy(do smaku).W talerzu sosy sojowe i słodko kwaśny( po kilka kropli)
Smacznego.;-)

mój mąż lubi wersję z mięskiem.Gotuje wtedy wodę z piersią kurczaka pokrojoną w paseczki i reszta tak samo.
 
reklama
Sałatka ze śliwkami w occie:
Śliwki w occie – 1 słoik (ja sama je robię, słoik wielkości średniego - nie tego największego - majonezu;-))
Ananas z puszki – 1 puszka
Kukurydza z puszki - 1 puszka
Por biała część – 1 szt.
Papryka czerwona świeża – 1 szt
Pokroić paprykę, śliwki i ananasa w drobną kostkę, pora w piórka (na pół i w plasterki cieniuteńkie). Wymieszać zostawić do odstania, „przegryzienia się” smaków, jak się wytrąci sok to trochę odlać.
Sól, majonez
 
Do góry