reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lutóweczki 2014

marta dobrze że znajoma była i Cię wpuściła przed siebie, bo tak to nikt by nie zwrócił nawet uwagi na kobiete w ciązy ;/

A jakoś pusto się zrobiło na forum, ale to pewnie przez to że pora taka obiadowa noo prawie noo :) głowa coś mnie boli, chyba przeszło na mnie od tych dziewczyn co pisały dzisiaj o tym bólu...
 
reklama
wszystko zalezy ile dziecko chce wiedziec:) 6-latek to juz duze dziecko i moze byc zainteresowany tym jak powstaja dzieci! trzeba poprostu rzeczowo odpowiedac na zadawane pytania, nic ponadto:) klaudia widzisz tobie starczyla edukacja w tych klasach choc moim zdaniem edukacja 14-15 latkow jest o kilka lat za pozno:) ja sie zaczelam inetersowac seksem jak mialam 10 lat okolo. z moja przyjaciolka na sylwestra jak zostalysmy same w domu (4 klasa podst) to na polsacie obejrzalysmy film erotyczny "pamietniki fanny hill" :) i wlasnie na biologii w 4 klasie bylo o tym jak sa kobiety a jak mezczyzni zbudowani, co to miesiaczka i jak powstaja dzieci (pamiatam ta ekscytacje z jaka cala klasa nie mogla sie doczekac tych zajec)
Ja też sobie lubię podyskutować i usłyszeć różne zdania. Ja nie planuję rozmów o seksie z moimi dziećmi, natomiast zawsze wiedziałam, że będę z nimi rozmawiała otwarcie i nie będę nic przed nimi ukrywała. W związku z tym w domu nie reaguję gwałtownym skrępowaniem gdy zobaczą mnie nagą tylko pełna swoboda. Kiedyś mały, ze 2 latka miał, przyglądał się nagiemu M i usiłował go dotknąć, na co ten się wzdrygnął, a ja mu na to "pozwól dziecku dotknąć, zbadać, zaspokoić ciekawość, lepiej teraz niż jak będzie starszy :-)". Zadziałało, zainteresowanie szybko minęło a mały otrzymał taki przekaz, że to naturalne i nie ma się czego wstydzić. Były też pytania o dzidzię w brzuszku, w wieku 3,5 mówiłam, że mama ma jajeczko, tata dał jej plemniczka i tak powstała nowa istota i rośnie sobie w brzuszku. Teraz, lat 7,5, już są pytania jak wyjdzie i jak tatuś dał mamie plemniczki . . . nie ściemniałam, tłumaczyłam najprościej jak się da, siusiaczkiem do cipci, przyswoił i nie pyta więcej. Młodszy mnie wczoraj spytał jak dzidzia wyjdzie z brzuszka, to mówię, ciebie pan doktor wyjął przez brzuszek, który rozciął, Staś wyszedł cipcią, młody się obruszył i stwierdził, że ta dzidzia też wyjdzie przez brzuszek no bo niby jak przez cipcię hihihi. Czasami mam ubaw z nich, ale podoba mi się to, że traktują to wszystko bardzo naturalnie i jestem z siebie dumna, że nie kłamię, nie gadam o kapuście czy bocianach, choć dalej wmawiam, że Mikołaj istnieje :-) Liczę, że w przyszłości nie będą się wstydzili przyjść do mnie i zapytać, tematy traktuję lekko, bez ekscytacji, uspokajam, były też pytania czemu siusiak rośnie, czemu jak wstają to jest duży i stoi, i multum innych, odpowiadam zawsze zgodnie z biologią, fizjologią, po prostu prawdą :-) Ze mną rodzice o seksie nie rozmawiali choć oboje byli nauczycielami i z młodzieżą nastoletnią pracowali . . .
 
Ostatnia edycja:
Szczerze Mamo Stacha to bardzo...podoba mi się Twoje podejście :) Właśnie takie mam założenie jak Ty, nie ściemniać o kapuście czy bocianie, tylko szczerze na tyle, na ile w danym wieku pasuje. Ze mną też rodzice nigdy nie rozmawiali, chociaż zawsze wiedziałam, że w razie czego mogę przyjść do mamy. Ale jednak mimo właśnie braku tych rozmów było to okropnie krępujące...
 
Marta, wiesz, jestem otwarta ale pewne granice też u nas są :-) Nie kocham się z M przy dzieciach, ukrywamy się hihihi . . . . Chciałam jeszcze napisać, że jednak warto śledzić ten rozwój by wiedzieć co jest nazwijmy to "normalne" a co może już nie i powinno nas zaniepokoić albo czego w jakim wieku możemy się spodziewać. Ja jak pojawia się pewien etap czytam o tym. Ubolewam, bo niestety sama nie wychowuję dziecka, mam tu na myśli sytuacje gdy dzieci się sobą interesują i jakiś rodzic wkracza i mówi "to jest złe, tak nie wolno, nie rób tego", tak jakby nigdy sobie z koleżankami czy kolegami nie pokazywał intymnych części ciała. Moja siostra psycholog twierdzi, że absolutnie nie można tak dziecku powiedzieć, bo się je skrzywdzi na całe życie, to są sprawy naturalne i zaspokajanie ciekawości i zdobywanie wiedzy też jest nieodłącznym elementem człowieczeństwa. A jak się chłopcom w wieku nastoletnim zdarzy "nocna" przygoda to nie chcę by myśleli, że to coś złego i muszą się wstydzić przede mną. Wstydu przed obcymi nie muszę bardzo uczyć bo to też naturalne, starszy już się nie rozbierze przy innych, ale jak trzeba to mówię "siusiakiem baw się na osobności, to sprawa intymna jak puszczanie bąków czy dłubanie w nosie" hihihi. Może trochę za bardzo wyzwolona ze mnie mamuśka, choć tak naprawdę jestem tradycjonalistką, ale zależy mi by moje dzieci miały ze mną partnerski kontakt. Oczywiście w granicach rozsądku bo na alkohol przy mnie pozwolę po 18-stce i będę głośno mówić, że fajki są be i sobie nie życzę :-)
 
Ostatnia edycja:
dobrze to ujelas:) ot to wlasnie chodzi w tym calym wych seksulanym choc ja o seksie typowo tez bym chciala ze starszymi juz dziecmi porozmawiac, zapewnic, ze zawsze moga przyjsc po rade, jaki powinien byc seks, jakie towarzysza temu odczucia i jakie poczatki tego sa wazne;) no i tolerowac ich decyzje dotyczace wlasnie tej sfery:)

ja tam jestem liberalna choc u mnie w domu skes przed slubem to bylo hmmm:) a moi rodzice raczej oswieceni ale w tych sprawach to zacofanie:) mialam 21 lat i ukrywalam, ze ide na noc do narzeczonego, mowilam, ze ide do kolezanki spac. ale ja czulam sie dorosla i mi to strasznie ciazylo, ze ich oklamuje. jak sie w koncu zdobylam na rozmowe i przygotowalam argumenty to nie dalo sie przemowic do rozsadku, "mieszkasz z nami to rob jak my kazemy". i wlasnie tego chce uniknac:/
 
Ostatnia edycja:
Heh widzę, że mamy podobny pogląd na wychowanie tylko ja jeszcze nie miałam szansy wprowadzić go w życie, a Ty już wiesz o czym mowa, wszystko z praktyki. Zobaczymy ile z tego uda mi się wcielić w wychowanie naszych dzieci ;) Dlatego też ciężko mi się rozpisać więcej, bo po co gdybać...Za jakieś 10 lat pogadamy haha ;-)
 
Marta, no musiałam się zmierzyć z trudnymi pytaniami, ale robiłam wszystko by wyszło swobodnie i ja również odpowiadając starałam czuć się swobodnie :-) Nie twierdzę, że to łatwe i nie wiem czy to dobre, może za 20 lat synowie mi powiedzą co o tym myślą :-)
 
hej dziewczyny, tak czytam wasza dyskusje i musze sie dolaczyc :) u mnie w domu tez sie nie mowilo o seksie, sama sie dowiadywalam z gazet, tv, w 4tej klasie podstawowki cos tam bylo o dojrzewaniu, w liceum bylo przygotowanie do zycia w rodzinie jako zajecia dodatkowe ale ja nie chodzilam bo uwazalam ze wszystko wiem:) raz tylko pamietam jak mama sie mnie spytala czy sie zabezpieczam bo juz sie domyslila ze nie jestem dziewica, i na tym sie skonczyly rozmowy, zawsze bylo to jakos krepujace, ja tez chce z dzieckiem rozmawiac otwarcie bez sciemniania ale tez z zachowaniem "umiaru" np moj kolega w domu mial zawsze z rodzicami relacje partnerskie, o wszystkim z nimi rozmiawial zwlaszcza z mama do tego stopnia ze mowil jej nawet w jakiej pozycji kochal sie z dziewczyna a mama pytala czy mial udany seks- to jest juz dla mnie przesada w otwartosci, takze podsumowujac uwazam ze nalezy dzieciom mowic jak jest uwzgledniajac ich wiek, swobodnie rozmawiac ale nie zaburzajac relacji rodzic-dziecko, mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi bo troche to zamotalam :)
 
reklama
Dzieńdoberek :-)

Tyle słońca w całym mieście! Wstawajcie! Szkoda dnia :-D:-D
Randka udana. Synek daje o sobie znać. Cudowny sobotni poranek :-)

Dziś pewnie będzie cicho na forum, bo pogoda w weekend ma być obłędna :-)

Buziaki i miłego dnia!!! :-D
 
Do góry