reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Listopad 2010

Ja miałam dotąd tylko jedno USG, potwierdzające ciążę, w 8 tygodniu. Następne dopiero 29.04, ale nie wiem jakiej teraz wielkości jest moje dziecko. Termin tego USG to pierwszy dzień 15 tygodnia. Czy to nie za późno? Bo po tym co tu piszecie, to zaczęłam się niepokoić....
To będzie już za późno, niestety, teraz jesteś w bardzo dobrym czasie.
 
reklama
Heja ale naprodukowałyscie laseczki :) normalnie nie nadazam czytam jak wracam ze szkoly.. W weekend tez nie bede siedziala bo wyjezdzam i nie bede miala neta..
spoonhead Trzymam mocno kciuki zeby bylo wszystkodobrze :* Co do listy to tez juz pisalam raz ale chyba napisze jeszcze raz aby mnie dopisala :)

Pozdrawiam zycze milego weekendu :*
 
To będzie już za późno, niestety, teraz jesteś w bardzo dobrym czasie.

To teraz już zupełnie nie wiem co robić... Czy to znaczy, że w ogóle się nie dowiem czy moje dziecko ma jakieś wady rozwojowe?? I dlaczego wszędzie piszą, że można je zrobić między 12 a 16 tygodniem?
 
Termin tego USG to pierwszy dzień 15 tygodnia. Czy to nie za późno?

Anbar zdecydowanie za późno, tak naprawdę zaczęłaś już 13 tydź,a tak jak napisały dziewczyny 12 tc to optymalny czas, najlepiej jakbyś teraz poszła, w 15 tc już nie będzie można okreslić przezierności karkowej
 
Anbar zdecydowanie za późno, tak naprawdę zaczęłaś już 13 tydź,a tak jak napisały dziewczyny 12 tc to optymalny czas, najlepiej jakbyś teraz poszła, w 15 tc już nie będzie można okreslić przezierności karkowej

Tzn., że do końca ciąży już się nie dowiem o ryzyku wad genetycznych?
Bez skierowania to nie mam do kogo pójść. W mojej przychodni muszę mieć skierowanie :-(
 
Anbar, może pójdź prywatnie, to wcale nie musi być 4D,
można dodatkowo zrobić test PAPP-A( ale, to jest już koszt rzędu 200 zł, tyle przenajmniej u mnie kosztuje) , który dodatkowo wyklucza różne wady dziecka.
następne usg jakie powinno być standardowo robione, jest USG połówkowe, które wykrywa głównie wady serca, i to USG robi się między chyba 21. a 24. tygodniem ciąży
 
Test PAPP-A jest wykonywany pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży jako badanie przesiewowe głównie w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau u płodu. Składa się z oceny biochemicznych parametrów krwi matki i parametrów ultrasonograficznych płodu. Test PAPP-A jest odpowiedni dla pacjentek w każdym wieku, ponieważ około 70% dzieci z Zespołem Downa rodzą kobiety przed 35 rokiem życia. W Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach europejskich test PAPP-A stanowi standard opieki dla każdej ciężarnej. Na podstawie jego wyniku wyodrębniona zostaje grupa kobiet ciężarnych, u których ryzyko zespołu Downa u płodu jest podwyższone, i tym kobietom proponowany jest test diagnostyczny - np. amniopunkcja, w wyniku której można rozpoznać chorobę płodu, lub ją wykluczyć. Kilkanaście lat temu, kiedy nie było takich badań, jak test PAPP-A amniopunkcję proponowano wszystkim kobietom, u których ryzyko wystąpienia zespołu Downa u płodu było podwyższone ze względu na ich wiek - zazwyczaj powyżej 35 roku życia. W chwili obecnej po wykonaniu testu PAPP-A u większości kobiet "starszych" okazuje się, że ryzyko choroby płodu jest na tyle niskie, że nie uzasadnia wykonania amniopunkcji. U kobiet poniżej 35 roku życia test umożliwia wykrycie płodów chorych, co dawniej było niemożliwe, ponieważ z założenia ryzyko choroby płodu był u nich zbyt niskie, aby proponować im niosący ryzyko zabieg amniopunkcji. Reasumując, obecnie decyzji o wykonaniu amniopunkcji, lub jej zaniechaniu nie musimy opierać jedynie na wieku kobiety ciężarnej - dzięki testowi PAPP-A można wykryć większość (około 90%) płodów chorych u kobiet bez uchwytnych objawów ryzyka choroby płodu i uniknąć amniopunkcji u wielu kobiet, dla których dawniej była ona jedynym źródłem informacji o stanie zdrowia płodu. Aktualnie test PAPP-A jest badaniem o najwyższej czułości wykrywania zespołu Downa. (czułość testu oznacza procent wykrytych płodów chorych - ogólna czułość testu PAPP-A wynosi ok. 90% - to znaczy, że wykrywanych jest 9 na 10 płodów chorych. Dla porównania ogólna czułość testu potrójnego wynosi ok. 60%).
 
mama 2010 a na co ty masz skierowanie jzu na te badania prenatalne?? mamy ten sam termin porodu wiec dlatego pytam. ja mam 28 usg brucha i nerek i nic wiecej. Kiedy powinno sie zrobic te badania prenatalne??
 
reklama
Anbar, a nie możesz się wcześniej zapisać...?

Masz odp dlaczego nie powinno sie robić badania po 14tyg...

Przezierność fałdu karkowego, inaczej przezierność karokowa (NT) oceniana jest w badaniu USG między 11-14 tygodniem ciąży. Przeziernością karkową nazywamy obraz ultrasonograficzny, odpowiadający podskórnemu gromadzeniu się płynu w okolicy karkowej u płodu. Grubość fałdu karkowego rośnie wraz z wiekiem ciążowym, a tym samym długością ciemieniowo-siedzeniową CRL (ang. crown-rump length), która ściśle zależy od wieku ciąży.



Począwszy od 14 tygodnia trudniej jest zmierzyć przezierność karkową (wierzchołkowa pozycja płodu), a prawdopodobieństwo uzyskania pomiaru spada z 98-100% do 90%. Na dodatek nie istnieje grupa kontrolna, do której można by było przyrównać otrzymane wyniki NT.

Co do Twojego drugiego pytania. Mialam robione to usg dopochwowo i to było osttanie takie usg, ufff...;)
Myslę ze na początku można zaufać zwykłemu usg i badaniu przezierności, test Papa przewaznie ginekolog sam zleca, np u pacjentek po 35 r.ż... Nie trzeba robić wszystkich na raz, no chyba że ktoś bardzo chce
 
Ostatnia edycja:
Do góry