reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

kiedy i jakie pierwsze objawy??

ACC
Skład
5 ml roztworu doustnego (otrzymanego po rozpuszczeniu granulatu) zawiera 100 mg acetylocysteiny. 1 saszetka (3 g) granulatu zawiera 100 mg lub 200 mg acetylocysteiny. 1 tabl. musująca zawiera 100 mg, 200 mg lub 600 mg acetylocysteiny. 1 kaps. zawiera 200 mg acetylocysteiny. 1 saszetka preparatu ACC Hot (3 g) granulatu zawiera 200 mg lub 600 mg acetylocysteiny.

Działanie
Pochodna cysteiny o silnym i szybkim działaniu mukolitycznym. Depolimeryzuje mukopolisacharydy śluzu w drzewie oskrzelowym rozrywając mostki dwusiarczkowe mucyny i tworząc kompleksy hydrofilne. Pobudza produkcję śluzu. W niskich stężeniach pobudza czynność rzęsek oskrzeli, podczas gdy w wysokich hamuje. Wykazuje działanie ochronne w płucach w stosunku do wolnych rodników i aktywnych metabolitów, prawdopodobnie przez zapobieganie spadkowi stężenia glutationu. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizowana jest głównie w wątrobie, T0,5 wynosi 1-2 h.

Wskazania
Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, którym towarzyszy obfita i lepka wydzielina z drzewa oskrzelowego. Ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli lub oskrzelików, rozstrzenie oskrzeli, przewlekły spastyczny nieżyt oskrzeli, mukowiscydoza, rozedma płuc, astma oskrzelowa przebiegająca z gęstą wydzieliną, długotrwała sztuczna wentylacja w leczeniu niewydolności oddechowej. Ostre i przewlekłe zapalenie zatok, wysiękowe zapalenie ucha środkowego. W radiologii przed bronchografią. Zatrucia paracetamolem.
Preparat ACC Hot wskazany jest jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na acetylocysteinę lub pozostałe składniki preparatu. Nietolerancja laktozy, nietolerancja fruktozy. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Ostry stan astmatyczny

Środki ostrożności
Ostrożnie stosować w astmie oskrzelowej (możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli), u osób w wieku podeszłym lub z niewydolnością oddechową. Acetylocysteiny nie należy stosować u pacjentów ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania (z osłabionym odruchem kaszlowym) o ile nie zapewni się choremu w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej.

Ciąża i okres karmienia piersią
Kategoria bezpieczeństwa stosowania w ciąży - B. Leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (brak doświadczeń w stosowaniu).

Działanie niepożądane
Nadwrażliwość na lek, skurcz oskrzeli (szczególnie u osób z nadreaktywnością oskrzeli), nudności, biegunka, zaburzenia łaknienia, rzadko wymioty. Może wystąpić wodnisty wyciek z nosa. W nielicznych przypadkach donoszono o występowaniu reakcji alergicznych objawiających się dreszczami, pokrzywką, wzrostem temperatury ciała. Nadwrażliwość na acetylocysteinę może objawiać się zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej i nosa.

Interakcje
W przypadku jednoczesnego leczenia acetylocysteiną i niektórymi antybiotykami (penicyliny półsyntetyczne, tetracykliny, niektóre cefalosporyny, aminoglikozydy) należy zachować dwugodzinną przerwę pomiędzy przyjmowaniem tych preparatów. Nie dotyczy to doksycykliny, amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny i tiamfenikolu. Przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwkaszlowych może dojść do zalegania rozrzedzonej wydzieliny w wyniku zmniejszania odruchu kaszlowego. Istnieją doniesienia o nasileniu działania rozszerzającego naczynia nitrogliceryny i hamowaniu agregacji płytek przy jednoczesnym stosowaniu acetylocysteiny. Antidotum w zatruciu paracetamolem. Zapobiega krwotocznemu zapaleniu pęcherza moczowego podczas podawania leków alkilujących.

Dawkowanie
Doustnie. W schorzeniach ostrych: dorośli i dzieci powyżej 14 r.ż. 200 mg 3 razy dziennie (600 mg), dzieci 2-5 r.ż. 100 mg 2 razy dziennie (200 mg), dzieci 6-14 r.ż. 100 mg 3 razy dziennie (300 mg). W schorzeniach przewlekłych: dorośli i dzieci powyżej 14 r.ż. 200 mg 2 razy dziennie (400 mg), dzieci 6-14 r.ż. 100 mg 3 razy dziennie (300 mg). W leczeniu mukowiscydozy: dzieci 2-6 r.ż. 100 mg 3 razy dziennie (300 mg), dzieci powyżej 6 r.ż. 100 mg 4 razy dziennie (400 mg) lub 200 mg 3 razy dziennie (600 mg). U dzieci w wieku 2-6 r.ż. powinno stosować się preparat o zawartości 100 mg acetylocysteiny. Dzieci poniżej 2 r.ż. 3 razy dziennie 50 mg (150 mg dziennie).
Zapalenie oskrzeli związane z przeziębieniem (preparat ACC Hot). Dorośli i dzieci powyżej 14 r.ż. 600 mg na dobę (1 saszetka 3 razy dziennie preparatu ACC 200 Hot lub 1 saszetka na dzień ACC 600 Hot). Dzieci od 6 do 14 r.ż. 400 mg na dobę (2 razy dziennie 1 saszetka ACC 200 Hot).
Lek należy przyjmować po posiłkach, podczas leczenia zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Preparatu nie podawać wieczorem przed snem.

Uwagi
Przygotowany roztwór należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 12 dni od sporządzenia
 
reklama
dzięki Nemezis za wyczerpujące informacje ,przeczytałam od dechy do dechy i jednak chyba przerzuce sie na wiesiołek za radą axxy pinieważ mam problemy żołądkowe a przeczytałam w tym co mi napisałas ,że nie bardzo to na żołądeczek działa pozytywnie a wręcz negatywnie.Jeszcze raz bardzo dziękuję.
 
LANA Oczywiście co chemia to chemia :-) Chociaż ACC to pochodna cysteiny czyli naturalnego aminokwasu. Radzę jednak wpierw wrzucić w google "wiesiołek" i przejrzeć czy nie ma działań ubocznych, bo przecież coś tam musi działać, jakaś substancja chemiczna! Pozdrawiam!
 
Wiesiołek dwuletni (Oenothera Biennis)
Wiesiołkowate Oenotheraceae

Występowanie
Roślina pospolita,pochodzi z Ameryki Północnej, rośnie na suchych glebach, na łąkach, pagórkach, nieużytkach.

Oenotherae semen
Oenotherae oleum
Surowiec leczniczysą nim nasiona oraz olej z nasion; dojrzałe nasiona tłoczy się na zimno w celu uzyskania oleju lub suszy w warunkach naturalnych.

Skład chemiczny
Nasiona zawierają: olej, w którego skład wchodzi kwas cis-linolowy, cis-gamma-linolenowy, oleinowy, palmitynowy, stearynowy; aminokwasy siarkowe; skrobię; fitosterole; enzymy; witaminę E; sole mineralne.

Działanie i zastosowanie
Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju są niezbędne dla organizmu człowieka i nie mogą być wytworzone w ustroju. Wywierają wpływ na właściwości błon komórkowych a przez to na funkcjonowanie całej komórki. Zalecany jest podczas leczenia: wyprysku atopowego i zapalenia skóry, łagodzi swędzenie i suchość skóry, neuropatii cukrzycowej, długotrwale zażywany łagodzi stany napięcia przedmiesiączkowego, bolesność piersi, łagodzi objawy endometriozy i okresu menopauzy, zwiększa stężenie prostaglandyny E, przez co działa przeciwzapalnie, jest przydatny w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, sprzyja osłabieniu objawów stwardnienia rozsianego. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe(NNKT) odgrywają zasadnicza role w ochronie układu sercowo – naczyniowego, wspomagają obniżanie ciśnienia krwi, hamują agregacje płytek, działają przeciwmiażdżycowo; pomagają łagodzić objawy schizofrenii, Alzheimera, nadpobudliwość u dzieci, wspomaga leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, przewlekłego zmęczenia po przebytej chorobie wirusowej, wspomaga regeneracje organizmu podczas kuracji odwykowej alkoholików. Olej jest wykorzystywany również w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów,balsamów pielęgnacyjnych oraz pomadek do ust.

Dawkowanie
Napar: 1 łyżkę nasion zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 20 minut, przecedzić, pić 3-4 razy dz. po 100-200 ml. Olej należy zażywać w ilości 2-8 g dziennie.

Przeciwwskazania i działania niepożądane
Nie powinien być podawany chorym z pobudzeniem maniakalnym lub na padaczkę. Ostrożnie stosować podczas karmienia piersią. Podczas stosowania mogą pojawić się bóle głowy, nudności, biegunki. Możliwe są interakcje z beta-blokerami, lekami przeciwzakrzepowymi, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, kortykosteroidami.

 
reklama
Do góry