reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Grudzień 2009

kurcze ja to zawsze myslalam ze jest inaczej ... ze z dziewczynka mozna sie pomylic bo sie wydaje ze nic nie ma a tu potem okazuje sie ze chlop :) a wy mowicie ze odwrotnie ... ja chyba spokojnie poczekam az bedzie dzidzia troszke starsza i wtedy zobaczymy czy chlopiec czy dziewczynka :)
 
reklama
U mojej Mamy na 100% miał być chłopiec..do dnia porodu..nawet wtedy mówili że chłopiec..a..urodziła dziewczynkę:-)(3 z kolei..więc ja po cichutku liczę..że też będę dziewczynki rodzic:-)
 
Kulaszusza, teraz nie mam, ale w pierwszej ciąży bolały mnie plecy bardzo wcześnie, od 4 czy 5 miesiąca ciąży, kiedy jeszcze nie miałam brzuszka. Powodów nie poznałam, ale podejrzewano, że to z powodu obciążenia kręgosłupa w młodości (wiele lat trenowałam koszykówkę). Postawa w ciąży się zmienia i może powodować bóle, a my tą postawę zmieniamy nieświadomie, nawet jak brzunio malutki. Bolał mnie do końca ciąży i jeszcze bardzo długo po porodzie, dopóki nosiłam dziecko na rękach. W końcu przestałam nosić bo bałam się, że mi całkowicie siądzie. Od tamtej pory bólu nie odczuwam póki co.
 
To ja wam powiem jak to jest z ta plcia. Nie chce sie madrowac bo zaden ze mnie specjalista ale tak mniej wiecej wczoraj tlumaczyla mi lekarka. Podobnie tez mam na jednej z plytek na temat rozwoju plodu.
No wiec obojgu i dziewuszce i chlopcu wyrastaja w jakims tam okresie kikutki. Takie wypustki , ktore wygladaja jak malutki siusiak. Po pewnym czesie u chlopca siusiak zaczyna rosnac kierujac sie bardziej w gore albo tak do przodu a dziewczynce powoli sie zmniejsza i kieruje w dol (glowka w strone dobytu). Potem z tego czegos przeksztalci sie w lechtaczke. Natomiast okolice tego czegos :) u chlopca powiekszaja sie i robia sie z tego jajka a u dziewczynki tez rosna ale mniej i tworza sie wargi sromowe.
Tak wiec na poczatku obie dzidzie maja niby siusiaki :). Stad czasem sa pomylki.
U mnie wczoraj pani doktor powiedziala ,ze na 90% chlopiec bo zbyt okragle (wiec jak jajka) i zbyt sterczace do przodu jak siusiak. Gdyby to byla pisia juz w 16 tyg powinna sie schowac lub skierowac w dol. Pod zadnym katem nie powinna tak sterczec. Ale...dlatego zostawila te 10% niepewnosci bo to wciaz wczesna ciaza.
Jak znajde w int jakis konkretny opis rozwoju genitalii plodu to wkleje link :).
 
ok - narazie znalazlam ,ze to cos nazywa sie GUZEK PLCIOWY

Właśnie w tym okresie na przełomie 6 i 7 tygodnia ciąży z guzka płciowego wytwarza się albo łechtaczka, albo penis. Początkowo wygląda tak jak penis i rozwija się podobnie. Ma trzon, długości ok. 2 cm, z dwoma ciałami jamistymi, zakończony żołędzią średnicy 4 mm, pokrytą napletkiem. Wraz z rozwojem innych narządów płodu, rozwijają się i narządy seksualne – łechtaczka lub penis.

W tygodniu 11 znalazlam to:

Chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, ich prącie wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa się na czubek penisa. Narządy płciowe dziewczynek na razie pozostają bez zmian. Za kilka tygodni guzek płciowy stanie się łechtaczką, a ze zmarszczek ukształtują się wargi sromowe.

Tak wiec faktycznie jest ryzyko w 13 tygodniu ,ze ten guzek sie nie schowal jeszcze i wyglada jak siusiaczek. :)
 
1) Rozwój prącia i moszny

  • najpierw jest okres niezróżnicowany jak widac na rysunku na tych pierwszych zdjęciach, po czym z tego wzgórka stekowego z jego przedniej części powstaje wzgórek płciowy z którego kształtuje sie potem prącie
  • a jeśli chodzi o jądra to rozwijają sie w jamie brzusznej (w 2 miesiacu jadro jest na wysokosci szóstego kregu piersiowego (górny biegun jądra) i kosci krzyzowej (dolny biegun), wraz z rozwojem plodu jądrta zstępują do moszny - lewe szybciej w 8 miesiącu zycia plodowego juz powinno zstapic, prawe nieco pozniej (moze zstapic dopiero po urodzeniu)
  • wiec wynika z tego ze te wyrostki ktore widac w USG to nie jajka tylko pisiorki ;)
2) Rozwój narządów płciowych żenskich - jajnik

  • u kobiety wspólny zawiazek ( ze zdjeica u góry) przeksztalca sie w znacznie mniejszym stopniu niz u mezczyzny
  • no i powstaje z tego co u chlopcow pracie u kobiet łechtaczka
  • a jesli chodzi o jajnik to on tez zstespuje tak jak jadro u mezczyzny tylko ma znacznie krotsza droge ze swego pierwotnego polozenia w okolicy piersiowo ledzwiowej do miednicy mniejszej
Do 9 miesiąca jest ten okres niezróżnicowany, i wg ksiazki do embriologii płeć mozna juz w 14 tygodniu ustalic na podstawe wygladu zew narzadów płciowcyh
 
Ostatnia edycja:
reklama
Czyli nasze wersje sie pokrywaja. Mozna je uznac za prawde :)
Co do pisiorkow i jajek :) to u chlopcow ta falda zmienia sie w worek mosznowy i jest badziej okragla niz u dziewzynki gdzie falda zmienia sie w wargi :). Tzn tak na chlopski rozum . Bo jakies okragle jajka to widac a czy jaderka tam juz sa czy nie to juz inna bajka :). Widzialam sliczne zdjecie gdzies w internecie gdzie widac okraglutkie jajeczka i siusiaczka :) . I to chyba jakos w polowie ciazy bylo.

Poza tym jak juz pisalam to co mi lekarka mowila. Podczas tej przemiany te niby siusiaczki zmieniaja ten kat polozenia co wskazuje na plec jaka sie ksztltuje.
Tak czy inaczej u naszej kolezanki na zdjeciu z 12 tyg to z pewnoscia jeszcze moze sie uksztaltowac u jedno i drugie :)
 
Do góry