reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Grudniówki gotują

KARTACZE
Składniki dla 4 osób:
-3 kg ziemniaków, surowych i gotowanych
-mąka ziemniaczana (ok. 2 garści)
-1 kg mięsa mielonego
-cebula
-przyprawy (jak do mielonego, wg smaku domowników)
-majeranek
- czosnek
-pieprz
Połowe ziemniaków zetrzeć na tarce i odcisnąć. Do tego dodać pót kilograma gotowanych przeciśniętych przez praskę. Wymieszać, posolić, zagnieść z mąką ziemniaczaną i uformować gruby wałek.
Mięso wieprzowe zmielić z pieprzem majerankiem, czosnkiem, cebulą pokrojoną w kostkę.
Od ciasta odkrajać kawatki, kłaść na nie po łyżce masy mięsnej i dokładnie zlepiać, formując owal.
Wrzucić do garnka z osoloną wodą i gotować do wypłynięcia na powierzchnie.(gotować około 1,5 godziny)
Skwarki zesmażyć z cebulą na patelni. Kartacze wyjąć tyżką cedzakową, ułożyć na talerzach, okrasić.
Można polać śmietaną. Ja wole wersję bez:-)
 
reklama
Zapiekanka z jabłkami i makaronem:

jabłka tarkuję (co do ilości to dowolna, zalezy kto ile lubi;-))
Dodaję do nich cynamon i cukier.
Makaron swiderki gotuję (może byc nawet troszke twardawy)
kostke twarogu mieszam z 2 jajkami i cukrem waniliowym a nastepnie mieszam to z makaronem
na blaszce układam makaron a na wierzch jabłka i piekę w 180 stopniach około 45 min.
 
CYTRYNOWIEC
1. biszkopt z 5 jajek na duzej blaszce

2. masa budyniowa:
- 3 budynie waniliowe,
- 3 szklanki wody
- 1,5 szkl cukru
zagotowac jak budyn :) do tego dodac:
- sok z 2 cytryn
- 1 kostka margaryny /rozpuszczona/
- 2 żółtka
calosc zmiksowac i wylac ciepłą na biszkopt!!

3. bita smietana:
ubic 0,75l śmietany 30% /ja uzywam łaciatej w kartoniku/ dodac 2 łyżki cukru i cukier waniliowy, dodac do tego rozpuszczona żelatyne /5 łyżeczek/ uwazac zeby sie nie zważyło !!
wylac na przestudzona mase budyniowa

4. na śnietane ukladamy herbatniki, które zalewamy lukrem !!
- 25dkg cukru pudru
- sok z duzej cytryny,
- 1 lyzka miekkiego masla
/ja robie lukier z bialek cytryny i cukru ale jak kto woli/

smacznego !!
 

Załączniki

  • IMG_0358.jpg
    IMG_0358.jpg
    23,2 KB · Wyświetleń: 56
  • IMG_0359.jpg
    IMG_0359.jpg
    21,8 KB · Wyświetleń: 45
Ostatnia edycja:
Dziewczęta czy jest możliwość żebyśmy dodawały tu zdjęcia potraw. Łatwiej mi jest robić jak wiem jak coś powinno wyglądać.:-D Jeśli to nie problem będę wdzięczna.
 
KARTACZE
Składniki dla 4 osób:
-3 kg ziemniaków, surowych i gotowanych
-mąka ziemniaczana (ok. 2 garści)
-1 kg mięsa mielonego
-cebula
-przyprawy (jak do mielonego, wg smaku domowników)
-majeranek
- czosnek
-pieprz
Połowe ziemniaków zetrzeć na tarce i odcisnąć. Do tego dodać pót kilograma gotowanych przeciśniętych przez praskę. Wymieszać, posolić, zagnieść z mąką ziemniaczaną i uformować gruby wałek.
Mięso wieprzowe zmielić z pieprzem majerankiem, czosnkiem, cebulą pokrojoną w kostkę.
Od ciasta odkrajać kawatki, kłaść na nie po łyżce masy mięsnej i dokładnie zlepiać, formując owal.
Wrzucić do garnka z osoloną wodą i gotować do wypłynięcia na powierzchnie.(gotować około 1,5 godziny)
Skwarki zesmażyć z cebulą na patelni. Kartacze wyjąć tyżką cedzakową, ułożyć na talerzach, okrasić.
Można polać śmietaną. Ja wole wersję bez:-)

u nas w centralnej polsce:happy: mówi sie na to pyzy z miesem
ja tez ze smietana nie lubie ble:-p
 
SERNIK ZIELIŃSKIEJ !! - tak sie nazywa w moim zeszycie z przepisami :)
Wersja na tortownice /jak ktos chce piec na duzej blaszce to z poltorej porcji !!/

Biszkopt :
4 jajka,
½ szklanki cukru
bialka ubijamy na sztywno z cukrem ciegle ubijajac dodajemy po jednym zoltku i odrobine zimnej wody /ja daje około 1 cm wody w zwyklej szklance/

do tego dodajemy
½ szklanki maki pszennej
½ szkl maki ziemniaczanej

calosc wykladamy do blachy /albo wylozona pergaminem albo wysmarowana tluszczem i obsypana bulka tarta/ i pieczemy w temp 200st az się upiecze J

Masa serowa:
75dk sera bialego /najlepszy jest taki ser w wiaderkach!! Lub specjalny do sernikow ale jak ktos chce taki twardy ser to trzeba go przynajmniej 2 razy przepuscic przez maszynke, jak nie 3!!/
5 jajek
¾ szkl cukru
1 budyn smietankowy lub waniliowy
1 kostka mlecznej margaryny

margaryne rozpuszczamy w duzym garnku
ser w misce mieszamy z jajkami /cale/ i cukrem, jak się margaryna rozpusci dodajemy ser /zostawiamy w misce troszke na rozmieszanie budyniu!!/ i ciagle mieszamy az się zagotuje!! Do gotujacego się sera dodajemy reszte sera z budyniem i jak się zetnie to sciagamy z gazu !!

biszkopt przekrawamy na pol – na dolna czesc wylewamy polowe goracego sera !! przykrywamy gorna czescia i wylewamy na to reszte sera. Jak ser wystygnie i stezeje to można na gore potrzec czekolade albo posypac roznymi ozdobnikami J
 
reklama
Ślaskie rolady - podejscie 2 !!

rolady najlepsze sa z miesa wołowego !! mozna wiepszowe zrobic ale to juz nie to co byc powinno !!

mieso wolowe kroimy w plastry i rozbijamy na dosc cienkie plastry.
kazdy plaster nalezy posolic i popieprzyc z obu stron i najlepiej odstawic na chwile zeby mieso sie doprawilo

mieso dosc obficie smarujemy musztarda, posypujemy bulka tarta i na to ukladamy drobniutko siekana cebule i paseczki boczku wedzonego /w roznych domach na slasku rozne rzeczy dodaje sie do rolad - jadlam juz rolady z papryka, konserwowym ogorkiem czy z marchewka ale ja daje tylko cebule i boczek tak jest wg mnie najlepiej!!/
rolady zwijamy mocno i zwiazujemy nitka !! /nie polecam szpikulcow do rolad czy wykalaczek bo sie rolady rozsypuja!!/
opiekamy na patelni z kazdej strony az sie mieso zarozowi :)
przekladamy rolady do garnka w ktorym sie beda dusic a na patelnie wlewamy troche wrzatku - delikatnie plukamy patelnie i ta wode wlewamy do miesa :) mieso dusimy az rolady beda miekkie /ja do tego dodaje jeszcze kostke miesna z winiar - niektorzy mowia ze to profanacja sosu ale co tam, ja jeszcze raz go sprofanuje :) po prostu tak lubie/

jak rolady juz beda miekkie to wyciagamy i przestudzamy zeby spokojnie odkrecic nici !! /nie polecam podawania na stol z nitkami bo to tak potem niezrecznie wyciagac z zebow :)/

sos doprawiam ciemnym sosem do pieczeni knorr oraz smietana z odrobina maki ... jak sie nie dodaje kostki to mozna sos jeszcze doprawic czyms wiecej ale to juz pozostawiam inwencji tworczej gotujacego :)

rolady przed podaniem oczywiscie wrzucamy do sosu i podgrzewamy :)

z kluskami slaskimi i modra /czerwona/ kapusta sa krolewskim daniem !!
 
Do góry