reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Grudniowe mamy 2022 :)

W serach pleśniowych chodzi o to, że w innych krajach są one robione przeważnie z niepasteryzowanego mleka. W Polsce to rzadkość, więc ja jak najbardziej na przekąskę czy kolację wcinam smażonego czy pieczonego camemberta z żurawiną 🤤
Ja też. Uwielbiam.tylko tak jak mówisz, trzeba sprawdzić czy przetwory mleczne są z mleka pasteryzowanego, nie tylko serki pleśniowe ale np zsiadłe mleko itp. Jeśli nie to nie jemy.
Natomiast surowe mieso, krwiste steki, surowe ryby (sushi) lepiej odstawić i nie ryzykować 🙂
 
reklama
Ja też. Uwielbiam.tylko tak jak mówisz, trzeba sprawdzić czy przetwory mleczne są z mleka pasteryzowanego, nie tylko serki pleśniowe ale np zsiadłe mleko itp. Jeśli nie to nie jemy.
Natomiast surowe mieso, krwiste steki, surowe ryby (sushi) lepiej odstawić i nie ryzykować 🙂
Ja od czasu do czasu na sushi sobie pozwalam, ale ja kocham w tempurze, więc łosoś w środku nie jest surowy 😊
 
tak, dokładnie.
rozmawiałaś już na ten temat z lekarzem ? Pewnie będziesz wiedzieć po następnej wizycie , prawda ? Wiesz jak wczoraj miałam badania prenatalne to lekarz mówił , że czasem zdarzy się taka sytuacja , że coś umknie , czasem niestety i nastrasza pacjentkę a potem jest dobrze. Pamiętam jak synek mojej siostry miał nie mieć kciuka , wiadomo to nie jest koniec świata a mimo to moja siostra bardzo przeżywała , na następnej wizycie wszystko było, inny lekarz nie zauważył nieprawidłowości.
Wiem że się martwisz i każdego dnia niestety mocniej. Kolejna wizyta wszystko wyjaśni , a jeśli nerki nadal nie będzie to mimo wszystko wiesz o tym , że Twoja dzidzia będzie normalnie mogła z tym żyć ♥️ i nawet te kilka więcej wizyt w szpitalu nie zabierze Ci cieszenia się zdrowym dzidziusiem w przyszłości. Będzie dobrze
 
Ja też mam konfikt krwi raz robiłam tylko wynik narazie ale to było w 5 tyg lekarz nic nie mówi żeby zrobić ale będę robić inne badania w przyszłym tyg to zrobię dla pewności lekarz narazie jakoś nic nie mówi o tym lekarz a Twój zwraca na to uwagę ?
Ale masz konflikt stwierdzony czy tylko niezgodność?
Aby stwierdzić konflikt serologiczny Mama musi być Rh-, Tata Rh+ i musisz mieć obecne przeciwciała anty-D. Wtedy masz ryzyko konfliktu serologicznego w grupie Rh.
Aby konflikt był zrealizowany dziecko musi mieć grupę krwi po tacie tj Rh+.

Jeśli masz Rh- a Ojciec dziecka Rh+ to macie narazie samą niezgodność.
Powinnaś wykonać test Coombsa, w 10 tc już miałaś? Tam określa się przeciwciała razem z grupą.
Później pomiędzy 21 a 26 TC i jeśli nie masz obecnych przeciwciał anty-D powinnaś przyjąć immunoglobulinę anty-D czyli profilaktykę śródciążową. Jest oba bezpłatna pomiędzy 28 a 30 TC.

Polecam na FB i IG stronę Mama Rh minus.
 
nie jest to przyjemne, ale partner jakoś się nauczył robić mi te zastrzyki tak, żeby bardzo nie bolało. Po zastrzyku czasami chwilę piecze, ale innych odczuć nie mam.

my zawsze zastrzyki robimy na wysokości pępka: raz z lewej raz z prawej strony. Partner czasami mówi, ze mam „grubą skórę” i ciężko ją przebić 🤣 Mówi, że jak kiedyś sobie sam robił zastrzyki, to u niego wchodziło jak w masło 😆

gdzieś od 3-4 miesiecy jestem wegetarianką, wcześniej 4,5 roku weganizm. Jeśli chodzi o żelazo to moje jest lepsze niż u niejednej mięsożernej dziewczyny. Natomiast przed dodaniem suplementacji zalecam się dokładnie zbadać. Podstawa dla wegetarianki, ale też dla każdej ciężarnej to b12,wit D, żelazo, ferrytyna.
Suplementuję się regularnie dha 1000mg, cholina 500mg (+aktualnie 200mg więcej z littleme), witD 6tys (gdzieś 2-3tyg temu miałam poziom ok 43, a chcę dobic do 60, 4tys j prawie u mnie nie działa) No i suplement ciążowy. Teraz zaczęłam LittleMe, ale nie wiem, czy to dobry wybór, bo ma trochę żelaza, a ferrytynę mam już 88. Myślę, że nawet jakbym nie była wegetarianką, suplementowałabym się tak samo. czytałam wiele artykułów na temat zbawiennego wpływu dha, choliny, witD na mózg dziecka w jego dorosłym życiu. Cholina w trakcie ciąży zapobiega autyzmowi, schizofrenii. Udowodniono, że dzieci przetwarzają szybciej informacje na każdym etapie rozwoju, mają lepszą pamięć wzrokową itd itp. Dha i wit D to wiadomo.
Oczywiście u mnie podstawą jest zdrowa, zróżnicowana dieta. Przywiązuję do niej dużą uwagę. Suplementacja i dieta to tak w ogóle mój obszar zainteresowania. Siedzę w tym dużo i czytam badania dla przyjemności.
Teraz Wit D powinna się podnieść w sposób naturalny dzięki słoneczku 🙂 pamiętajmy żeby wyjść na spacerek chociaż na te 20minut, Wit d produkowana jest w organizmie gdy mamy odkryte rece-przedramiona i nogi od kolan w dół.tylko wiadomo że unikać upałów, pamiętac jeszcze o nakryciu glowy🙂
 
rozmawiałaś już na ten temat z lekarzem ? Pewnie będziesz wiedzieć po następnej wizycie , prawda ? Wiesz jak wczoraj miałam badania prenatalne to lekarz mówił , że czasem zdarzy się taka sytuacja , że coś umknie , czasem niestety i nastrasza pacjentkę a potem jest dobrze. Pamiętam jak synek mojej siostry miał nie mieć kciuka , wiadomo to nie jest koniec świata a mimo to moja siostra bardzo przeżywała , na następnej wizycie wszystko było, inny lekarz nie zauważył nieprawidłowości.
Wiem że się martwisz i każdego dnia niestety mocniej. Kolejna wizyta wszystko wyjaśni , a jeśli nerki nadal nie będzie to mimo wszystko wiesz o tym , że Twoja dzidzia będzie normalnie mogła z tym żyć ♥️ i nawet te kilka więcej wizyt w szpitalu nie zabierze Ci cieszenia się zdrowym dzidziusiem w przyszłości. Będzie dobrze
zobaczymy co mój lekarz dziś powie. Wiesz ja się po prostu boje, ze to jest tylko wierzchołek góry lodowej i na kolejnych wizytach będzie tych wad coraz więcej, albo ze ta druga nerka sama nie da rady…. Oczywiście mam gdzieś tam nadzieje ze jednak okaże się wszystko jest ok i są dwie nerki, ale znając moje szczęście…
 
Ale masz konflikt stwierdzony czy tylko niezgodność?
Aby stwierdzić konflikt serologiczny Mama musi być Rh-, Tata Rh+ i musisz mieć obecne przeciwciała anty-D. Wtedy masz ryzyko konfliktu serologicznego w grupie Rh.
Aby konflikt był zrealizowany dziecko musi mieć grupę krwi po tacie tj Rh+.

Jeśli masz Rh- a Ojciec dziecka Rh+ to macie narazie samą niezgodność.
Powinnaś wykonać test Coombsa, w 10 tc już miałaś? Tam określa się przeciwciała razem z grupą.
Później pomiędzy 21 a 26 TC i jeśli nie masz obecnych przeciwciał anty-D powinnaś przyjąć immunoglobulinę anty-D czyli profilaktykę śródciążową. Jest oba bezpłatna pomiędzy 28 a 30 TC.

Polecam na FB i IG stronę Mama Rh minus.
potwierdzam, dokładnie tak byłam prowadzona w poprzedniej ciąży.
 
reklama
Do góry