reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czerwiec 2012

Planuje dzisiaj zrobic badania na hiv i toxo powiedzcie mi czy trzeba do nich być na czczo ? Czy nie trzeba? Można o dowolnej porze je robić?
 
reklama
Cześć dziewczyny,
Trzymam kciuki za dzisiejsze wizyty.
Kamila z tego co pamietam nie trzeba być na czczo w przypadku tych dwóch badań i mozesz je zrobić o dowolnej porze
 
poniżej artykuł o cc:
Ciecie cesarskie jest operacją brzuszną, której mogą towarzyszyć klasyczne powikłania występujące podczas zabiegu, jak również po nim. Ocena zagrożeń wynikających z przeprowadzenia operacji musi uwzględniać nie tylko samą technikę operacyjną, ale również rodzaj wskazań. Powikłania pooperacyjne mogą być związane z sama operacją, znieczuleniem, a także schorzeniami współistniejącymi z ciążą. Bardzo ważny czynnik stanowią działania profilaktyczne powikłań po cięciu cesarskim, do których zalicza się wyszkolenie zespołu anestezjologicznego prowadzącego znieczulenie, wczesne uruchomienie pacjentki, zapewnienie właściwego bilansu płynów w pierwszych dobach po operacji, profilaktyczne stosowanie antybiotyków oraz doświadczenie zespołu położniczego podejmującego decyzję w optymalnym momencie. Współcześnie postęp w dziedzinie anestezjologii oraz antybiotykoterapii sprawił, że znacznie zwiększyło się bezpieczeństwo zabiegu, jednak ryzyko powikłań oraz umieralności matek po cięciu cesarskim jest znacznie większa niż po porodach siłami natury.

Główne powikłania okresu pooperacyjnego po cięciu cesarskim stanowią:

?zakażenia ? jak podaje literatura zakażenia po cięciach cesarskich występują u 30-65 % operowanych kobiet. Najczęściej występują pod postacią; zapalenia błony śluzowej macicy, zakażenia rany oraz zakażenia układu moczowego. Rzadziej występują; ropień w miednicy mniejszej, zapalenie otrzewnej, posocznica. Powikłania te znaczniej rzadziej występują u pacjentek po porodzie siłami naturalnymi.
Ryzyko wystąpienia zakażenia po cięciu cesarskim zwiększają czynniki takie jak czas upływający od pęknięcia błon płodowych do operacji, czas trwania porodu do operacji, niedokrwistość, otyłość, ?nagłość? cięcia, nieodpowiednia higiena pacjentek, wiek poniżej bądź równy 19 lat, pierwsze cięcie cesarskie.
?niedokrwistość i wstrząs krwotoczny ? w trakcie cięcia cesarskiego utrata krwi jest większa niż podczas porodu siłami naturalnymi. Wstrząs krwotoczny jest bardzo groźnym powikłaniem cięcia cesarskiego i może nawet prowadzić do okołoporodowego całkowitego wycięcia macicy. Najczęstszą przyczyną tego typu powikłań są zaburzenia łożyskowe (łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie łożyska prawidłowo usadowionego) oraz pooperacyjne krwawienia atoniczne czy koagulopatie.
?powikłania zakrzepowo ? zatorowe ? ryzyko wystąpienia choroby dotyczy każdej ciężarnej i rośnie wraz z czasem trwania ciąży, największe występuje jednak we wczesnym połogu. Czynniki, które zwiększają to ryzyko są następujące: żylna choroba zakrzepowo - zatorowa w wywiadzie, wrodzony lub nabyty defekt krzepnięcia, otyłość, długi okres unieruchomienia.Endometrioza po cc- ktora czesto ma okropną postać- podczas cc cząsteczki macicy dodtaja sie pomiędzy inne narządy i tam zachowują się jak macica- okropny bol i krwawienie.

Szczególnie ważne w zmniejszaniu częstości występowania tego powikłania jest stosowanie zasad profilaktyki przeciwzakrzepowej, do których zaliczamy : wczesne uruchomienie po operacji, stosowanie metod fizycznych (pończochy o stopniowym ucisku) oraz ewentualnej farmakoterapii.
?urazy układu moczowego ? urazy pęcherza moczowego zależą w dużej mierze zarówno od techniki wykonywania operacji i doświadczenia operatora jak i anatomii po uprzednich operacjach, jaką zastanie operator po otwarciu brzucha. Częstość występowania tego powikłania jest zmienna i wzrasta np. wraz z ilością uprzednich operacji na mięśniu macicy (stany po cieciu cesarskim) . Najczęściej do uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów dochodzi w przypadkach po uprzednio przebytych jednym lub więcej cięciach cesarskich. Nieodpowiednio zaopatrzone lub nierozpoznane uszkodzenia pęcherza moczowego mogą prowadzić do powstania przetok: najczęściej pęcherzowo ? macicznych lub rzadziej pęcherzowo - pochwowych.
Profilaktyka tego typu powikłań obejmuje wykonanie możliwie wysokiego otwarcia jamy otrzewnej, bardzo delikatne preparowanie pęcherza moczowego, szczególnie w przypadku powtórnych cięć cesarskich.
?powikłania dotyczące noworodka ? związane są przede wszystkim z przyczynami, dla których wykonano ciecie cesarskie. Stany zagrożenia życia płodu (np. zagrażająca zamartwica wewnątrzmaciczna płodu) w znacznym stopniu zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu powikłań i są znacznie wyższe niż w przypadku planowanych cięć cesarskich.
Poporodowe zaburzenia oddychania występujące u dzieci z cięć cesarskich, przy prawidłowych wartościach pH krwi pępowinowej, związane są z przechodzeniem środków znieczulenia ogólnego przez łożysko i ich działania na płód. Przypadki takie mogą być przyczyną niskiej punktacji w skali Apgar u dzieci po cięciach cesarskich, które związane są z poporodowymi zaburzeniami oddychania.

Następstwem zespołu żyły głównej dolnej oraz gwałtownego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi w znieczuleniach przewodowych może być niedotlenienie dziecka. Ze względu na skrócony i słabszy ucisk na klatkę piersiową płodu rodzącego się droga cięcia cesarskiego może dojść do niedostatecznego opróżnienia drzewa oskrzelowego z płynu owodniowego i w rezultacie prowadzić do wystąpienia tzw. zespołu mokrego płuca.

Powikłania takie jak przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo usadowionego, krwotok z łożyska przodującego, krwawienia z zatoki brzeżnej lub naczynia błądzącego, zaburzenia układu krzepnięcia mogą być przyczyną wstrząsu krwotocznego u dzieci z cięć cesarskich. Inna przyczyną wystąpienia wstrząsu krwotocznego, a także niedokrwistości może być przetoczenie przez pępowinę krwi od płodu do łożyska wskutek zbyt wczesnego (przed odpępnieniem) uniesienia dziecka powyżej poziomu łożyska.

Cięcie cesarskie jak każda operacja niesie za sobą możliwość wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Dotyczą one zarówno matki jak i nowo narodzonego noworodka. Znajomość ich przebiegu pozwala na wczesne leczenie i zapobieganie w tym również ujęcie profilaktyki pierwotnej. W wyborze tej metody rozwiązania ciąży ważne jest także odpowiednie zapoznanie się ze wskazaniami i wczesnymi czynnikami ryzyka.

Należy pamiętać, iż cięcie cesarskie jest operacją gdzie narażenie na powikłania matki i dziecka są większe niż przy porodzie naturalnym, w związku z tym należy postawić konkretne wskazania do jego wykonania. Nie jest to więc żaden "cudowny sposób porodu" coraz częściej wymuszany przez ciężarne na prowadzących lekarzach ginekologach.


Sama jestem po jednym nieplanowanym cc i czeka mnei drugie- boję się jak cholera i wolałabym rodzić naturalnie, ale niestety nie będzie mi dane, nie mam wyboru.Więc jeśli Wy macie wybór radzę Wam sn.
 
Hej dziewczyny
Przepraszam że się tak długo nie odzywałam ale po ostatniej wizycie wylądowałam w szpitalu okazło się że po moich wymiotach byłam strasznie odwodniona i skierowali mnie do szpitala na kroplówki i badania.
Tak więc teraz czuje się troszkę lepiej chociaż jeszcze troche mnie mdli i nie mam apetytu ale przynajmniej nie wymiotuje jak narazie. Dzidzia jak narazie rośnie zdrowo ma 5 cm i wszystkie ruchy prawidłowe. Także razem z wami czekam na pierwsze kopniaki :)
 
Macku nie jestes w mniejszości, ja pomimo swiadomego bolu nadal jestem za porodem naturalnym.przeciez teraz sa znieczulenia! W zyciu bym nie chciała cesarki i mam nadzieje,ze nie bede zmuszona miec.
 
Witam Mamuśki :)

Co do porodu...nie wiem, co lepsze bo to mój pierwszy...jednak z doświadczenia mojej przyjaciółki wynika, że poród naturalny...owszem boję się bólu i nacinania...brrrr...ale chyba jeszcze bardziej boję się CC...
 
Ciekawa jestem jak to bedzie u mnie, z lekarzem jeszcze nie rozmawialam, wydaje mi sie to troche za szybko, ale mysle, ze ze wzgledu na moja blizne po wycieciu tarczycy i druga po przepuklinie, ktora ma w zwyczaju popadac w stan zapalny przy byle wiekszym wysilku... Ciekawa jestem co mi zaproponuje :baffled:
 
reklama
Witam Mamuśki :)

Co do porodu...nie wiem, co lepsze bo to mój pierwszy...jednak z doświadczenia mojej przyjaciółki wynika, że poród naturalny...owszem boję się bólu i nacinania...brrrr...ale chyba jeszcze bardziej boję się CC...


i masz rację:)

Ja próbowałam małą urodzić przez 14 godzin, niestety mała byla za duża na moje biodra i nie wchodizła do kanału rodnego, pomimo 10 cm rozwarcia.Przez 2 godziny parłam pomimo braku bóli partych, a przy bólach na 10 cm rozwarcie- kto przeżył poród to wie co to znaczy.Po 14 godzinach wzieli mnie na cc . Pomimo ,ze cc mialam bez powikłań, wstałam szybko, rana sie ładnie goila to wspominam to bardzo kiepsko i bardzo żałuję, że nie bylo mi dane urodzić naturalnie.
Na stole przy wyjmowaniu dziecka szarpią na wszystkie strony. Czulam cały czas ból- do momentu wyjęcia dziecka był znośny, potem okropny.Podczas cc przesuneli mi przeponę i 3 tygodnie po porodzie mialam problem z oddychaniem.
Chcialabym rodzić naturalnie, ale niestety Lila miala 4 kg i powiedzieli mi, ,że mam nawet nastepnym razem nie próbować rodzić dziecka powyżej 3300 kg. Szanse,ze drugie dziecko będzie tak dużo mniejsze niż pierwsze mam niemal zerowe. Ja mam 173, mój M ma 196 cm. Na koniec powiem,ze nie jestem jakąs drobinką, ale rzeczywiscie jak byłam bardzo chuda to w biodrach miałam 84 cm. Teraz mam 90 cm.
 
Ostatnia edycja:
Do góry