czytalam kiedys o ziołach jakiegos ksiedza, zaraz poszukam
a do smarowania musi byc steryd,
znalazłam:
Zioła w leczeniu egzemy
Niezwykle pomocne w leczeniu egzemy są zioła. Według księdza Klimuszki skuteczny jest napar z mieszanki kory kaliny koralowej, kory wierzby, ziela fiołka trójbarwnego, korzenia mniszka pospolitego, korzenia kozłka, liścia brzozy, ziela nostrzyka, kłącza tataraku i ziela drapacza lekarskiego. Wszystkie te składniki wymieszać należy w równych proporcjach (po 50 gramów), łyżkę mieszanki zalać gorącą wodą i odstawić na trzy godziny. Ksiądz Klimuszko zalecał pić taki napar trzy razy dziennie przed posiłkami.
Przy egzemie uszu skutkuje smarowanie wnętrza ucha i skóry wokół niego oliwą dziurawcową (1 łyżkę stołową oliwy z oliwek gotujemy na łaźni wodnej aż dobrze się ogrzeje i dodajemy 1 łyżeczkę soku z dziurawca; całość dokładnie mieszamy).
Przy egzemie pomocna może okazać się zmiana jadłospisu na jakiś czas (a czasem na całe życie). Konieczne jest odstawienie mleka krowiego, nabiału, ograniczenie cukru, ostrych potraw, kawy, herbaty, alkoholu. Zaleca się picie naparu z koniczyny i pokrzywy, odwaru z korzenia łopianu lub mieszanki tych ziół. Pamiętajmy jednak, że zioła te należy pić nie dłużej niż trzy tygodnie. Co za dużo to niezdrowo. Pomóc mogą również okłady z chłodnego naparu fiołka trójbarwnego lub koniczyny łąkowej. Aby przyspieszyć gojenie, chore miejsca można smarować maścią nagietkową lub żywokostową. Najbardziej uciążliwą dolegliwością w przypadkach egzemy jest swędzenie. Skutecznie złagodzić je może stosowanie kompresów i kąpieli. Przez 10–15 minut przykładać można na przykład kompres z wody mineralnej. W przypadku, kiedy egzemą mamy zaatakowaną całą skórę, zaleca się stosować piętnastominutowe ciepłe kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu lub z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej.
Jeżeli poza swędzeniem nie mamy żadnych innych objawów, nie musimy od razu kontaktować się z dermatologiem. Swędzeniu można zapobiec prostym sposobem. Wystarczy nacierać skórę pokrojonymi na plasterki ziemniakami, bądź też stosować na te miejsca okłady z tartego ziemniaka. Pamiętać należy jednak, że ta metoda skuteczna jest jedynie w przypadku, kiedy na skórze nie pojawiły się wykwity bądź wysypka. W przeciwnym przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Również picie codziennie przed każdym posiłkiem soku z marchwi daje dobre efekty.
a wiecej:
http://www.poradnia.pl/choroby/choroby-skory/660-egzema-przyczyny-i-leczenie