reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

Żenujące, na stronach oddziałów położniczych piszą, że cukrzyca ciążowa to poważne powikłanie ciąży (u nas np. nie można rodzic w pokoju narodzin) a w praktyce nic sobie z tego nie robią... Czyli jak zwykle, pacjencie, lecz się sam.
U mnie czekali do określonej godz. by zrobić badanie zamiast zrobić je w momencie jak zgłaszałam objawy 🤦 Jak mąż pokazał glukometr z pomiarem 50 to pielęgniarka powiedziała,że pomiar jest ok. No raczej norma to do 70 jest. A później popłoch bo pewnie zleciało jeszcze niżej, gdzie glukometr ma przecież granicę błędu. Człowiek mógłby się przekręcić przez służbistke pilnująca godz. zleconego badania.
 
reklama
Nie mam nic do insuliny, i tak już kłuje się codziennie heparyna. Jakoś mój ginekolog chyba nie widzi na razie problemu, może że względu, że to jeszcze wczesna ciąża? I chyba z tego względu że ta hemoglobiną glikolowana wyszła w normie. Zobacze w weekend jak jest w nocy, bo dziś obudziły mnie mdłości o 3.30 więc pewnie chwilę wcześniej byłam głodna, może w nocy cukier mi spada i potem rano odbija z nawiązką. Sprawdzę, jeszcze glukoze z żyły na czczo w laboratorium i jak będzie za wysoko to zapisze się do diabetologa olewajac ginekologa.
U mnie glikowana zawsze była na poziomie 4,5-4.8 i insulina leciała od ok 13 czy 14 tc, tyle że to była decyzja diabetologa. Ginekolog nie rozpatrywał ciąży w aspekcie skoku cukrów jedynie kontrolował dziecko baczniej że wzgl na cukry. Pozostała działkę ogarniał diabetolog i on był decyzyjny.
 
U mnie glikowana zawsze była na poziomie 4,5-4.8 i insulina leciała od ok 13 czy 14 tc, tyle że to była decyzja diabetologa. Ginekolog nie rozpatrywał ciąży w aspekcie skoku cukrów jedynie kontrolował dziecko baczniej że wzgl na cukry. Pozostała działkę ogarniał diabetolog i on był decyzyjny.
A miałaś częste ktg?
 
Ktg miałam pierwsze gdy położyłam się do szpitala przed CC. Wcześniej co 3 tyg wizyty u ginekologa i tam standardowo USG, tętno, przepływy itd. Miałam pessar więc dodatkowo co jakiś czas kontrolą jego ułożenia, ale ładnie wszystko trzymał.
 
Ktg miałam pierwsze gdy położyłam się do szpitala przed CC. Wcześniej co 3 tyg wizyty u ginekologa i tam standardowo USG, tętno, przepływy itd. Miałam pessar więc dodatkowo co jakiś czas kontrolą jego ułożenia, ale ładnie wszystko trzymał.
Dziękuję za odpowiedź, jakoś mnie pocieszylas, że niekoniecznie trzeba będzie stawać na głowie i co chwilę gdzieś latać.
 
Dodatkowo co mies. miałam wizytę u diabetologa. Ciąża prowadzona standardowo jak poprzednia, no może częściej wizyty że wzgl na przedwczesny poród w poprzedniej. Ze wzgl. na cukrzycę to właśnie przepływy monitorowane i waga dziecka a tak to nie widziałam różnicy 😉
 
Czasem lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i zgodzić się na insulinę. Gospodarka lipidowa w ciąży zawsze jest zachwiana i parametry podwyższone. Dopiero po ciąży wszystko wraca do normy, więc ewentualne badania nie dadzą obrazu. Sama zgodziłam się na insulinę i uważam, że to była dobra decyzja. Po porodzie dziecko miało zbadany cukier i wszystko było ok, przebadali ja od stóp po głowę i zdrowa jak ryba. Mi bardzo zleciał cukier i musieli szybko działać z kroplówkami. Początkowo gdy sygnalizował że jest mi słabo, trzęsę się zwalali na schodzące znieczulenie po CC i ignorowali pomiar z glukometru. Dopiero jak po godz. pobrali krew na cukier z żyły to zaczął się popłoch bo cukier zleciał mi do 50. Także pamiętajcie by kontrolować poziom cukru po porodzie i dopilnujcie by wpisano jako zalecenie określenie jego poziomu a glukometr spakujcie do torby.
Dzięki za cenne,życiowe rady ♡
 
reklama
Do góry