reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a zwolenienie w pracy

Napiszę z mojej perspektywy - nie szłabym na ciążowe zwolnienie przed potwierdzaniem ciąży. Sorry, ale różnie może być. Będziesz miała serduszko to ryzyko spada. I wtedy możesz od razu iść na zwolnienie 100 płatne. Chcesz iść teraz? Weź urlop / przetrwaj/ idź na zwolnienie od rodzinnego bez kodu ciążowego.

Ale też sprawdź czy nie masz nadgodzin/ premii płatnej w sierpniu. Bo liczy się do podstawy te miesiące, gdzie nie było zwolnienia.
 
reklama
Pamiętaj też, że zgodnie z prawem przy kodzie B musisz dać pracodawcy zaświadczenie od lekarza o ciąży.
Wiele firm, gdzie są dobre układy przymyka na to oko np. u mnie i wystarczy im oświadczenie pracownicy, ale skoro u Ciebie jest jak jest to może być różnie.
A ciążą też może być różnie, dopiero po 13tc ryzyko poronienia spada do 1-2%, wcześniej może sięgać nawet 60%
A po co zaświadczenie? Przecież kod B to już jest informacja o ciąży.
I jakie oświadczenie pracownicy masz na myśli?
 
A po co zaświadczenie? Przecież kod B to już jest informacja o ciąży.
I jakie oświadczenie pracownicy masz na myśli?
Dokładnie. Pracodawca nie ma prawa wymagać zaświadczenia o ciąży, ani jakiekolwiek oświadczenia...to lekarz decyduje o wpisaniu tego kodu...ja miałam kod ciążowy nawet od internisty jak byłam chora...
 
Dokładnie. Pracodawca nie ma prawa wymagać zaświadczenia o ciąży, ani jakiekolwiek oświadczenia...to lekarz decyduje o wpisaniu tego kodu...ja miałam kod ciążowy nawet od internisty jak byłam chora...
Takie zaświadczenie daje się pracodawcy, jeśli było wystawione zwolnienie bez kodu B pomimo już występującej ciąży, a pracownica chciałaby dostać wyrównanie do 100% podstawy. Ale to jedyny przypadek o jakim wiem, że pracodawca może (a nawet musi) się domagać zaświadczenia lekarskiego o wieku ciąży. Być może właśnie to @olka11135 miala na myśli.

Przy czym ja bym w życiu nie zrobiła dopłaty do 100% na podstawie tylko oświadczenia.

Sorki za off top.
 
A po co zaświadczenie? Przecież kod B to już jest informacja o ciąży.
I jakie oświadczenie pracownicy masz na myśli?

Nie jest.
Kodeks pracy mówi jasno, że musi być zaświadczenie od lekarza.

 
Nie jest.
Kodeks pracy mówi jasno, że musi być zaświadczenie od lekarza.

Jasne. Ale zwolnienie z kodem B jest traktowane jako zaświadczenie lekarskie. Jeśli lekarz wystawi takie zwolnienie, to nie ma już potrzeby wystawiania dodatkowych zaświadczeń, no chyba że istotne jest określenie wieku ciąży.
 
A po co zaświadczenie? Przecież kod B to już jest informacja o ciąży.
I jakie oświadczenie pracownicy masz na myśli?

No takie, że zadzwoniłam do mojej szefowej mówiąc, hej jestem w ciąży 😅 Bo ja akurat uwielbiam moja szefową. I była jedna z pierwszych osób ktora wiedziała i o ciąży pozamacicznej i później o prawidłowej ciąży.

Natomiast takie ustne czy pisemne oświadczenie przekazanie przełożonym nie jest zgodne z kodeksem pracy
 
Jasne. Ale zwolnienie z kodem B jest traktowane jako zaświadczenie lekarskie. Jeśli lekarz wystawi takie zwolnienie, to nie ma już potrzeby wystawiania dodatkowych zaświadczeń, no chyba że istotne jest określenie wieku ciąży.

Nie, nie jest zgodne bo kadry nie mają prawa przekazywania informacji medycznych ze zwolnienia lekarskiego
 
Jasne. Ale zwolnienie z kodem B jest traktowane jako zaświadczenie lekarskie. Jeśli lekarz wystawi takie zwolnienie, to nie ma już potrzeby wystawiania dodatkowych zaświadczeń, no chyba że istotne jest określenie wieku ciąży.
nie. Zwolnienie lekarskie nie jest zaświadczeniem. Zaświadczenie a zwolnienie lekarskie to zupełnie coś innego. Trzeba donieść.
 
reklama
To że macie luzy w firmie jak ja i zostało przymknięte na to oko, to nie znaczy że to jest zgodne z kodeksem pracy. Nie jest.
 
Do góry