reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

1 DZIECKO PO 30-STCE

Witajcie,
Antylopko moze polecilabys mi jakies cwiczenia na kregoslup - mam skrzywienie w odcinku ledzwiowym i zaczyna mi to juz dokuczac... poza tym mam dosc bolesne jedno miejsce na kregoslupie i nie wiem czy to nie ejst jakis wyskoczony krag i czy nie musze sie jednak udac do jakiegos fizjoterapeuty :baffled:
Ćwiczenia elongacyjne, symetryczne:
Pozycja wyjściowa w leżeniu na brzuchu, nogi ugięte, ręce wyciągnięte do przodu, odbicie od brzegu, ślizg po wodzie jak najdalej,
Pozycja wyjściowa w leżeniu tyłem, nogi ugięte na brzegu , ręce przed sobą wyprostowane, odbicie i ślizg po wodzie.
Pozycja wyjściowa w leżeniu na brzuchu, nogi ugięte, ręce wyciągnięte do przodu, odbicie od brzegu, ślizg pod powierzchnia wody jak najdalej,
Pozycja wyjściowa na brzuchu, w rękach trzymamy deskę, nogi wyprostowane, wykonujemy ruch wiosłujący, silniej w fazie odpychania się nogami.
Pozycja wyjściowa w leżeniu na plecach, w rękach trzymamy deskę, nogi wyprostowane, wykonujemy ruch wiosłujący, silniej w fazie odpychania się nogami.
Pozycja na brzuchu, ręce pracują jak do stylu grzbietowego, nogi do klasycznego, szczególne zwrócenie uwagi na fazę poślizgu,
Pozycja na plecach, uda zaciskają deskę, ręce pracują jak w stylu grzbietowym,
Pozycja na plecach, deska zaciskana miedzy stawami skokowymi, ręce pracują jak w stylu grzbietowym
Pozycja w leżeniu na brzuchu, między udami trzymamy deskę, ręce jak do żabki.
Pozycja w leżeniu na brzuchu, deska trzymana w połowie długości podudzia, ręce jak do żabki
na niebiesko ćwiczenia na które dobrze, aby uwage zwrócił instruktor, czy nie pogłebiasz lordozy lędźwiowej.
Ćwiczenia asymetryczne:
Ćwiczenia asymetryczne to ćwiczenia równie często stosowane. Polegają głównie na indywidualnym dla każdej skoliozy ustawieniu ciała, ułożenia barków czy też bioder. Asymetryczna praca kończyn pozwala na wyegzekwowanie takich ruchów, które pozwalają zniwelować i znieść skrzywienie na określony czas ćwiczenia. Prowadzenie ćwiczeń asymetrycznych jest zadaniem trudnym i wymaga dużej wiedzy terapeuty oraz indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Należy pamiętać o właściwej pozycji wyjściowej i stabilizacji pozycji.
Przykładowe ćwiczenia asymetryczne w skrzywieniu jednołukowym odcinka lędźwiowego lewej strony:
  • Pozycja w leżeniu przodem z rękoma wyprostowanymi przed siebie, prawa noga wyprostowana z założonym rękawkiem utrzymującym na powierzchni wody, płyniemy stylem klasycznym wykonując ruchy tylko lewa noga,
  • Pozycja w leżeniu na plecach z rękoma wyprostowanymi za siebie, prawa noga wyprostowana z założonym rękawkiem utrzymującym na powierzchni wody, płyniemy stylem grzbietowym, wykonując ruchy tylko lewa noga,
  • Pozycja wyjściowa w leżeniu przodem, ręce wyprostowane trzymają deskę przed sobą. Na prawa nogę założony dmuchany rękaw, na lewą płetwa. Ruchy jak do kraula,
  • Pozycja w leżeniu tyłem, ręce wyprostowane trzymają deskę za sobą. Na prawa nogę założony dmuchany rękaw, na lewą płetwa, pływanie stylem grzbietowym,
  • Pozycja na brzuchu, ręce wyprostowane trzymają deskę przed sobą. Na prawa nogę założony dmuchany rękaw, na lewą płetwa, pływanie kraulem,
  • Pozycja w leżeniu przodem, zgięcie lewej nogi w biodrze i w kolanie, Prawa noga i ręce jak w stylu klasycznym,
  • Leżenie tyłem, zgięcie lewej nogi w biodrze, noga prawa pracuje jak do stylu klasycznego, natomiast ręce symetrycznie pracują jak w stylu grzbietowym.
  • Leżenie na brzuchu, zgięcie lewej nogi w biodrze, noga prawa pracuje jak do stylu klasycznego, ręce symetrycznie pracują również jak w stylu klasycznym.
Kolejne przykłady ćwiczeń asymetrycznych, możliwych do zastosowania w skoliozach jednołukowych odcinka piersiowo-lędźwiowego, w skrzywieniu prawostronnym:
  • Pozycja w leżeniu przodem, wyciągnięcie wyprostowanej lewej ręki przed siebie, prawa wzdłuż tułowia, lewa noga wyprostowana, nie wykonuje ruchu, prawa pracuje jak do klasycznego,
  • Pozycja w leżeniu tyłem, wyciągnięcie wyprostowanej lewej ręki za siebie, prawa wzdłuż tułowia, lewa noga wyprostowana, nie wykonuje ruchu, prawa pracuje jak do klasycznego,
  • Pozycja leżąc przodem, lewa ręka wyprostowana przed siebie, prawa wyprostowana, ale skierowana w bok. Lewa noga wyprostowana, nie pracuje. Ruch prawą nogą jak w stylu klasycznym, natomiast prawą wykonujemy ruch przywodzenia pod powierzchnia wody.
  • Pozycja leżąc tyłem, ruch i ułożenie ciała jak wyżej,
  • Pozycja leżąc na plecach, lewa ręka wyprostowana przed siebie, prawa wyprostowana, ale skierowana w bok. Lewa noga wyprostowana, nie pracuje. Ruch prawą nogą jak w stylu grzbietowym, natomiast prawą wykonujemy ruch przywodzenia pod powierzchnia wody.
  • W leżeniu przodem, ręce wyprostowane, trzymają deskę, nogi proste, na lewej założony nadmuchany rękaw, na prawej płetwa. Ruch prawą nogą jak w kraulu oraz prawej ręki jak w stylu klasycznym,
  • W leżeniu na plecach ręce wyprostowane, trzymają deskę, nogi proste, na lewej założony nadmuchany rękaw, na prawej płetwa. Ruch prawą nogą jak w kraulu oraz prawej ręki jak w stylu grzbietowym,
Wklejam zarówno na skrzywienie prawo- i lewostronne, ale ćwicz tylko jedne, w zależności od skrzywienia. Odwrotne będą pogłębiały wadę.
Asymetryczne są trudne, najlepiej wybierz kilka i jeszcze lepiej, dgyby ktos mógł skorygować ich wykonywanie.
 
reklama
Hej dziwuszki. Ja się dzisiaj źle czuję - katar najgorszy i ciągle krew z nosa...umówiłam sie do lekarza na jutro a dzisiaj dzwoniłam do konsultanta medycznego, któryw sumie potwierdził, ze niewiele mogę zrobić, tylko się wygrzac i uważać żeby gorączki nie było.
Dzisiaj więc pracuję zdalnie leżąc pod pierzynką. Może wezmę L4 na przyszły tydzień....
Motylku - ja jakoś w homeopatię nie wierzę. Poza tym jak mnie drapało w gardle, pani w aptece poleciła mi homeovox a w ulotce było napisane, że nieznany jest wpływ na kobiety w ciazy wiec nie polecają... no i nie biorę. Wcieram sobie w skronie i okolice gardła i klatke piersiową amol no i ten imbir. Na rosołek mam ochotę, ale nie byłam w stanie isc na zakupy, więc musże czekać aż Mek wróci i coś kupi... ale zanim ugotuję, to będzie jutro. Dzisiaj pozostanie mi zadowolić się bulionem z kostki...

kpi - a gdzie się wybieracie?? czekam później na relację, może zmałpuję lokalizację w odpowiednim momencie?
 
Antylopko wielkie dzieki za te cwiczenia. Bede sobie powoli probowala.

Krzynka a widzisz mnie teraz na moja migrene wlasnie pomogl lek homeopatyczny...
 
ja tez w homeopatnie nie bardzo wierze ale co tu robić awiele leków to nie ma. mi pomogłą i homeopatia pomogła. jeszcze jest syrop stodal a na gardło spróbuj poprostu wode z sola do płukania.
 
Hej dziewczyny dzieki za odpowiedzi na temat witamin ja ciagle czekam na @ . Wklejam artykuł na temat leczenia w ciaży moze ktorejs z Was sie przyda lub juz pewnie znacie te sposoby
Jak bezpiecznie leczyć się w ciąży, czyli apteczka na 9 miesięcy

Grypa, przeziębienie, angina, choroby bakteryjne, gorączka

W przypadku przeziębienia czy kataru na początku warto przypomnieć sobie stare, babcine sposoby. Pij herbatki z miodem, syrop malinowy, łykaj witaminę C. No i oczywiście nie zapominaj o czosnku i wapniu. Jeśli masz gorączkę, bezpiecznymi lekami dla przyszłej mamy są leki na bazie paracetamolu (Paracetamol, Apap, Panadol, Eferalgan) oraz Oscillococcinum.
Gdy dopada Cię angina lub inne zakażenie bakteryjne, do bezpiecznych leków należą penicyliny i cefalosporyny oraz leki z grupy penicylin td. Niewskazana jest aspiryna, zwłaszcza w dużych dawkach, ponieważ może wpłynąć negatywnie na krążenie płodu, a w czasie całej ciąży powodować zaburzenia krzepliwości krwi, np. Etopiryna „od Goździkowej” jest absolutnie wykluczona w ciąży.
Problemy żołądkowe

Zgaga, nudności to typowa dolegliwość ciężarnych. Problem powstaje, gdy wymioty są silne i trwają dłużej niż kilka dni. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.
Bezpiecznymi lekami na wszelkiego rodzaju mdłości i problemy żołądkowe są Renni, Maalox, Alugastin. Na nudności świetnie sprawdza się homeopatyczny lek, zwykle stosowany przy chorobie lokomocyjnej, zwany Cocculine. W przypadku zatruć skuteczny i bezpieczny jest Nifuroksazyd (wydaje się go z przepisu lekarza).
Katar

Krople do nosa nie powinny być stosowane przez ciężarną dłużej niż pięć dni. Jeśli nie musisz, nie stosuj kropli obkurczających śluzówkę. Jeśli to konieczne, zastosuj Nasivin, Otrivin lub Xylometazolin. Do preparatów bezpiecznych należą m.in.: Sterimar, Euphorbium, Marimer, Tetrisal.
Bolące gardło
Bezpieczne leki na ból gardła to Homeovox, Tantum Verde, Sebidin, tabletki na bazie podbiału i tymianku, jednak działają one objawowo, więc jeśli po 3 dniach nie zauważysz poprawy, udaj się do lekarza.
Kaszel

Jest dość trudny do leczenia w ciąży, ponieważ większość syropów przeciwkaszlowych zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno przyjmować, gdyż stanowią zagrożenie dla dziecka. Kaszel jest o tyle niebezpieczny, że może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Przy męczącym kaszlu skraca się szyjka. Dlatego jeśli jest uporczywy, skontaktuj się z lekarzem. Do bezpiecznych leków przeciwkaszlowych należą m.in.: Stodal, Homeovox, syrop prawoślazowy, Tussipect, tabletki z propolisu. Bez obaw możesz również stosować syropy dla dzieci (Alcep, Thymi, Tussipini, Drosetux). Przy tzw. kaszlu mokrym powinnaś przyjmować syropki pomagające w odkrztuszaniu (np. Mucosolvan), przy suchym – hamujące odruch kaszlu.
Stres, napięty brzuch

Na stres raz na jakiś czas można napić się herbatki z melisy. Jeśli chodzi o napięty brzuch, sięgnij po działającą rozkurczowo No-Spę. Postaraj się zrelaksować.
Gdy boli ząb

Najlepiej, gdy pójdziesz do dentysty i go wyleczysz. Nawet tak bezpieczny lek jak Paracetamol nie może być stosowany często, a tym bardziej nadużywany.
Jeśli boisz się bólu i jesteś już po pierwszym miesiącu ciąży, poproś o znieczulenie. Nie zaszkodzi to maleństwu, a Tobie pozwoli spokojnie i bezboleśnie przebrnąć przez tę wizytę.
Wykonanie zdjęcia RTG jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna, że nie ma innego wyjścia. Pamiętaj by założyć wtedy fartuch ochronny.



Pamiętaj, że powyższy artykuł ma charakter informacyjny.
Nie bagatelizuj objawów i przyjęcie każdego leku konsultuj z lekarzem ginekologiem lub internistą.
Materiał przygotowany przy współpracy z naszym Ekspertem - Ginekolog Panią Justyną Radkiewicz
Ginekolog - położnik - Ciąża, poród, wychowanie - serwis dla rodziców Parenting.pl
pozdrawiam F
 
Fleur nie wiem jak to jest do konca z tymi metodami na przeziebienia ale ja juz niejednokrotnie slyszlam ze maliny sa wogole nie wskazane w ciazy poniewaz moga powodowac skurcze!!! A w pierwszym trymestrez wogole nie wolno prawie nic brac (rowniez ginek nie pozwolil mi apapu i no-spy brac!)
 
Do Motylek80.
Witam mam prośbę jak wrócisz w poniedziałek z USG to napisz coś o wizycie i badaniu, ja ma termin takiego badania na 03 luty i sie denerwuje, mimo że to moja druga ciąża (mam 35 lat) ale pierwsze dziecko urodziłam 16 lat temu i troche to wszystko inaczej wyglądało, ;-)no cóż wiek inny.
Pozdrawiam:-)

Hej.
Dziewczyny podpowiedzcie mi.
Jestem w 10 tyg.ciąży i przyjmuję 1 X dziennie Falvit Mama, czy to wystarczy, bo nie wiem czy powinnam coś jeszcze łykać??? A nie chcę przesadzić! Wizytę u gin. mam dopiero za 2 tygodnie więc nie mam kogo się poradzić.
Pozdrowienia z Łodzi.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Witajcie dziewuszki aaaaapsik...
Byłam wczoraj u lekarza i mam L4 na najbliższy tydzień.
Pani doktor z leków na recepte dała mi aerozol do nosa, żeby powstrzymać ten okropny katar 2x dziennie (Buderhin). Jak tylko się polepszy to odstawiam.
Co do innych zaleceń to: syrop z czosnku, miodu, cytryny (ja dodałam jeszcze imbiru) 3x dziennie i wapno raz dziennie. Dużo pić, najlpiej z cytryna i miodem, z sokiem z malin (Esch -słyszałam, ze o tych malinach to mit. Ponoć wywar z liści może powodowac skórcze, ale jakby to było takie "proste", to nie byłoby niechcianych ciąż....) i w sumie tyle. Paracetamol powyżej 38st goraczki, wczesniej nie. Ja gorączki nie mam, tylko stany podgorączkowe (ok 37,5) więc póki co jest ok. No i odpoczynek, więc odpoczywam :)

Wczoraj koszmarnie bolała mnie wieczorem głowa - połozyłam się spać i w nocy kilka razy się budziałam a ona ciagle bardzo mocno bolała. Przestała jakiś czas po obudzeniu - koszmar jakiś!

Najbardziej wkurza mnie to, ze nie mogę odwiedzić mojej siostrzenicy :-(

Bombusiu - myślę, ze 1 tabletka falvitu mama wystarczy stanowczo (chyba, ze badania z krwi wyjdą ci słabe, to lekarz coś zapisze) Rozumiem, ze tam jest kwas foliwoy - bo on w pierwszym trymestrze jest najistotniejszy. Mi lekarz powiedział, ze w ogóle żadnych dodatkowych witamin - łykam sam kwas foliowy.
Co do badań to nic się nie przejmuj -wszytsko będzie dobrze!! 16 lat - niezła różnica między potomstwem :)

Fleur - a robiłas jeszcze jakiś test??? Ile już jestes po terminie??

A co z Lenką??
 
hejo :) Zaglądam do Was po dłuższej przerwie, bo przez ostatnie dni nie byłam w stanie nic robić. Dopadły mnie wymioty i prawie tydzień przeleżałam w łóżku, wstając tylko do kibelka. Od wczoraj nie wymiotuję, więc mam nadzieję, że teraz będzie już lepiej. Pozdrowionka :)
 
reklama
dziewczyny, mam do was prośbę - piszę artykuł o ciążach w różnym wieku. chciałam się dowiedziec "z pierwszej ręki" jak to jest być ciężarną/mamą po 30 czy po 40 jesli takowe mamy tu sa. czy ciąża to była decyzja świadoma (dlaczego?) czy raczej wpadka, jakei są wasze relacje z dzieckiem? a moze sama jesteście dziećmi rodziców "po 30"? jelsi tak - jak sie dogadujecie z nimi? napiszcie tez ile macie lat/w jakim wieku zaszłyście w ciąże.
i generalnei napiszcie co wam sie wydaje istotne w kwestii bycia dojrzałą mamą itd, czyli również to co wam mówią uczucia :-)
liczę na waszą pomoc :-).
i jeszcze jedno - czy mogę zacytowac wasze wypowiedzi w artykule podając lub nie wasz nick? odpowiedzi najlepiej prosze kierować na priv :-)

pozdrawiam i życzę wielu uścisków małych rączek :-)
 
Do góry