Dla tych co chcą kupić mieszkanie bądź budować dom:
Teraz budowa domu taniej!
Zobacz projekty, które spełniają warunki przewidziane ustawą
(projekty o powierzchni do 140 m2
powierzchni użytkowej).
Państwo zapłaci za połowę odsetek od kredytu
Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje zwrot 50 proc. odsetek od kredytów hipotecznych zaciąganych na zakup mieszkania i domu. Mogą to być zarówno lokale nowe, jak i z rynku wtórnego. Powierzchnia domu, który jest przedmiotem wniosku o dopłaty, nie może przekraczać 140 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (w wersji rządowej było to 100 metrów). Państwo dopłaci jedynie do tej części kredytu, która obejmuje 70 metrów, a więc połowę dopuszczalnej powierzchni.
W przypadku mieszkań będzie to odpowiednio 75 metrów mieszkania, przy możliwości uzyskania dopłat do kredytu obsługującego 50 metrów kwadratowych.
Ze wsparcia skorzystać będą mogli małżonkowie (niezależnie od posiadania dzieci), jeżeli oboje są stronami umowy kredytu, a także osoby samotnie wychowujące dzieci, czyli sprawujące opiekę nad dzieckiem bądź dziećmi, z których przynajmniej jedno jest małoletnie lub uczy się (do ukończenia 25 lat) lub pobierany jest na nie zasiłek pielęgnacyjny.
Ustawa przewiduje, że z kredytu preferencyjnego można skorzystać tylko raz. Weryfikacji spełnienia tego warunku będzie dokonywał bank przez zasięgnięcie informacji w Banku Gospodarstwa Krajowego, prowadzącym rejestr osób, które są lub były stroną umowy o kredyt preferencyjny. Kredytów mieszkaniowych z dopłatą do odsetek będą mogły udzielać banki oraz spółdzielcze Kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Projektodawcy nie narzucili minimalnych czy maksymalnych okresów spłaty, wysokości kwotowej kredytów, wskaźnika LTV, formuły spłat (raty równe albo malejące), rodzaju stopy procentowej (stała/zmienna). Jedynym istotnym ograniczeniem jest wykluczenie kredytów udzielanych lub denominowanych w walutach obcych. Ograniczenie to obowiązywałoby tylko w okresie stosowania dopłat – później kredyt, niedotowany już przez państwo, mógłby, teoretycznie, gdyby istniały po temu obiektywne możliwości i taka była wola kredytobiorcy, zostać przewalutowany.
Źródło: Gazeta Prawna nr 176 z dnia 11.09.2006 r