reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

Chcialam cos napisac ale zaraz mnie kasia pogoni:rofl2:....\\

Ja bylam na macierzynskim i pojechalismy do PL na ponad miesiac i nie zglaszalam:eek:nawet nie wiedzialam ze trzeba:-p:eek:......

Nie no napisze Kasiu nie zlosc sie ;-)
Kamyja czy jak Ci tam- skoro to forum jets takie "lipne" to po co tu zagladasz i szukasz informacji,bo glownie wpadalas tutaj z jakims pytaniem czy prosba?
 
reklama
Kasiu-jeżeli usuniesz mojego posta,rozumiem,ale chciałabym postawić swój krótki komentarz do wypowiedzi pewnej osoby
Czy jeżeli ktoś jest na zasiłku socialnym to znaczy ,że jest gorszy?Ty.........(każdy może wstawić swój epitet)kobieto-czy Ty w ogóle na wyspach mieszkasz?Przecież to,że jestem na zasiłku macierzyńskim,potem być może na JB(A)jest chyba najlepszym dowodem,że sobie to wypracowałam i należy mi się jak psu zupa.Przecież szanowni pracownicy sociala nie chodzą po ulicy i nie podchodzą do ludzi z zapytaniem czy może chcielibyśmy dostać zasiłek!!!!!!!!!!!!chyba musiałam ileś czasu przepracować,żeby go otrzymać.A dodam coś extra(być może jako królowa przekętu)mieszkając tu w Irl.przy najbliższej okazji pobytu w Polsce mam zamiar starać się o 1000zł becikowego(swoją drogą straszne kokosy-całe-albo i nie 250 eeee).ależ ze mnie szuja i kombinatorka,prawda:confused2:
 
Z tym macierzynskim to nie wiem o co jej chodzi... bo zwykle tak bylo ze kobieta mogla przebywac na terenie calej EU... teraz patrzylam na stronie i nie ma slowa o tym ze powinna sie meldowac w Welfare Office itp.. tak jak jest przy innych benefotach(trzeba zglaszac kazdy wyjazd poza IRL) Zreszta,. nie ma juz o czym mowic..
Czy juz wszystkie "oszukistki" i kombinatorki sie wypowiedzialy? Mam nadzieje ze tak.


 
lubiczanko,a powiedz:pierwszy raz się będziesz starać o becikowe?Jak było z resztą Twoich pociech?Byłaś wtedy w Polsce z nimi czy jak?
Chodzi mi bowiem o to czy dobrze kombinujesz;-)
Napiszę jak było ze mną.Radka urodziłam w Polsce,tam miałam ubezpieczenie,mój P był wtedy tutaj,złożyłam papiery o becikowe i nie dostałam:wściekła/y:W odpowiedzi dostałam za to pismo,że skoro P pracuje w Irlandii,to tam mam się starać o jakiekolwiek pieniążki,jeżeli one będą niższe niż te 1000 PLN to w Polsce mogę co najwyżej dostać wyrównanie do tej kwoty:eek:.Pomijam fakt,że odesłali mi pismo tak późno,że nie było szans już cokolwiek z tym zrobić:wściekła/y:I druga sprawa,nawet nie byliśmy wtedy małżeństwem!Ale miła pani urzędniczka powiedziała,że jednak to ojciec dziecka:sorry:
Tak więc 1000 przeszedł koło nosa,a mieli dawać wszystkim Polkom bez względu na dochód:wściekła/y:
 
Mam pytanie. Czy w fasie musze sie zarejestrowac osobiscie czy tez mozna to zrobic jakos online? Rozumiem, ze jest to konieczne aby moc wypelnic forme o JB?

Ps. A z tego co wiem, to dziecko musi byc zarejestrowane w POlsce do 3 miesiacy po urodzeniu aby dostac becikowe, a takze teraz musi byc zaswiadczenie od lekarza, ze kobieta byla pod opieka lekarska w czasie ciazy. Ale moze sie myle. Ja sie w kazsdym razie nie lapalam z Alem na to.
 
Co do becikowego to będzie trudno teraz załatwić no chyba że ma się znajomego lekarza który wystawi zaświadczenia wstecz że się chodziło na kontrole od 10tc. Od Października w PL wszedł przepis że becikowe dostaną tylko te kobiety które sa pod stałą opieką medyczną w PL od 10tc. bez tych zaświadczeń lekarskich lipa nic się nie dostanie:sorry: Ja z Wiktorem nie miałam problemu dostać becikowego ale wtedy dostałam jako samotna mama ojca w papierach brak i nawet się na 2000 załapałam .
Tichonku przecież oni śmieszni są ...w IE nie ma becikowego przecież więc łatwo do udowodnienia że dostałaś mniej jak ten tysiąc bo nie dostałaś nic więc jak chcą wyrównywać do tysiąca no to dawaj ten tysiąc skoro nic tam nie dostałam bo takiego czegoś nie ma ;-) no ale PL i zaplecze socjalne to jeden wielki żart :sorry: ja przez rok jako samotna matka miałam się utrzymać za 218zł :eek: no comment
 
w sprawie kemaya się już nie będę wypowiadać, bo wszystko już zostało powiedziane :tak::sorry:

jeśli chodzi o zgłaszanie wyjazdu do Polski będąc na macierzyńskim, to nie wiem co doradzić :-( niby czytałam że trzeba, ale żadna z moich koleżanek tego nie robiła :no:

jeszcze wypowiem się w sprawie becikowego...
byliśmy w Polsce na święta i udało nam się go otrzymać :tak: a jak mogę być szczera to spodziewałam się problemów, bo tyle się nasłuchałam :sorry: (żeby było śmiesznie wniosek składaliśmy u męża w mieście rodzinnym bo ja jestem w trakcie zmiany dowodu osobistego:sorry:)...

a znam mamusię która chciała w Polsce wyrobić Pesel dla dziecka i urzędniczka jej odmówiła :szok::eek::eek:
więc myślę że to wszystko - czy nam sie uda, czy też nie załatwić jakąś sprawę - zależy od dobrej woli urzędników :-:)-( niestety smutne,a le prawdziwe...

 
Ps. A z tego co wiem, to dziecko musi byc zarejestrowane w POlsce do 3 miesiacy po urodzeniu aby dostac becikowe, a takze teraz musi byc zaswiadczenie od lekarza, ze kobieta byla pod opieka lekarska w czasie ciazy. Ale moze sie myle. Ja sie w kazsdym razie nie lapalam z Alem na to.

My mieliśmy próbować, ale w końcu daliśmy sobie spokój z becikowym. Żeby nam powiedzieli, że nie dadzą, bo w Irlandii jesteśmy???? Poza tym skąd bym im zaświadczenie wytrzasnęła???
 
reklama
Mam pytanie. Czy w fasie musze sie zarejestrowac osobiscie czy tez mozna to zrobic jakos online? Rozumiem, ze jest to konieczne aby moc wypelnic forme o JB?

Ps. A z tego co wiem, to dziecko musi byc zarejestrowane w POlsce do 3 miesiacy po urodzeniu aby dostac becikowe, a takze teraz musi byc zaswiadczenie od lekarza, ze kobieta byla pod opieka lekarska w czasie ciazy. Ale moze sie myle. Ja sie w kazsdym razie nie lapalam z Alem na to.
co do fas, to nie wiem, nie pomogę :zawstydzona/y:

z tym zaświadczeniem od lekarza to prawda :tak: zmieniła się jakaś ustawa i teraz tego wymagają (wniosek pobierałam ze strony internetowej). hmmm teraz doczytałam że miałyście z tym problem :eek::eek: ja wydrukowałam sobie wniosek z internetu i potem zaniosłam do lekarza gin (był moim gp) i on wypełnił mi daty kiedy chodziłam na wizyty.. wniosek w Polsce przeszedł, nie było żadnych zastrzeżeń :no:

o tym 3 miesięcznym okresie na rejestrację to przyznam szczerze że nie wiedziałam.. ale wiesz co.. naszego synka w Polsce rejestrowała nam teściowa :tak: (ale nie pamiętam teraz kiedy dokładnie to było), wysłaliśmy jej akt urodzenia, przetłumaczyła go u tłumacza i zarejestrowała Marcelka. Nie mogła tylko wyrobić mu pesel, bo to rodzice muszą zrobić osobiście... a że my baliśmy się dobrej/złej woli urzędników (w poprzednim poście napisałam o przypadku mamusi której odmówiono wyrobienie pesel) to tutaj przez ambasadę wyrobiliśmy mu polski paszport (mimo posiadanego już irlandzkiego), no ale zrobiliśmy to tylko dlatego że potrzebny był nam pesel :tak:

 
Do góry