reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rzadkie i oryginalne imiona dla dzieci!

Będąc w ciąży wymarzyłam sobie, że mój synek będzie miał na imię Samuel ( ze względu na znaczenie tego imienia) jednak przed rozwiązaniem przemyślałam to i stwierdziłam, że "bezpieczniej" będzie nadac dzidzi bardziej klasyczne imię choc nie często obecnie nadawane - Pawełek.A oczywiście na drugie ma Samuel;)Dla dziewczynki podobają mi się imiona Edytka i Emilia oraz Anastazja - takie imie wybrałam dla mojego pierwszego Aniołka...:)
 
reklama
Ja będąc w ciąży nie znając płci poszłam na układ z chłopakiem że on wybiera dla dziewczynki jak dla chłopca oczywiście ja WYGRAŁAM hihi. Imię jakie wybrał mój chłopak to : Blanca :D Ale że mamy synka ma na imię Ryan (Rajan);-)
Poza tym imionami jakie mi się podobają to : Fabian, Samuel, Kamil, Nicole, Nadia, Bianka no i Blanca :-)
 
z zagranicznych ladne sa Samanta, Blanca i Carmen. Ja wybralam jednak Marlena, bo jest znane i w Polsce i tam gdzie mieszkam :)
 
Ja jestem dumna z moich imion, dałam proste, polskie i znane, pospolite, a nikt już nie daje, dariuszek i agata, jestem bardzo dumna z mojego darusia
:-)mamaola:-)

90% z nas daje imiona modna albo wymyślne, wsytarczy spojrzeć tu Popularne imiona nadawane w Warszawie - imię dla chłopca i dla dziewczynki
dariusz na 92mscu, a agata 33
ani Dariusz,ani Agata nie są polskimi imionami:).Mój starszy syn ma na imie Tomir (polskie;)),młodszy Maksymilian( ale jak go tak nazywałam 18 lat temu,to to nie było popularne imie:).Córeczka najmłodsza Amelka- bo ślicznie i "na czesć" bohaterki filmu:)))).
 
Mam w rodzinie chłopca o imieniu Jeremi, na początku wszyscy się dziwili, czemu nie Jeremiasz jeśli już, ale teraz bardzo do niego to imię pasuje :)

A ja sama mam na imię Irmina i często spotykam się z pytaniem, czemu mam takie imię, zwłaszcza, ze moja siostra bliźniaczka ma normalne (Ewa) ;) Rzadkie imiona mają swoje wady i zalety, ale myślę, że mojemu dziecku będę chciała dać raczej mniej popularne imię, chociaż nie za bardzo wydziwione.
 
a ja mam Boryska a jak kiedyś tam będę miała córę to będzie miała na imię Greta, a gdyby był 2 chłopak to Filipek :)))

sama mam na imię Roksana - lubię nie pospolite imiona aczkolwiek bez przesady :)))
 
Moja mama kazdemu z nas probowala dac orginalne imie. Wyszlo jej tylko z moim bratem, ktory ma na imie Blazej.
Ja - Aleksandra i w podstawowce i w liceum, no i tez na studiach pelno bylo "Ol". siostre nazwala Julka i zaraz tez Julkami sypnelo (to bylo 12 lat temu)

A u nas bedzie Lukas albo Helenka.
 
W kwestii imion wydaje mi się, że teraz ludzie popadają w dwie skrajności
- albo starają się być super oryginalni i wymyślają imiona z dalekiej zagranicy
- albo chcąc pokazać walory staropolszczyzny silą się na wynajdowanie imion tych całkowicie zapomnianych rodem ze "Starej Baśni".
Przeglądając wątek zauważyłam, że nie darzycie sympatią (jak chyba większość ludzi) imion tj Andżelika, Dżesika, bla, bla, bla. Ale dla mnie np przykrym jest słuchać, że takie imiona nadawane są przez ludzi z nizin społecznych. Tak na prawdę imię, to rzecz gustu, a o gustach rzekomo się nie rozmawia. Jeśli ktoś nazwie tak dziecko - ok, mnie nie musi się podobać, ale nie należy insynuować czy obrażać rodziców w taki sposób.
I to co dzisiaj jest rzadkie i oryginalne za 10 czy 20 lat wcale może już nie być, tak samo jak wśród Was są osoby, które piszą, że kiedyś owszem były oryginalne przez imię, ale teraz to już raczej nie;)
Przeglądając wiele takich wątków nie tylko na tym forum zauważyłam, że dla ludzi imię oryginalne, tak na prawdę niewiele ma z oryginalności - bo trudno (patrząc po podawanych przykładach) uznawać za takie Matyldę, Nikolę, Igę, Konstancję, Samuela czy Nataniela. Tak na prawdę te imiona są obecne cały czas, tylko intensywność ich nadawania jest słabsza - na dzień dzisiejszy.
W moim odczuciu oryginalne imię, to te, które w danym kraju występuje bardzo rzadko, których liczebność nadania na dany rok nie przekracza 10.
I tak w roku 2010 do oryginalnych imion można zaliczyć m.in
Latikę (5 nadań)
La Toyę (5 nadań)
Aishę (4 nadania)
Oczywiście do każdego z imion możemy dopisać historię nadania
-Latika - bo oglądałam film o biednym chłopcu ze wschodu, który wygrał miliom złotych a jego przyjaciółka właśnie tak miała na imię
-La Toya - no bo siostra zmarłego Jacksona właśnie tak ma na imię i była w Polsce na Sylwestra i usłyszałam i mi się spodobało
- Aisha - a bo piosenka fajna

Więc zastanówmy się czy w większości przy nadawaniu imion nie kierujemy się mediami?
Jeśli wyżej wymienione imiona zostały nadane kolejno: przed emisją filmu, przed zaistnieniem siostry Jacksona i przed wypuszczeniem na rynek muzyczny piosenki w pierwotnej wersji ('94) - to zgodzę się z tym, że rzeczywiście rodzice stanęli na wysokości zadania sprawiając, że pociecha ma ładne i intrygujące imię (btw. Dziękuję Mamusiu, choć na mój gust mogłaś się bardziej postarać :D)
Jeśli natomiast tak ogromny wpływ mają na nas filmy etc. (stąd też wzięły się Julki - kulki, Amelki itd.), to nasuwa się pytanie - czy sami nie potrafimy zainteresować się jakąś kulturą, faktycznie wyszukać imion ciekawie brzmiących idąc na łatwiznę i brać to, co jest podane na tacy?

Oczywiście to nie jest uogólnianie i oskarżanie nikogo z Was - tak na prawdę macie prawo sugerować się czym chcecie - imię musi się podobać Wam i tylko Wam.

Wymienianie w wątku imion Polskich lub tych znanych w Polsce już od dziesiątek lat może tyczyć się pierwszego człony Tytułu - rzadkie.
Natomiast co do oryginalności, to niewątpliwie dla nas Polaków oryginalne mogą być tylko te, które nie występują w Polsce ze spolszczoną pisownią lub z odpowiednikiem. I tu nasuwa mi się piękny przykład imienia Bayram - część święta muzułmańskiego, lub Rahim (imię na świecie nie przekracza 1% nadań) - miłościwy, miłosierny tudzież Hamza - lew.

Jako posiadaczka imienia dość nietypowego jak na warunki polskie tudzież oryginalnego (co jest opinią osób mi bliskich jak i nowo poznawanych) musiałam napisać to wszystko, gdyż dla mnie dość niedorzeczne jest mówienie (oczywiście to nie jest w odniesieniu do żadnej z Was - tylko uogólnienie), że imię Brajan, czy Nadia, to imiona oryginalne - gdzie ten oryginał, skoro to już norma w Polskich Urzędach? w konfrontacji zestawiam 2 imiona - chłopiec - Nadim, dziewczynka - Na'ima. (nie znam osobiście i chyba nie poznam idąc tokiem myślenia ludzi). Znam jeszcze wiele imion ciekawych i oryginalnych. Póki co dziecka się nie spodziewam, ale wiem, że miałabym problem ze zdecydowaniem się (właściwie część z nich jest zawarta w poście).

Odnośnie nadawania zwierzętom imion ludzkich - od imienia Puszek, czy może bardziej wyszukanie Onyks, wolałabym (i właśnie zamierzam za 2 tygodnie) nazwać pieska np Ayat albo Hakim - nie uważam, by stworzonka były od nas gorsze, wydaje mi się, że też zasługują na imię z ładnym znaczeniem i to żadna ujma dla ludzkiej rasy, gdy i na smyczy i za rączkę idzie mały Kubuś.

Pozdrawiam.
 
reklama
Do góry