reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne, ZUS, zasilki, becikowe i inne dylematy :)

reklama
Dziewczyny może któraś z Was jest zorientowana w tym temacie. A więc moja sytuacja: Przez pewien czas pracowałam na umowę na cały etat, od maja b.r. na umowie mam zmieniony wymiar godzin pracy na 3/4 etatu. Zasiłek chorobowy (po 33 dniach) i macierzyński wypłacany przez ZUS będzie mi się liczył od momentu zmiany etatu, czyli od maja, a NIE będzie wyliczana średnia. A jak jest w momenciem gdy byłam na zwolnieniu przez tydz? Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić mi 100% wynagrodzenia od momentu zmiany etatu, ze czy ze średiej z ost 12 miesięcy?
Mam nadzieję, że w miarę jasno napisałam :)
 
wg mnie to średnia z 12 ostatnich miesięcy. Liczy się twoje wynagrodzenia a nie charakter umowy. Zapytaj najlepiej kadrowej, powinna Ci wyjaśnić jak jest w Twoim przypadku
 
tj. sprawdzona inf to już jest to, że na zwolnenieniu powyżej 30 dni będę miała od zmiany etatu i w moim wypadku jest to korzystniejsze :) i myślałam, że tak też jest w momencie, gdy płaci mi pracodawca, ale kadrowa wyliczyła mi ze średniej, z kolei inna mówi, że zrobiła źle... ;/
 
Sprawa rozwiązana - tj. pracodawca też płaci mi 100 % wynagrodzenia od momentu zmiany etatu (tak piszę, gdyby któraś z Was miała podobną sytuację :) )
 
Kochane a jak to jest w przypadku umowy o prace na pełen etat na czas nieokreślony, pracowników poniżej 20-stu, czy ZUS wypłaca od razu czy po 33 dniach?
Albo moze macie jakąś mądrą www co by doczytała jak to jest?
 
Pieknaszyszunia - u mnie identyczna sytuacja - poniżej 20 pracowników, umowa na czas nieokreslony. Jestem 3 miesiace na zwolnieniu, pierwszy miesiac zapłacił mi jeszcze pracodawca, a potem ZUS przelewa mi pieniadze na poczatek nastepnego miesiaca, jak na razie raz 5tego, a w tym miesiacu 9tego :)
 
za 33 dni placi pracodawca, a pozniej ZUS. Mi przyslali 2 raty z zusu za 20 dni sierpnia i pozniej za kolejne 9 bo za 2 zwolnienia. Przelewy dostalam jakos pod koniec miesiaca jeden i z 2 dni temu drugi :tak:
 
Dziewczyny mają racje powyżej 33 dni płaci już ZUS. Bez względu na to ile osób w zakładzie pracuje. Kwestia jest taka, że w dużym zakładzie pracy, powyżej 20 osób pracodawca może zadeklarować żeby zus przelewał jemu kasę na konto, a on zapłaci pracownikowi. Z doświadczenia wiem, że wtedy jest większe zamieszanie zawsze. Ale pracownik dostaje pieniądze tak jak inni wypłatę:)
 
reklama
Dziewczyny pomozcie, bo juz sie pogubiłam... Co nalezy sie ojcu dziecka po narodzinach? I jesli chce isc na roczny macierzynski to gdzie i w jaki sposob musze to zglosic(sa gotowe druki czy sama pisze?) do ZUSu czy do pracodawcy? oo i od razu do kiedy mam obowiazek to zglosic?
 
Do góry