reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Porady prawne, ZUS, zasilki, becikowe i inne dylematy :)

Aniaa to wszystko powinien ci załatwić pracodawca, a raczej osoba kompetentna w firmie..np.kadrowa. U nas zgłasza się od razu u pracodawcy. On składa wniosek do Zus-u w którym informuje o macierzyńskim i od razu o wychowawczym jeśli jest się zdecydowanym.
A tacie należny się 14 dni opieki. Później może też dostać L4 od np.twojego ginekologa jeśli chce nadal sprawować opiekę nad żoną. Przynajmniej u nas się tak praktykuje, jeśli oczywiście ktoś ma możliwość iść na dłuższe wolne:-D
 
reklama
Ania, na Mama | Rodzina.gov.pl jest napisane. Skopiowałam fragment który Cię interesuje:

"W jakim przypadku można pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80%?

Zasiłek w takiej wysokości będzie przysługiwać, jeśli nie później niż 14 dni po porodzie zadeklaruje się chęć wykorzystania wszystkich 52 tygodni urlopu związanego z narodzinami dziecka.


Jak się o niego ubiegać?

Nie później niż 14 dni po porodzie należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim – urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze."
 
Później może też dostać L4 od np.twojego ginekologa jeśli chce nadal sprawować opiekę nad żoną. Przynajmniej u nas się tak praktykuje, jeśli oczywiście ktoś ma możliwość iść na dłuższe wolne:-D

jutro mam wizytę a akurat mąż nie dostał wolnego. Moja ginekolog może wypisać na niego zwolnienie na ten jeden dzień? Czy musi iść do innego lekarza osobno...?
 
Oregano ja osobiście nie spotkałam się z przypadkiem żeby mąż brał l4 od gina przed porodem...więc wydaje mi się że jeżeli mu zalezy to musi iść do jakiegoś innego lekarza i posymulować:), a on pewno da mu zwolnienie na min 3 dni...
 
mb89, przeszukałam internet i jest tak jak mówisz. Po porodzie można tak brać L4. Także jutro oboje idziemy na zwolnienie, a co! Mąż jest nawet trochę chory, więc nie będzie jakoś mocno symulować
 
Mam pytanie odnośnie becikowego- czy brałyście już od Waszych ginekologów jakieś zaświadczenia że pozostajecie pod opieką lekarza? Ponoć teraz tego wymagają.
 
Z tego co ja wiem to musisz byc pod opieka ginekologa od 10tc zeby dostac becikowe. Tak przynajmniej bylo jak rodzilam pierwsze dziecko, ale chyba nic sie od tego czasu nie zmienilo. Po zaswiadczenie sie idzie juz po porodzie.
 
reklama
Dzięki za info. Właśnie nie wiedziałam czy można to załatwić po porodzie czy trzeba już teraz. Tylko na innym forum pamiętam jak dziewczyny się skarżyły że kartę ciąży zabrali im w szpitalu i nie oddali...
 
Do góry