reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Marcowe mamy 2022

Hej. Jak się czujesz? ;) Ja w czwartek idę do swojego gina, a 21.01 mam prenatalne. Mi lekarz powiedział: "zobaczymy ile da Pani radę":-D

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jest zgłoszenie narodzin do Urzędu Stanu Cywilnego, czyli wydanie aktu urodzenia i nadanie numeru PESEL. Dopiero jak dziecko ma PESEL, można załatwić inne rzeczy :) Teraz można to zrobić przez Internet za pomocą Profilu Zaufanego, bez wychodzenia z domu. Jak wpiszesz w google: "ePUAP zgłoś narodziny dziecka", to znajdziesz instrukcję co i jak 😊
Na zgłoszenie dziecka USC jest określony termin 21 dni. Więc warto to zrobić w pierwszej kolejności :)

Drugą rzeczą jest zgloszenie dziecka do ZUSU. Trzeba wypełnić druczek. Na to też jest jakiś termin, wiec warto podpytać pracodawcę. Jesli Ty nie pracujesz, to mąż zgłasza przez swój zakład pracy. Ogólnie to się robi przez pracodawcę.

Kolejną sprawą jest zgłoszenie dziecka do przychodni. Ale to już na spokojnie. Wybierz przychodnię i pediatrę jeszcze przed porodem. A po porodzie trzeba tam podejść albo wysłać tatuśka i wypełnić deklarację 😉

Reszta może poczekać 😊

Ps. Aha i jeszcze jedno mi przychodzi do głowy. Jeżeli mama i tata nie mają ślubu, to warto zrobić jeszcze przed porodem uznanie ojcostwa (też u USC), bo wtedy Tata sam załatwi wszystko bez problemu. Bez ojcostwa robią się troszkę schody....
Dziekuje ❤️❤️❤️
 
reklama
Hej powiedzcie mi w ktorym dokładnie miejscu czujecie czakawkę u dziecka? Bo ja czuje od kilku tygodni czuje bardzo po prawej stronie na wysokosci wyzej niz pępek. Ale to mi sie jakos nie zgadza z pozycja malego. Sama nie wiem jak on jest teraz ułożony.
 
Hej powiedzcie mi w ktorym dokładnie miejscu czujecie czakawkę u dziecka? Bo ja czuje od kilku tygodni czuje bardzo po prawej stronie na wysokosci wyzej niz pępek. Ale to mi sie jakos nie zgadza z pozycja malego. Sama nie wiem jak on jest teraz ułożony.
Ja to nie umiem określić kiedy ma czkawkę. Ale obstawiam że to takie pukanie bardziej w dole brzucha jakby waliła co chwilę głową w dół gdzieś :D bo to takie puknięcia co kilka sekund
 
Ja to nie umiem określić kiedy ma czkawkę. Ale obstawiam że to takie pukanie bardziej w dole brzucha jakby waliła co chwilę głową w dół gdzieś :D bo to takie puknięcia co kilka sekund
tak tak to to. Takie rytmiczne jakby pukanie w jednym miejscu. No u mnie tez zawsze bylo w dole brzucha. Jednak od 2-3 tyg to miejsce jest wlasnie inne. Za tydzien mam wizyte to zapytam polozna gdzie wg niej jest glowa. Bo nie jestem pewba czy usg bede miala 🤷‍♀️
 
Hej powiedzcie mi w ktorym dokładnie miejscu czujecie czakawkę u dziecka? Bo ja czuje od kilku tygodni czuje bardzo po prawej stronie na wysokosci wyzej niz pępek. Ale to mi sie jakos nie zgadza z pozycja malego. Sama nie wiem jak on jest teraz ułożony.
Ja czuje dosyć nisko pod pępkiem i raczej na środku. Kopniaki odczuwam znowu na wysokości pępka i po bokach.
 
Generalnie nic nie trzeba tak i razu ale warto nie zapomnieć o kilu sprawach:
Rejestracja w urzędzie, nadanie peselu, meldunek. To wszystko w jednym miejscu. Warto też złożyć wniosek o 500+ I ewentualnie becikowe (przez internet).
Miłym gestem są też wyprawki dla nowonarodzonych w niektórych gminach i miastach:) Jeśli u Ciebie też to jest to można wszystko załatwić w urzędzie miasta :)
Meldunek jest dalej konieczny?
 
reklama
Dziewczyny ja dziś przyspieszyłam moją wizytę z czwartku, w nocy i rano moja mała ruszała mi się bardzo gwałtownie, takie nagłe zrywy miała parę razy i się przeraziłam, akurat gin miał wolną wizytę to pojechaliśmy. Na szczęście wszystko z nią okej, tętno 154, nie jest owinięta pępowiną, ale była mega ruchliwa, tak że, aż ciężko było ją zmierzyć. Szyjka trzyma 5 cm więc wszelkie moje twardnienia jej nie szkodzą. Ale martwię się tymi ruchami. Lekarz był bardzo przejęty, mówił, żeby w razie następnej takiej sytuacji jechać na IP zrobić KTG, że to może być niedotlenienie. Ja też wczoraj miałam dość intensywny dzień, byłam na rodzinnej uroczystości, najadłam się słodkiego. Może to była przyczyna. Zdarzają Wam się takie ruchy dzieciaczków? Takie nagłe i mocne, że aż brzuch podskakuje? No i ja wtedy też podskakuje 🤔
Jeju też tak czasem mam 😱 A mam łożysko na przedniej ścianie i teoretycznie powinnam lżej odczuwać ruchy.
A wiesz czym mogą być spowodowane takie nerwowe ruchy? Teraz to się postresowalam reakcja Twojego lekarza, myślałam że to normlane że dziecko tak czasem "szaleje"
 
Do góry