reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

mamy z norwegii

no w sumie Maniulka i Gugula wszystko napisała , bo tak to wląsnie wygląda, z tym językiem to prawda nawet z babcia na ulicy sie dogadasz, nie ma problemu.a z norweskim to sa kursy i organizowane przez urzędy czy inne osoby i wszystko mozna sobie tu ułożyc , przedszkole dla dzieci tez , ja mieszkam za Ber. pół godziny ale jest tu na forum laska z Ber.
jak co pisz na prv.

powodzonka
 
Ostatnia edycja:
reklama
dzięki dziewczyny za odpowiedzi... przed nami będzie jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu... tak do końca nie wiadomo jak będzie z naszym wyjazdem i czy uda nam się wyjechać we trójkę ale mam nadzieję że pod koniec roku nasza sytuacja się wyjaśni :-)
Tutaj w Polsce mieszkamy w małej mieścinie i niestety ja nie mam raczej tu szans na pracę w zawodzie (mam mgr inż. z ochrony środowiska)... Jeżeli chodzi o znajomych to wszyscy rozjechali się po Polsce i świecie i tak naprawdę jedyne co mnie tu trzyma to rodzice i rodzeństwo... z drugiej strony jednak nie chciałabym jak już wyjedziemy do tej Norwegii siedzieć tylko w domu i nie mieć kontaktu z nikim :-( eh... tak źle i tak nie dobrze...

Jak już coś będzie wiadomo z pracą i naszym wyjazdem na pewno będę chciała do Was dołączyć i mam nadzieję że mnie wtedy przyjmiecie... i jeszcze raz dziękuję za wsparcie :-)
 
hej!! Czy sa jakies dziewczyny z Oslo chetne do spacerow?? mam synka miesiecznego i jezeli sa jakies chetne chetnie pospaceruje w towarzystwie.:-)
 
Witam wczoraj wreszcie się zarejestrowaliśmy i czekamy na nr personalny. Napiszcie dziewczyny jak tu z opieką medyczną jest dla dzieci. jak wygląda zestaw szczepień. Czytałam przed wyjazdem że jest taki sam jak u nas a potem na innym forum że się różni i teraz już nie wiem jak pójdziemy do lekarza jak mam z nim rozmawiać na ten temat
 
Iwi, ja mysle,ze jak jestescie tu praktycznie od poczatku, to maly bedzie szedl ich trybem szczepien...u nas bylo troche problemow, bo maly mial prawie pol roku jak przyjechalismy,a w pl nie byl szczepiony wcale (poza tym zaraz po urodzeniu w szpitalu jeszzce)...Wiec my oprocz szczepien aktualnych musielismy dostawac zalegle jeszcze,ale wyrownali wszystko :-)
Mysle,ze jak sie przejdziesz na przychodnie swoja to Ci pielegniarka wszystko powie...oni tu chyba nie maja jakiegos sczepienia,ktore jest w pl obowiazkowe, ale nie pamietam jakie to :/ wiekszosc sie pokrywa na pewno :-)
 
opieka medyczna dla dzieic za free nawet jak nie jest zarejstrowane, zeszczepionkami nie ma problemu wszystko wyrównuja jak zaczęłas w pl, bezplatne chyba na pneumo też, w pl placisz za skojarzone a tu takimi szczepia normalnie.
pozdrawiam

ale nie wiem dokladnie jak jest z tą żółtaczką....
 
Ostatnia edycja:
Dzieki dziewczyny to mnie uspokoiłyście, bo też tak czytałam przed wyjazdem dlatego postanowiłam przyjechać tutaj przed drugim szczepieniem, a potem na innym forum czytałam że robią jakieś problemy i zgłupiałam i zaczęłam się denerwować jak to jest. Teraz najważniejsze aby kontynuowali mi tą żółtaczkę bo pierwsze miał szpitalu razem z gruźlicą. A resztę pewnie pójdziemy ich trybem. A co do obowiązkowego w Pl to właśnie ta gruźlica chyba tutaj nie jest obowiązkowa, bo mąż się podpytywał. Chyba przestanę wchodzić na inne fora, bo człowiek za bardzo potem się stresuje.
 
proszę
miesiac zycia:
# Difteri, stivkrampe (tetanus) og kikhoste (DTP)
# Haemophilus influenzae type B (Hib)
# Poliomyelitt (IPV)
# Pneumokokksykdom (PKV)

5 miesiac zycia:

# Difteri, stivkrampe (tetanus) og kikhoste (DTP)
# Haemophilus influenzae type B (Hib)
# Poliomyelitt (IPV)
# Pneumokokksykdom (PKV)

11-12 miesiac zycia:
# Difteri, stivkrampe (tetanus) og kikhoste (DTP)
# Haemophilus influenzae type B (Hib)
# Poliomyelitt (IPV)
# Pneumokokksykdom (PKV)

15 miesiac zycia:

# Meslinger, kusma og røde hunder (MMR)

6-7 rok zycia:

# Difteri, stivkrampe (tetanus) og kikhoste (DTP)
# Poliomyelitt (IPV)

Difteri - błonica
Stivkrampe - tężec (łac. tetanus)
Kikhoste - krztusiec, koklusz
Haemophilus influenzae type B (Hib) - paleczka grypy (wywołująca głównie zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych)
Poliomyelitt (IPV) - polio, choroba Heinego-Medina
Pneumokokksykdom (PKV) - pneumokoki, dwoinka zapalenia płuc
Meslinger - odra
Kusma - świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic
Røde hunder - różyczka
Tuberkulose (BCG) - gruźlica
DTP - DiPerTe, szczepionka błoniczo-tężcowo-krztuścowa
DT - DiTe, szczepionka błoniczo-tężcowa
MMR - trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce


 
reklama
Witam.Proszę o poradę.Również mieszkam w Norwegii.Mam 27 lat.Zrobiłam dzisiaj test ciążowy-pozytywny.Z obliczeń wynika że może to być 7 tydzień.Nie wiem do jakiego lekarza się udać i od czego zacząć.Czy zabrać ze sobą test czy tam na miejscu zrobią mi beta hcg.Troszkę się stresuję.To będzie moja pierwsza ciąża.
 
Do góry