Ale skoro moje dziecko z usg jest tydzień starsze niż z OM to nie ma takiej opcji bo przecież nie może byc starsze tylko jest poprostu wieksze. Chyba że chodzi o owulację i u jednej z nas np. w takim samym czasie cyklu owu była wcześniej a u drugiej później?
Tak, tu chodzi o
owulacje, a jeszcze dokladniej o samo
zaplodnienie, bo jak pamietamy z lekcji biologii
komorka jajowa zyje ok 24 godzin, zatem tyle jeszcze czasu (+/-) ma plemnik by ja zaplodnic
Znaczenie w tym przypadku ma tez
dlugosc cyklu u kazdej kobiety. Przewaznie owulacja wystepuje w polowie cyklu, zatem np. jesli jedna kobieta ma cykle 24 dniowe to owulacja przypadnie jej w ok. 12 dniu cyklu, a jesli druga ma cykle 30 dniowe to tu odpowiednio w ok. 15/16 dniu.
Zatem zgodnie z powyzszym: jesli te 2 kobiety dostaly miesiaczke 01.07. to jedna z nich moze miec owulacje 12.07, druga zas 15.07. Co wiecej np. u tej drugiej kobiety moglo dojsc do zaplodnienia 16.07 (z reguly jest tak, ze im kobieta jest w mlodszym wieku rozrodczym tym komorka jajowa zyje dluzej; zasada 2: przy cyklach 30 dniowych uznaje sie zazwyczaj 16 dzien jako dzien owulacji i ew. zaplodnienia). Dodatkowo sa inne zmienne np. owulacja mogla sie przesunac: byc wczesniej lub sie spoznic - to tez nalezy miec na uwadze (np. z powodu stresu, przejscia na diete, zbyt intensywnego treningu, zmiany strefy czasowej a nawet z powodu zwyklego przeziebienia itd.)
Sa tez kobiety, ktore maja nieregularne cykle, zatem dzien owulacji u takich pan to jedna wielka niewiadoma.
Podsumowujac: Pomimo tego, ze dwie kobiety mogly miec pierwszy dzien miesiaczki tego samego dnia to do zaplodnienia moglo dojsc w zupelnie innym czasie. Odnoszac sie do powyzszego przykladu: roznica wynosi 5 dni (przy zalozeniu, ze owulacja wystapila rowno w polowie cyklu). Czyli wg OM te dwie kobiety sa w tym samym tygodniu ciazy, my znajac termin ich owulacji (zaplodnienia) juz wiemy, ze z pewnoscia nie sa, natomiast wg USG (na podstawie CRL) tez niekoniecznie.
Warto przy tym dodac, ze USG tez nie jest 'nieomylne' najczesciej z winy operatora (lekarza), ktory zle przylozyl glowice, a tym samym dokonal nieprawidlowego pomiaru zarodka (CRL).
* Najbardziej wiarygodnym terminem badania wielkosci plodu i ustalania na tej podstawie tygodnia ciazy jest 8 oraz 11-14 tydzien.
Z reguly tez przyjmuje sie, ze kobieta ma cykle 28 dniowe, dlatego
gdy zna dzien zapłodnienia to dodaje sie do niego
14 dni by ustalic tydzien ciazy. Problem polega na tym, ze te 14 dni dodaje sie bez wzgledu na dlugosc cyklu, zatem nie u kazdej kobiety pokryje sie to nawet z terminem pierwszego dnia miesiaczki, a tym bardziej nie bedzie zgodne z właściwym terminem porodu.
Innym sposobem na obliczenie terminu porodu jest opieranie sie na
pierwszym dniu ostatniej miesiaczki. Zaklada sie, ze owulacja przypada 14 d.c. stad do 38 tyg dodaje sie 2 tyg. Podobnie jak wyzej: regula ta sprawdzi sie tylko u kobiet, ktorych cykle trwaja 28 dni; w przeciwnym razie przewidywany termin porodu bedzie obarczony bledem.
Istnieje tez tzw.
regula Naegelego, przez co tez ciaza trwa 280 dni (a nie 266) co jest rowne 40 tygodniom (9 miesiecy). Oznacza to, ze dzidziusiowi dolicza sie dodatkowe 14 dni, gdy go jeszcze nie bylo - a byl tylko w planach (a moze i nie?
) oraz gdy byl tylko komorka jajowa czekajaca na zaplodnienie
U mnie akurat tydzien ciazy z OM zgadza sie z tym z USG. Cykl mialam 28 dniowy, owulacje rowno 14 dnia; innymi slowy: termin pierwszego dnia OM pokrywa sie z dniem owulacji (+14 dni).
Obliczanie tygodnia ciazy nie jest latwe. Termin z USG (na podstawie CRL) tez waha sie +/- 0-3 dni. Nalezy tez pamietac, ze sprawdza sie to tylko do konca 14 tygodnia, bo pozniej juz dzieci zaczynaja rosnac w swoim tempie, dlatego waznym jest trzymanie sie jednej wyznaczonej daty porodu (!)
Na zakonczenie w ramach ciekawostki warto dodac, ze równo po 266 dniach rodzą się tylko dzieci poprzez cesarskie cięcie
Tzn.zdarza sie, ale rzadko
Najczesciej rodza sie troche wczesniej lub pozniej, stad tez wyznaczony termin porodu nalezy traktowac z lekkim przymruzeniem oka
To tyle na dzis! Dobranoc Dziewczynki
Ps.
WAZNE: Pamietajcie, ze USG tranwaginalne wykonuje sie do ok. 11-12 t.c. W pozniejszym terminie przewaznie tylko w wyjatkowych przypadkach. Zwroccie na to uwage przy USG NT, bo te juz zazwyczaj robi sie przez powloki brzuszne.
Ps. 2 Sorry za ew. literowki itd. - pisalam na telefonie.
Pieknych snow