reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcowe mamy 2022

Dziękuję Kochana, ale ja niestety mam odwołaną tą wizytę. Od soboty jestem w szpitalu. Zaczęło się lekkim brązowym plamieniem. Od wczorajszego dnia już krwawienie jak przy @. W sobotę miałam robione usg i był pęcherzyk z ciałkiem żółtym ale nie było widać zarodka z serduszkiem. Beta powyżej 4 000. Dzisiaj będzie drugie badanie i będziemy wiedzieć w którą stronę to idzie. Jestem załamana.
Trzymam bardzo mocno za Was kciuki!
I czekam na dobre wiesci od Ciebie 😘
 
reklama
Dziewczyny trzymam mocno kciuki za dzisiejsze wizyty i piękne przyrosty bhcg! [emoji256] [mention]natusia.mamusia86 [/mention] mam nadzieje, że wszystko skończy się dobrze, trzymaj się [emoji29]
 
Dziękuję Kochana, ale ja niestety mam odwołaną tą wizytę. Od soboty jestem w szpitalu. Zaczęło się lekkim brązowym plamieniem. Od wczorajszego dnia już krwawienie jak przy @. W sobotę miałam robione usg i był pęcherzyk z ciałkiem żółtym ale nie było widać zarodka z serduszkiem. Beta powyżej 4 000. Dzisiaj będzie drugie badanie i będziemy wiedzieć w którą stronę to idzie. Jestem załamana.
Trzymaj się kochana, bądź dobrych myśli. [emoji3590]
Dziewczyna które mają dziś wizyty, czekam na owocne relacje. [emoji8]
 
Dziękuję Kochana, ale ja niestety mam odwołaną tą wizytę. Od soboty jestem w szpitalu. Zaczęło się lekkim brązowym plamieniem. Od wczorajszego dnia już krwawienie jak przy @. W sobotę miałam robione usg i był pęcherzyk z ciałkiem żółtym ale nie było widać zarodka z serduszkiem. Beta powyżej 4 000. Dzisiaj będzie drugie badanie i będziemy wiedzieć w którą stronę to idzie. Jestem załamana.
Trzymam mocno kciuki, żeby wszystko poszło w dobrą stronę. Nie zawsze plamienia czy krwawienia oznaczają najgorsze. Czekam niecierpliwie na wieści 😘
 
Jestem jeszcze przed testowaniem i generalnie jeżeli już to zamknę lipcówki ;) ale pozwolę sobie wjechać trochę jak dzik w żołędzie bo może to komuś pomoże i coś rozjaśni.
A zgadzam się z @A może by... że ciut zrobiło się zamieszanie co do tych badań.

Myślę, że warto zacząć od tego o czym zwykle mało kto wie, że KAŻDEJ kobiecie w ciąży przysługuje dostanie się do dowolnego specjalisty na NFZ w przeciągu 7 dni roboczych - i nie ma że nie ma miejsc, że nie widzą itd. serio warto walczyć o swojej prawa jak np. macie tutaj Link do: Skarga na odmowę wyznaczenia wiyzty u lakarza w ciągu 7 dni roboczych - wiem, że mamy tutaj Warszawianki i np. oblegana Żelazna ma tak, że obecnie zapisuje w przychodni przyszpitalnej na kwiecień, ale jak się powołacie na prawo i zapytacie jak się składa skargę to nagle termin się znajduje (co nie jest dziwne bo komercyjnie za plny jest nawet z dnia na dzień 🤡 ).Podobnie jest z dentystą gdzie w ciąży na NFZ macie np. bezpłatne kanałowe

A teraz jedziemy z badaniami pozwalającymi określić wady płodu. Dzielimy jest na inwazyjne bądź nieinwazyjne.

Na początek mamy USG prenatalne - każde z 3 badania USG zalecanych w ciąży (po jednym na trymestr) jest tak naprawdę badaniem prenatalnym. W teorii kierują na nie tylko po wyżej wieku czy innych problemów w praktyce nie znam w Polsce kobiet, która prowadziłaby ciąże nawet tylko i wyłącznie na NFZ i nie miała tych 3 USG. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt jest różny, lekarze są różni - i ważne jest by ten lekarz miał certyfikat FMF (tu z Warszawy mogę polecić Tomasza Roszkowskiego na NFZ w Orłowskim, specyficzny bardzo, ale jednej z najlepszych w Polsce)

USG powyżej już właśnie wieku czy przy innych problemach poleca się zrobienie też testu podwójnego PAPP-A - to badanie zdecydowanie lubi namieszać stąd wiele kobiet, nawet ze wskazaniami nie decyduje się na wykonanie. Jest to badanie krwi, którą najlepiej pobrać tego samego dnia. Na postawie danych biochemicznych określa się ryzyko wystąpienia popularnych trisomi jak np. zespół downa. Jest to jednak statystyka, że np. 1 na 500 kobiet z takimi wynikami krwi + usg urodzi dziecko z daną chorobą. A lubi namieszać ponieważ to bardzo wrażliwe badanie na które wypływa np. wiek matki, ale też i np. nadwaga. Dla przykładu w pierwszej ciąży chorowałam na otyłość, więc mimo młodziutkiego wieku (21 lat), idealnego USG i tak ryzyko wyszło mi dość spore. Plusem tego badania jest to, że oprócz wad określa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, stanu przedrzucawkowego czy zahamowanie wzrastania płodu - dlatego moim zdaniem i tak warto. Jeżeli nie ma się wskazań bez refundacji kosztuje różnie od 300 do 600zł

Kolejne to testy genetyczne NIPT - to również nadal testy nieinwazyjne, pobierane z krwi i w pewnym sensie nadal statystyka, ale jednak obarczona dużo mniejszym błędem niż PAPPa. Dodatkowo niektóre są ubezpieczone czyli jak okaże się, że wynik był prawidłowy, a wy jednak urodzicie dziecko z jedną z trisomi to wypłacą wam odszkodowanie - wiem, że to niewiele, ale zawsze cokolwiek. Testy mają różne nazwy: NIFTY, SANCO, PANORAMA, HARMONY, VERACITY - różnią się zakresem, ubezpieczeniem oraz oczywiście ceną trzeba po prostu poczytać i wybrać ten który wam odpowiada. W żadnym wypadku nie są refundowane - koszt od 1500 do 4000 zł. Większość ma możliwość określenia płci na 99,9% i część można wykonać już od 10 tygodnia ciąży więc wcześniej niż USG czy PAPPa

I na koniec zostaje jedyny inwazyjny test czyli amniopunkcja - inwazyjny ponieważ polega w pewnym sensie nakłuciu i pobraniu płynu owodniowego. Istnieje więc ryzyko poronienia - 1% ale jednak. Po kiepskim USG i PAPP-a jest one zalecane na NFZ - daje 100% co do wad genetycznych u dziecka. Można zrobić prywatnie (choć nie bez wskazań) i koszt od ok. 2500zł

Co do tego czy robić, co robić i jak robić - każda musi przemyśleć to sama. Ja jestem już mamą dwójki dzieci - w obu ciążach robiłam USG + PAPPa mimo, że w jednej ciąży miałam 21, a drugiej 25 lat. W tej drugiej robiłam też test genetyczny - nie wyobrażam sobie ich nie robić. Koszty leczenia w Polsce i w ogóle życie z niepełnosprawnym dzieckiem jest straszne. Nie wyobrażam sobie w połogu, w szpitalu dopiero szukać w google na telefonie informacji o chorobie, o ośrodkach które leczą dane schorzenie. Chciałabym mieć plan i się przygotować - szczególnie, że np. przy problemach dziecka z sercem gdzie byście nie mieszkały najlepiej rodzić w Krakowie, albo po prostu w szpitalu z III stopniem referencyjności. Ale tak jak napisałam każdy decyduje za siebie i musi sam to sobie przemyśleć

Oooo! Pięknie to rozpisałaś i mam coś przeczucie, że jesteś blisko naszych służb medycznych :) Co do praw :) Zgadzam się z Tobą w pełni, że powinno się zawsze walczyć i nie poddawać jak odmawiają terminu. Sama wiedziałam, że mogę to zrobić w przypadku mojego ginekologa na NFZ, ale szczerze to nie mam takiej potrzeby więc dla mnie może z tego terminu i przywileju, który został słusznie dodany skorzystać inna dziewczyna, która go bardziej potrzebuje, bo lekarza prowadzącego będę miała prawdopodobnie w luxmed lub medicover.

Tak samo już poza prawem ale w granicach kultury i Waszego oraz dzieci bezpieczeństwa, to zachęcam dziewczyny byście korzystały jednak z kolejek uprzywilejowanych czy tam gdzie Wam proponują usiąść, przepuścić czy jakkolwiek inaczej pomóc. Później faktycznie większość kobiet odmawia i robi się trend, że kolejny raz ktoś nie spyta a jednak w tramwaju czy autobusie, to że usiądziemy to nie tylko nasza wygoda ale też bezpieczeństwo. Niedawno miałam okropny wypadek samochodem. Całe szczęście, że nigdy nie szłam na skróty w zakresie bezpieczeństwa bo jak to stwierdziła Policja i straż dzięki temu przeżyłam z jak na wypadek mniejszymi obrażeniami. Możecie mi wierzyć, ale nie wychodziłam z domu z myślą że zginę, a niestety nie byłam od tego daleko.. Dla mnie fotelik dla dziecka to coś co musi być maksymalnie bezpieczne. Więc jak będziecie kupować pierwsze foteliki czy już następne gorąco Was zachęcam do kupna naprawdę bezpiecznego i tyłem. Myślę, że u nas cały czas się o tym mówi za mało i wiele kobiet nawet nie wie o foteliku tyłem dla starszych dzieci (tzw. kołyska czy łupinka to tylko tyłem bo takie są przepisy). Mój 4 latek do dziś w takim jeździ. Niestety już powoli wyrasta, ale tylko dlatego, że wygląda jakby miał 6 lat. Jest najwyższy w grupie przedszkolnej. Od niektórych dzieci o ponad głowę, więc sporo maluchów w takim pojeździ i do 6 roku życia.
 
Dziękuję Kochana, ale ja niestety mam odwołaną tą wizytę. Od soboty jestem w szpitalu. Zaczęło się lekkim brązowym plamieniem. Od wczorajszego dnia już krwawienie jak przy @. W sobotę miałam robione usg i był pęcherzyk z ciałkiem żółtym ale nie było widać zarodka z serduszkiem. Beta powyżej 4 000. Dzisiaj będzie drugie badanie i będziemy wiedzieć w którą stronę to idzie. Jestem załamana.
Trzymaj się i bądź dobrej myśli. Musi być dobrze !
 
reklama
Dziewczyny beta spada z 4100 do 1900, także już wiem w którą stronę to idzie. Lekarz nie kazał mi nic jeść ani pić także pewnie będą chcieli robić zabieg łyzeczkowania. Chciałabym się sama oczyścić, bo można się wtedy szybciej starać. Dziewczyny życzę Wam zdrówka, dużo siły i samych spokojnych, bezproblemowych ciąż.
 
Do góry