Te babanie nazywa sie amniopinkcja,ja musialam niestety przez to przejsc bo w poprzedniej ciazy urodzilam corke z wieloma wadami mialo SLOS i zmarlo bylo by nie wstanie przezyc. teraz w tej ciazy musialam zrobic i wiem ze jest zdrowe.aha i jeszcze mialam pobrana probke z lozyska za jedna zaro.ale to niestety robia w szczegolnych przypadkach tak jak pisze ponizej.
Amniopunkcji nie zaleca się każdej ciężarnej kobiecie. Wykonuje się to badanie u kobiet, które:
urodzą dziecko po ukończeniu 35 roku życia
urodziły dziecko z wadą wrodzoną
miały w rodzinie przypadki wad wrodzonych
same miały wadę wrodzoną
związały się z partnerami z wadą wrodzoną
Amniopunkcję wykonuje się w ramach badań prenatalnych między 16 a 18 tygodniem ciąży (obecnie wcześniej – między 14 a 16 tygodniem ciąży).
Amniopunkcję wykonuje się pod kontrolą USG, które lokalizuje zbiornik płynu owodniowego z daleka od płodu i łożyska. Po zdezynfekowaniu skóry brzucha i wykonaniu miejscowego znieczulenia wprowadza się przez powłoki jamy brzusznej do macicy igłę, którą pobiera się płyn owodniowy do strzykawki.
Do przeprowadzenia badań trzeba pobrać około 20 ml płynu owodniowego. Co robi się dalej z tym płynem? Zakłada się hodowlę komórkową z komórek płodu pływających w płynie owodniowym. Komórki te następnie służą do wykonania badań wykazujących anomalie płodu lub potwierdzających, że płód jest normalny.
Ile anomalii można wykazać za pomocą amniopunkcji? Znamy około 400 wad rozwojowych, z którymi może urodzić się dziecko. Amniopunkcja pomaga w rozpoznaniu około 10 %, czyli 40.