maxwell80
Mamusia cukiereczków M&M
Dziewczyny - ciekawostki związane z karmieniem piersią - pasuje mi to tutaj wkleić..;-)
- Mleko kobiece jest białe.
MIT - Pokarm kobiecy zależnie od fazy laktacji może być w kolorze od jasnozółtego, poprzez kolor kawy z mlekiem do intensywnie pomarańczowego - jest to kolorystyka pierwszego pokarmu pojawiającego się w piersiach zwanego także siarą. Mleko kobiece dojrzałe przypomina rozcieńczone mleko krowie. Kolor jest zależny też od fazy karmienia - pierwszy pokarm wypływający z piersi tuż po przystawieniu do niej dziecka jest przezroczysty - dopiero w miarę wypływu z piersi nasyca się bielą i dalej aż do uzyskania żółtawego odcienia. - Dziecko można wykarmić jedną piersią.
PRAWDA - Pierś jest zdolna wyprodukować dostateczną ilość pokarmu, tak by zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. - Małe piersi to za mało pokarmu dla dziecka.
MIT - Ilość wyprodukowanego pokarmu zależy przede wszystkim od ilości tkanki gruczołowej w piersiach, a małe piersi to zwykle mniej tkanki tłuszczowej a prawidłowa ilość tkanki gruczołowej. - Karmienie piersią musi boleć, a matka powinna się poświęcać.
MIT - Dla większości kobiet karmienie piersią jest bezbolesne. Ból jest sygnałem, że należy skorygować sposób przystawiania dziecka do piersi. - Każda kobieta karmiąca musi stosować specjalną dietę.
MIT - Jeżeli rodzice dziecka nie są alergikami - nie ma powodu by restrykcyjnie ograniczać dietę kobiety karmiącej. Dla wszystkich matek wskazane jest stosowanie zdrowej diety lekkostrawnej. - Trzeba pić dużo płynów aby w piersiach mieć dostateczną ilość pokarmu .
MIT - Nie ma bezpośredniego powiązania pomiedzy ilością wypitego płynu, a ilością wyprodukowanego pokarmu. Płyny wypijane w nadmiarze hamują produkcję pokarmu. Należy pić zgodnie z odczuwanym pragnieniem. - Po każdym karmieniu należy opróżniać piersi tak, by pokarm się nie zepsuł.
MIT - POkarm w piersiach powstaje na bieżąco, w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem dziecka. Opróżnianie piersi ponad ilość jaką potrzebuje dziecko - powoduje nadmierne zwiększanie produkcji, a za tym idzie groźba pojawienia się przepełnienia piersi. - Dziecko karmione pokarmem matki należy w czasie upałów poić herbatką.
MIT - Skład pokarmu jest zmienny, dostosowuje się także do warunków zewnętrznych. W czasie upałów - zawiera więcej wody, a dzieci wtedy zwykle częściej, a krócej chcą ssać pierś. Z podobna sytuacją mamy do czynienia zimą w suchych pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. - Pokarm jest za mało wartościowy, zbyt wodnisty, niskokaloryczny.
MIT - POkarm matki jest najwłaściwszym pokarmem dla jej dziecka - dostosowanym do jego potrzeb - związanych z wiekiem, dojrzałością, czynnikami zewnętrznymi (upały). Jest zmienny - dlatego doskonały - potrafi dopasować się do potrzeb dziecka. - Dziecko od początku trzeba uczyć dyscypliny - nie karmić częściej, niż co 3 godziny.
MIT - Dziecko trzeba kochać, a jego potrzeby biologiczne wymagają karmienia nie rzadziej niż co 3 godziny, co oznacza, że są dzieci, które potrzebuja jeść częściej. Należy im to umożliwić dla dobra obu stron. - Noworodek powinien w nocy spać.
MIT - Noworodek funkcjonuje według rytmu jeszcze z okresu ciąży - pory dnia nie mają dla niego znaczenia. A ze względu na to, że jest karmiony bardzo rozcieńczonym pokarmem wymaga częstych karmień - także w nocy. W pierwszych tygodniach najdłuższa przerwa nocna nie powinna trwać więcej niż 4 godziny. - Jeśli karmisz ponad rok - Twój pokarm jest bezwartościowy.
MIT - Po ustabilizowaniu laktacji, a ma to miejsce ok. 6 tygodnia po porodzie - pokarm dojrzewa i do końca laktacji nie ulega znaczącym zmianom. Nadal jest pełnowartościowy - zmienia się jedynie jego znaczenie dla dziecka, które prócz pokarmu z piersi dostaje także wiele innych, smacznych kąsków. - Dziecko czteromiesięczne należy dokarmiać gotowymi potrawami ze słoiczków, przygotowanymi specjalnie dla dzieci w tym wieku.
MIT - Nie jest to konieczne, gdyż pokarm matki zaspakaja wszystkie potrzeby dziecka do końca 6 miesiąca życia, a ze względu na kontakt z alergenami nie jest to wskazane. - Jeżli zajdziesz w następną ciążę - musisz bezwzględnie zaprzestać karmienia, gdyż jest to szkodliwe dla rozwijającego sie płodu.
MIT - Karmienie piersią można kontynuować w trakcie nowej ciąży, bez szkody dla młodszego dziecka, o ile nie jest ona zagrożona (np. poród przedwczesny, bóle krzyża). Zwykle około 5 miesiąca ciąży, ze względu na zmiany hormonalne zmienia się smak pokarmu i dziecko samo odstawia się od piersi. Po porodzie można kontynuować karmienie juz dwójki dzieci. - Napar z kopru włoskiego ma działanie pobudzające laktację.
PRAWDA - Koper włoski jak i kilka innych ziół z rodziny baldaszkowatych uznawany jest przez medycynę tradycyjną za produkt pobudzający laktację. Jednak jak dotąd badania naukowe nie potwierdziły tego faktu. - W okresie karmienia nie wolno jeść owoców pestkowych ani pić soków z nich sporządzonych.
MIT - Nie ma badań na ten temat. Napewno nie wolno pić kompotów sporządzonych z owoców wraz z pestkami, gdyż zawierają one pewne ilości szkodliwego kwasu pruskiego. Z takich samych powodów nie nalezy pić soków przygotowanych przemysłowo z owoców pestkowych. Jeśli nie jesteś uczulona na te owoce - nie ma powodu by rezygnowac z wiśni lub śliwek. - Uszkodzenie brodawek jest normalnym, przejściowym stanem.
MIT - Uszkodzenie brodawek jest konsekwencją nieprawidłowego ssania piersi przez dziecko i wymaga pilnej korekcji. - Biała kapusta stosowana w formie zimnych okładów ma działanie łagodzące dolegliwości przepełnienia piersi.
PRAWDA - Zimne okłady z lekko zgniecionych lisci kapusty przynosza ulgę przepełnionym piersiom i mają działanie przeciwzapalne. Sok wyciśnięty z liści kapusty nie wykazuje takich właściwości. - Napar z szałwi ma działanie hamujące laktację
PRAWDA - Szałwia ma działanie zbliżone do estrogenów, prawdopodobnie dlatego hamuje produkcję pokarmu. Można pić jej napar lub używać do okładów. Nie należy stosować wewnętrznie dłużej niż 10 dni. - Pokarm kobiecy można magazynować i przechowywać.
PRAWDA - Zależnie od warunków, dla dziecka zdrowego, donoszonego pokarm można przechowywać nawet do roku. Zasady przechowywania można znaleźć w zakładce - WARTO WIEDZIEĆ. - Piersi nie wolno masować.
PRAWDA - Pierś jest gruczołem a nie mięśniem. Nie należy wywierać na nią bolesnego ucisku, gdyż może to spowodować uszkodzenie wewnętrznych struktur (pęcherzykow mlecznych i przewodów), a to grozi poważnymi konsekwencjami -możliwością pojawienia się ropnia. - Picie bawarki pobudza produkcję mleka w piersiach.
MIT - Nie ma badań potwierdzających takie działanie bawarki.