reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

in vitro z komórką dawczyni

Waga bardzo ok czyli nie ma mowy o zadnym zahamowaniu wzrastania a na usg w tym wieku serce widac juz dobrze i mozna wyłapac wady. Ale jesli nie masz do końca pewności to moze idz na osobne badanie echokardiografii plodu? Mi to na tym etapie moja lekarka proponowala mówiąc ze jest taka opcja ale ponieważ Ania rosla ok a ja mialam zaufanie do jej wiedzy to nie byłam.
Melapola i jeszcze jedno pytanie. Czy to, że nie ma zahamowania wzrostu płodu na tym etapie znaczy że tak już zostanie czy też na przykład na usg za 2 tygodnie mogą mi powiedzieć że jednak dziecko przestaje rosnąć? Czy wraz z wiekiem ciąży ten problem będzie się pogłębiał bo zapotrzebowanie rosnącego dziecka w tlen i składniki odżywcze będzie rosnąć i jedna tętnica nie zapewni prawidłowego rozwoju czy też wraz z płodem powiększy się tętnica i nadąży z dostawami tlenu i jedzenia do dziecka?
 
reklama
Echokardiografia plodu to fachowa nazwa usg serca dzidzi. Nie kazdy ginekolog je robi dokladnie, kazdy umie przesiewowe badanie ale na dokladne trzeba isc zwykle do kogos kto siedzi tylko w tym.
Ryzyko FGR (zahamowanie wzrostu) rosnie z wiekiem ciazy. Ja mialam je poprzednio w 16 tyg i stracilam ciaze w 19, dlatego w tej z Anią mialam usg co 2 tygodnie zeby wylapac jesli sie zacznie. I zaczelo w 31 - parametry zaczely gorzej przyrastac a mimo to udalo sie ciaze jeszcze ponad miesiac utrzymac.
Ryzyko masz wysokie. Dlatego usg trzeba monitorować i nie daj sie splawic.
Kolejne milowe kroki u Ciebie to najpierw osiagnac wage kilograma - zwykle ok 26-28 tyg a potem osiagnac 32-34 tygodnie. Jwsli na tym etapie rozpoznaja FGR - rodzic bo szansa ze bedzie ok jest wowczas ponad 95%
 
Echokardiografia plodu to fachowa nazwa usg serca dzidzi. Nie kazdy ginekolog je robi dokladnie, kazdy umie przesiewowe badanie ale na dokladne trzeba isc zwykle do kogos kto siedzi tylko w tym.
Ryzyko FGR (zahamowanie wzrostu) rosnie z wiekiem ciazy. Ja mialam je poprzednio w 16 tyg i stracilam ciaze w 19, dlatego w tej z Anią mialam usg co 2 tygodnie zeby wylapac jesli sie zacznie. I zaczelo w 31 - parametry zaczely gorzej przyrastac a mimo to udalo sie ciaze jeszcze ponad miesiac utrzymac.
Ryzyko masz wysokie. Dlatego usg trzeba monitorować i nie daj sie splawic.
Kolejne milowe kroki u Ciebie to najpierw osiagnac wage kilograma - zwykle ok 26-28 tyg a potem osiagnac 32-34 tygodnie. Jwsli na tym etapie rozpoznaja FGR - rodzic bo szansa ze bedzie ok jest wowczas ponad 95%
Ja czytam że ta jedna tętnica to jeden z rzadszych powodów FGR. Bo FGR może być spowodowana masą innych czynników. W sensie, że ktoś może mieć normalną dwutętnicową pępowinę a i tak ma FGR. Czy to prawda?
 
Echokardiografia plodu to fachowa nazwa usg serca dzidzi. Nie kazdy ginekolog je robi dokladnie, kazdy umie przesiewowe badanie ale na dokladne trzeba isc zwykle do kogos kto siedzi tylko w tym.
Ryzyko FGR (zahamowanie wzrostu) rosnie z wiekiem ciazy. Ja mialam je poprzednio w 16 tyg i stracilam ciaze w 19, dlatego w tej z Anią mialam usg co 2 tygodnie zeby wylapac jesli sie zacznie. I zaczelo w 31 - parametry zaczely gorzej przyrastac a mimo to udalo sie ciaze jeszcze ponad miesiac utrzymac.
Ryzyko masz wysokie. Dlatego usg trzeba monitorować i nie daj sie splawic.
Kolejne milowe kroki u Ciebie to najpierw osiagnac wage kilograma - zwykle ok 26-28 tyg a potem osiagnac 32-34 tygodnie. Jwsli na tym etapie rozpoznaja FGR - rodzic bo szansa ze bedzie ok jest wowczas ponad 95%
Z jakiego powodu było u Ciebie FGR? Fakt że przyjmujesz leki na nadciśnienie? Czy coś innego? Co jeśli u mnie zacznie się FGR już za tydzień czy dwa (22 lub 23 tydz), czy to znaczy że stracę tą ciążę?
 
Ja czytam że ta jedna tętnica to jeden z rzadszych powodów FGR. Bo FGR może być spowodowana masą innych czynników. W sensie, że ktoś może mieć normalną dwutętnicową pępowinę a i tak ma FGR. Czy to prawda?
Tak. Ja mialam FGR przy prawidlowej pępowinie. Przyczyn zahamowania wzrostu jest sporo, u mnie w ciazy poronionej przyczyną byl stan przedezucawkowy od 16 tygodnia co rokuje zawsze bardzo zle. W ciazy z Anią przyczyną byl wysokooporowy przeplyw w prawidłowej pępowinie. Przyczyna nieznana ale podejrzenie ze to starzenie sie lozyska w zwiazku z moim wiekiem. Ogolnie jest tak ze im pozniej sie FGR w ciazy zacznie tym lepiej rokuje. Jesli sie zacznie przed 20 tyg - w praktyce zero szans. Jesli po 30 tyg - szanse niemal 100%. Jeśli pomiędzy- to zalezy od wielkosci dziecka. Ten mityczny kilogram jesli sie osiaga to nagle szanse galopują mega w gore. Choc kolezanki znajoma urodzila Tymka w 24 tyg z wagą 400g. Poza tym ze jest drobny to zdrowy. Ale szanse mial <5%.
Ty masz 21 tydzien i juz 400g i bez cech FGR. To sie nie rozwinie w kilka dni. A z każdym tygodniem szanse beda tylko rosly. Jedyne co mozesz to mega pilnuj cisnienia i usg co 2-3 tyg
 
Z jakiego powodu było u Ciebie FGR? Fakt że przyjmujesz leki na nadciśnienie? Czy coś innego? Co jeśli u mnie zacznie się FGR już za tydzień czy dwa (22 lub 23 tydz), czy to znaczy że stracę tą ciążę?
Nie znaczy. Ale znaczy ze bedzie wczesniak. Bo jesli sie zacznie za tydzien to nie donosisz 37. Bedziesz walczyc o 28-30. Tyle ze na razie kompletnie nic nie wskazuje ze sie zacznie. Bo rosnie super. Moj poroniony plod w 19 tyg mial mase 160g.

A i pamietaj ze nazwa „zahamowanie wzrostu” jest myląca bo to raczej jest spowolnienie wzrostu konczace sie zahamowaniem. A nie tak ze nagle cyk- wzrost stoi. To proces. I jesli sie go wczesnie wyłapie mozna podac np sterydy na przyspieszenie wzrostu dojrzałosci pluc dziecka.
 
Ostatnia edycja:
Nie znaczy. Ale znaczy ze bedzie wczesniak. Bo jesli sie zacznie za tydzien to nie donosisz 37. Bedziesz walczyc o 28-30. Tyle ze na razie kompletnie nic nie wskazuje ze sie zacznie. Bo rosnie super. Moj poroniony plod w 19 tyg mial mase 160g.
Bardzo ci dziękuję Melapola. Bardzo mnie uspokajasz tymi fachowymi wypowiedziami. Na razie ciśnienie mam ok. Kontroluję to. Usg mam co 2 tyg. Poszukam gdzie mogę zrobić echo serca dziecka. Biorę Acard 150mg na noc i heparynę 0,4. Staram się dużo pić wody, spać na lewym boku itp. Nic więcej chyba zrobić nie mogę. Być może będę miała cukrzycę ciążową. W poprzedniej ciąży zdiagnozowano mnie w 28 tyg i brałam insulinę jakieś ostatnie 5 tyg ciąży. Nie wiem jakie jest ryzyko ponownego wystąpienia cukrzycy ciążowej.
 
Krokus, przykro mi że dopadł Cię stres (każdego by dopadł, wiadomo).
Natomiast jak nasza Melapola uspokaja to znaczy, że trzeba jej słuchać ;)
Czy masz zlecone badanie antyXA, żeby sprawdzić czy dawka heparyny jest dobrze dobrana?
 
reklama
Haha dzieki za wiarę :) niezależnie od tego monitorować trzeba bo na szczescie mamy 21 wiek i wiele rzeczy mozna w porę wyłapac i odpowiednio zareagowac.
Bliskodo a jak u Ciebie? Imie jest? Pierwsze zakupy?
Moja Anka wazy juz 8,5kg i nosi 74… nieustająco jestem w szoku
 
Do góry