reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

In vitro 2024 - refundacja

Dziewczyny, które korzystały z akupunktury ☺️ powiedzcie proszę, czy mam po prostu szukać jakiegokolwiek akupunturzysty (z dobrymi opiniami), czy muszę jakiegoś w kierunku niepłodności? Albo na coś zwracać uwagę?
ja chodze dosc regularnie, do lekarzy, one chyba sa z Mongolii.
Czy mi pomoglo w procesie ivf? Nie wiem. Na pewno czuje sié spokojniejsza i mnie nerwowa.
AMH mi wzrosøo, ale nie wiem czy to jest kwestia q10, antyoksydantow czy tego ze krew oddalam w punkcie gdzie odrazu badaja a nie przewoza
Czytaj opinie, ja nie poszlabym do pierwszego z brzegu.
Na pewno trzeba zwrocic uwage jakich igiel uzywaja chodzi o to czy sa jednorazowe.
Te lekarki mówiøy ze sporo kobiet przychodzi ale i mezczyzn.
I podobno u faceto na plemniory aku dziala rewelacyjnie.
Tylko nie uprzedziøa go ze igle wbila gdzies w srode pupki. Do tej pory mam zrywy ßmiechu
no i moj, powiedzial, ze nigdy wiecej, nie dziwie sie :D ja namawiam

W wrzesniu zaczelam kolejná sesje, jedna sesja to jakies 12 do 15 zabiegów.
Babki zawsze wlaczaja mi taka lampe infraed chyba (?) tylko na brzuch.

jak jestes z Warszawy to mogé ci polecic ten gabinet
 
reklama
Cześć dziewczyny :) Razem z @wrobelmm (jej zawdzięczamy ten wspaniały risercz) postanowiłyśmy założyć wątek dotyczący In vitro z refundacją.
Poniżej zebrane do kupy informacje na temat tego dla kogo, jakie warunki trzeba spełnić i inne przydatne rzeczy.
W kolejnym poście zrobię kalendarz, który będę aktualizować np raz w tygodniu , żeby było wiadomo, na jakim etapie jest każda z nas.
Zapraszam do dołączenia :) Zapraszam również dziewczyny po IVF, które mogą dać rady, podzielić się doświadczeniami.

1. DLA KOGO?
* dla wszystkich par (formalnych i nieformalnych) borykających się z problemem niepłodności, spełniających kryteria programu
(wcześniejsze procedury ivf i fakt posiadania dzieci nie wykluczają z udziału w Programie)

2. GŁÓWNE KRYTERIA PRZYSTĄPIENIA DO PROGRAMU
* Wiek

- kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych gamet lub dawstwa nasienia,
- kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka
- mężczyźni do 55. roku życia
* Pacjenci onkologiczni
- kobiety – od okresu dojrzewania do 40. roku życia
- mężczyźni – od okresu dojrzewania do 45. roku życia
* historia medyczna pary dotycząca leczenia niepłodności
– udokumentowany rok bezowocnych starań

3. ZAKRES ŚWIADCZEŃ
* do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu
(do 4 pełnych procedur z wykorzystaniem własnych komórek lub dawstwa nasienia, do 2 procedur z dawstwem oocytów lub zarodka, do 6 cykli z adopcją zarodków)
* w przypadku osób chorych onkologicznie - bankowanie gamet męskich i żeńskich

4. CO JEST FINANSOWANE
* procedura kwalifikacyjna
* obowiązkowe badania (zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia)
* wszystkie niezbędne części procedury zapłodnienia pozaustrojowego, niezbędne do jej przeprowadzenia
* wsparcie psychologiczne (obowiązkowa opinia psychologiczna w przypadku wykorzystywania cudzych komórek rozrodczych lub zarodków)

5. CO NIE JEST FINANSOWANE
* badanie genetyczne zarodków
* badanie kariotypów

6. KIEDY NIE MOŻNA WZIĄĆ UDZIAŁU W PROGRAMIE
* gdy nie spełnia się kryteriów kwalifikacji
* gdy złożona zostanie pisemna rezygnacja z udziału
* z powodu przeciwwskazań medycznych, np.:
- brak odpowiedzi na stymulację – brak min. dwóch dojrzałych komórek jajowych, w dwóch stymulowanych cyklach (min. dwie/cykl)
WAŻNE! W takich sytuacjach można skorzystać z kolejnych dwóch procedur z wykorzystaniem dawstwa oocytów.
- czynniki medyczne uniemożliwiające wykonanie ivf

7. PLACÓWKI REALIZUJĄCE PROGRAM
* 58 placówek z całej Polski.
Lista wraz z wyszukiwarką dostępna jest pod adresem: Link do: Program wsparcia in vitro

8. REFUNDACJA LEKÓW
* nie jest objęta rządowym programem refundacji ivf. Od 01.07.2024 MZ rozszerzyło wskazania refundacyjne dla leków do ivf do wszystkich pacjentów zakwalifikowanych do rządowego programu – leki są refundowane, a nie finansowane – to znaczy, że trzeba za nie zapłacić, jednak znacznie niższą kwotę, niż wynosi standardowa cena rynkowa.

PROCES KWALIFIKACJI
* Pierwsza etap – wizyta prekwalifikacyjna
- przed wizytą - podpisanie dokumentów – RODO oraz regulaminu programu
- podczas wizyty przeprowadzany jest wywiad i zbierane informacje niezbędne do zakwalifikowania pary do procedury ivf
ważne – na wizycie muszą być obecni oboje partnerzy

* Drugi etap - badania

w przypadku spełniania kryteriów programu, zbierana jest dokumentacja medyczna (wyniki badań). W przypadku braku aktualnych wyników badań zostaje zlecone przeprowadzenie badań w ramach programu, zgodnie z zasadami placówki i NFZ

Terminy ważności badań
(lista i termin ważności badań mogą być różne, w zależności od wybranej placówki)

- Kobieta
> anty HBc całkowite, HBS Ag, VDRL, HIV Combo, Anty HCV-Ab – ważność, CMV IgM i IgG - 3 m-ce
> toxoplazmoza IgM i IgG, różyczka IgG, TSH, Anty TPO, Prolaktyna, – 6 m-cy
> wymaz z kanału szyjki na obecność Chlamydia PCR, wymaz z pochwy bakteriologiczno-mykologiczny, wymaz z kanału szyjki na obecność Ureaplasmy U, Mycoplasmy H – 6 m-cy
> AMH, cytologia, usg piersi – nie starsze niż 12 m-cy
> grupa krwi - bezterminowo

- Mężczyzna
> anty HBc całkowite, HBS Ag, VDRL, HIV Combo, Anty HCV-Ab – ważność, CMV IgM - 3 m-ce
> wymaz z cewki moczowej na obecność Chlamydia PCR – 6 m-cy
> seminogram – nie starszy niż 12 m-cy
> grupa krwi – bezterminowo

> kariotypy obojga partnerów - badanie, które warto zrobić, ale które nie jest finansowaniem w ramach programu

* Trzeci etap – wizyta kwalifikacyjna
wizyta, gdy wszystkie wymagania formalne zostaną już spełnione – obejmująca badanie usg oraz potwierdzenie spełniania wszystkich wymogów kwalifikacyjnych, niezbędnych do przystąpienia do programu
zakwalifikowanie pary do uczestnictwa w programie

*Czwarty etap – stymulacja i procedura ivf
- podpisanie umowy ivf w ramach programu – konieczna obecność obojga partnerów
- rozpoczęcie stymulacji zgodnie z rozpisanym protokołem
- konsultacja psychologiczna
- monitoring cyklu
- badania estradiol/lh/progesteron
- punkcja jajników – pobranie oocytów/pozyskanie oocytów z banku gamet/rozmrożenie oocytów
- ewentualne badania uzupełniające
- przygotowanie oocytów/rozmrożenie oocytów
- pobranie i preparatyka nasienia
- zapłodnienie oraz hodowla zarodków/pozyskanie zarodków z banku
- transfer świeży/kriotransfer
- badanie beta HCG
- konsultacja lekarska, w tym z usg płodu

9 m-cy nudnej ciąży ;)

Przydatne linki



Profil Instagramowy Nasz Bocian - regularnie dzielą się informacjami na temat programu:

I link z przykładowymi cenami refundacji leków do stymulacji:


Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa refundacji w przypadku powtórzenia się u dziecka wady genetycznej ,tzn u mnie dwie ciąże obie zakończone poronieniem ze względu na obarczenie dziecka wada genetyczna (mam dokumentację potwierdzającą wystąpienie wady ) czy w tej sytuacji można walczyć o refundację procedury ? .Ginekolog i genetyk zaproponowali in vitro ze względu na możliwość zbadania zarodków przed transferem aby uchronić nas przed kolejną strata ,pytanie czy nasz przypadek ma szansę kwalifikacji do procedury refundowanej ?
 
Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa refundacji w przypadku powtórzenia się u dziecka wady genetycznej ,tzn u mnie dwie ciąże obie zakończone poronieniem ze względu na obarczenie dziecka wada genetyczna (mam dokumentację potwierdzającą wystąpienie wady ) czy w tej sytuacji można walczyć o refundację procedury ? .Ginekolog i genetyk zaproponowali in vitro ze względu na możliwość zbadania zarodków przed transferem aby uchronić nas przed kolejną strata ,pytanie czy nasz przypadek ma szansę kwalifikacji do procedury refundowanej ?
Na pewno możesz skorzystać z refundacji.
Ale badanie zarodków byś musiała zrobić na własną rękę. Koszt badania jednego zarodka to około 2 tysiące.
 
Czy ktoś się orientuje jak wygląda sprawa refundacji w przypadku powtórzenia się u dziecka wady genetycznej ,tzn u mnie dwie ciąże obie zakończone poronieniem ze względu na obarczenie dziecka wada genetyczna (mam dokumentację potwierdzającą wystąpienie wady ) czy w tej sytuacji można walczyć o refundację procedury ? .Ginekolog i genetyk zaproponowali in vitro ze względu na możliwość zbadania zarodków przed transferem aby uchronić nas przed kolejną strata ,pytanie czy nasz przypadek ma szansę kwalifikacji do procedury refundowanej ?
Robiliście u siebie kariotypy? Zeby sprawdzić czy wady genetyczne w obydwóch ciążach są dziedziczone czy powstały de novo? Jeśli tylko ginekolog i genetyk wystawia „podkładkę” to nie widzę dlaczego mieli by was do programu nie zakwalifikować. Tylko tak jak dziewczyny piszą, badanie zarodków pokrywa para.
 
Na pewno możesz skorzystać z refundacji.
Ale badanie zarodków byś musiała zrobić na własną rękę. Koszt badania jednego zarodka to około 2 tysiące.
W poniedziałek mamy wizytę kwalifikacyjna więc mam nadzieję ,że się uda .Tak wiem ,badanie zarodków jest odpłatne ale wtedy koszta tak nie przerażają jak płatność za całą procedurę .
 
reklama
Robiliście u siebie kariotypy? Zeby sprawdzić czy wady genetyczne w obydwóch ciążach są dziedziczone czy powstały de novo? Jeśli tylko ginekolog i genetyk wystawia „podkładkę” to nie widzę dlaczego mieli by was do programu nie zakwalifikować. Tylko tak jak dziewczyny piszą, badanie zarodków pokrywa para.
Obie wady trisomia 21 i trisomia 22 były wadami de novo .Jesteśmy w trakcie oczekiwania na wyniki badania naszych kariotypow które zrobiliśmy na własną rękę bo genetyk stwierdziła ,że obie wady były losowe i mieliśmy pecha ....
Wiem ,że badanie zarodków będzie odpłatne ale ten koszt jak najbardziej weźmiemy na siebie .W poniedziałek mamy wizytę kwalifikacyjna mam nadzieję ,że się uda załapać do programu bo nie mam już sił przeżywać stresu związanego z kolejna ciąża .Wiadomo zawsze może być różnie ale chociaż w jakiś sposób chcemy zminimalizować ryzyko powtórki .
 
Do góry