reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Imie dla dziecka

jeśli ma imię 'podwójne', typu Jan Maria, czy kobieta Maria Magdalena to chyba może mieć. a jeszcze weź pod uwagę wiek tej osoby czy tradycje rodzinne. niektóre domy przyjmują jak to drzewiej bywało, że imię z bierzmowania jest traktowane na równi z urzędowym. wcale nie występuje w dokumentach, ale jest uznawane przez środowisko.
 
reklama
Dwa i tylko dwa, choć był projekt zmiany ustawy, w którym zawarto propozycję by dziecku można było nadawać 4 imiona, ale nic z tego nie wyszło
 
dwa jak CI wszyscy pisali.. a znajomy urodzil sie w Polsce, jest polakiem w 100%? najlepiej jego zapytaj czemu ma trzy to moze Ci wyjasni a my bardzo chetnie sie dowiemy.
bylabym skolnna uwierzyc ze urzednik jakis tepy nadal trzy( z calym szacunkiem dla urzednikow) ale czesto nadaja imiona nie dozwolone w Polsce typu "Angelika" bo nie jest zgodne z wymowa polska i powinni nadawac tylko "andzelika" i wiele wiele innych, innym razem nie nadaja imienia kiedy zostala o nim wydana pozytywna opinia, tylko dla tego ze rodice nie sprawdzili a urzednik leni sie sprawdzic na stronie internetowej... a jak nie ma opinii leni sie zwrocic z zapyaniem czy moze czy nie..
tylko nie wiem czy oni tam dwoch rubryczek nie maja na imiona..
religia w tej kwestii nie ma zadego znaczenia- nie mozna powiedziec ja nie wierze wiec przysluguje mi jeszcze jedno imie.. w innych religiach np nie ma bierzmowania w ogole.
 
W Polsce można nadać dowodlne imię, byleby było nieośmieszające i pozwalało odróźnić płeć. Można więc i Angelika i Andżelika i Anhelika, jak kto chce. Z głupszych imion - to mój kuzyn nadał synowi imię Andre'.
 
marul nie chce sie klocic ale jednak nie, nie mozna nadac jeszcze imienia ktorego wymowa z pisownia sie nie zgadza, co w praktyce roznie wychodzi w naszych urzedach,
natomiast teraz wchodzac na strone Rady Jezyka Polskiego widze iz w ogoel wiele sie pozmienialo i tak np opinia na temat imienia Andzelika jest inna jak byla jeszcze kilka dni temu.
 
Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.

Tylko takie są wymogi. Możesz więc nadawać imię jakie chcesz i pisać jak chcesz, a potem odczytywać dowolnie - np. dać dziecku na imię Georg, a wołać na niego Dżordż

Rada Języka Polskiego nie ma tu nic do rzeczy, bo nie ona nadaje imię a rodzice. Rada ani Kierownik USC nie jest cenzorem.
 
opublikowane w "Komunikatach Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN", nr 1(4) / 1996

II. Imiona nadawane w Polsce jako należące do języka polskiego powinny pozostawać w zgodzie z jego regułami gramatycznymi i ortograficznymi.

1. Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych (język polski wymaga odmiany imienia przez przypadki) i praktycznych. Wobec współczesnego zaniku dodawania do nazwisk kobiet tradycyjnych przyrostków -owa, -ina, -ówna, -anka, poza nazwiskami na -ska i -cka często tylko imiona wskazują płeć swych nosicielek, np. Zuzanna Nowak, Karolina Sobczyk ; mylące by były np. zestawienia mecenas Susan Nowak, doktor Carol Sobczyk. Nie znając zaś płci nosiciela lub nosicielki imienia, nie można zbudować o nich poprawnego zdania po polsku.
a. Wskazane jest nadawanie dziewczynkom imion kończących się na -a (np. Barbara, Ewa, Maria), chłopcom zaś imion kończących się na spółgłoskę (np. Andrzej, Marcin, Tomasz) oraz na -i || -y (np. Antoni, Konstanty, Walery), rzadko na -o (np. Mieszko). Niektóre imiona męskie na -o, np. Apollo, mogą stwarzać trudności w odmianie, w dopełniaczu i dalszych przypadkach, np. Apolla, Apollona czy Apollina ?
b. Są jednak utrwalone w tradycji kulturalnej lub literackiej imiona kobiece zakończone na spółgłoskę lub samogłoskę inną niż -a, które - wbrew ogólnej zasadzie - można nadawać dziewczynkom, np. Beatrycze, Noemi, Karmen, Rut (natomiast nie można ich nadawać chłopcom).

2. Nie powinno się stosować pisowni archaicznej (wyjątkowo można taką pisownię zachować dla utrzymania już istniejącej tradycji rodzinnej), a także niezgodnej ze współczesną ortografią polską.
a. Piszemy ks, nie x (nie ma litery x we współczesnym alfabecie polskim), np. Aleksandra, Ksenia, Ksymena, także na końcu wyrazu, np. Aleks, Aleksa, Aleksowi... nie: Alexandra, Xenia, Xymena, Alex.
b. Piszemy w, nie v, a więc np. Wirginia, Wioleta; pisownia przez v może powodować niejednoznaczność wymowy: w czy f (tzn. np. "Fioleta"). Także -w-, nie -f- piszemy w imieniu Kwiryna, nie Kfiryna.
c. Piszemy -ia, -ie, jak nakazują przepisy ortograficzne, a nie -yja, -yje, np. Maria, Zofia, Gabriel, nie Gabryjel itd.
d. Piszemy -j-, nie -i-, w połączeniach: samogłoska + j-, np. Rajmund, nie Raimund. Wyjątek stanowi imię Aida (wymawiane też A-i-da),
e. Piszemy k, nie c, w imionach pochodzenia łacińskiego, a więc Benedykt, nie Benedict ; Klaudia, nie Claudia ; Klemens, nie Clemens.

jesli urzednik ma watpliwosci zglasza sie o wydanie opinii do Rady Jezyka Polskiego

a powinno sie zgadzac z regulami poslkiej gramatyki i ortografii bowiem jesli jest inne naraza osobe ktora otrzyma inne od regul polskich zasad gramatycznych imie na wysmiewanie, zbyt patetyczne brzmienie itd, po prostu moze budzic dziwne reakcje spoleczenstwa, bowiem imie trafiac bedzie do wszystkich grup spolecznych, do ludzi mniej lub bardziej wyksztalconych i po prostu moze utrudniac takiej osobie nieco zycie, dlatego ze nie kazdy bedzie wiedzial jak wymowic lub jak zapisac, na tej podstawie mozna odmowic nadania dziecku imienia niezgodnego z zasadami polskiej gram i ort

czesto tez obca pisownia nie pozwala odroznic plci
 
Ostatnia edycja:
Tyle, że ani Rada ani Kierownik USC nie mogą ingerować w wybór rodziców, to jest ich prawo. Rada jak sama nazwa wskazuje radzi i nie ma żadnej mocy decyzyjnej.
 
reklama
osobiscie znam pzypadki odmowienia nadania imiena :obcego" jako ze z pisowni nie wynika bezposrednio wymowa a z wymowy nie wynika pisownia i takie imie naraza ludzi na wiele niedogodnosci, przytoczone przeze mnie wyzej reguly odnosza sie dokladnie do " imienia osmieszjacego, a takze nie pozwalajacego droznic plci", jezeli kazdy rodzic mialby tyle wytrwalosci co Ty to z pewnoscia wszystkie dzieci mialyby imiona jak ich rodzice sobie zycza, w Polsce wiele niestety zalezy jeszcze od urzednika.. po za tym sama mam kolezanki co maja zagraniczne imiona i przysparzaja im ciagle klopotow, ciagle ktos przeinacza imie zle zapisuje itd.. rodzice powinni myslec o przyszlosci swoich dzieci..
sama mieszkam w Grecji i majac polskie imie po protsu cierpie!! bo juz tak roznie mnie nazywaja ze tragedia... a imie proste przeciez i normalne i popularne w Polsce.........
ostatnio czytalam artykul najglupsze imiona wiadomo made in america, rodzice potrafili nazwac dziecko np:przystanek autobusowy(numeru nie pamietam) albo halula does the hoola from hawaii- i to jest jedno imie czy jakies inne gluuupie! gdzie sad nakazal zmienic oczywiscie po jakism czasie ..:tak:milego dnia!;-)
 
Do góry