reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czerwcowe mamy 2022

W Internecie jest napisane że rodzinnego 95zł do ukończenia 5 roku życia A nie 1000zł.Chciałabym wiedzieć jak to jest żeby mnie potem w urzędzie w balona nie zrobili przez to że niedoinformowana jestem 😅
 
reklama
W szpitalu ci wydadzą takie zaświadczenie po porodzie. O becikowe składasz wniosek do MOPSu lub GOPSu. Wniosek o 500+ składasz do ZUS.

Mi to lekarz prowadzący wydawał w pierwszej ciąży, nie szpital. Ale może się coś zmieniło bo potem już nigdy się na to nie łapaliśmy ze względu na próg dochodowy

I to w urzędzie pracy się załatwia?Do becikowego jest potrzebne chyba jakieś zaświadczenie ,że jestem pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży to wystarczy mi np.opis usg z datą wykonania w 8tc?

No bo właśnie musisz pamiętać że na becikowe i na to ewentualnie drugie "becikowe" jest próg dochodowy. Na pierwszy tysiąc 1922zł na członka rodziny (dziecko też się liczy więc u was to 5766zł), a na ten drugi to już tylko 674zł (więc 2022zł)
 
Należy Ci się becikowe jedno razowego 1000zl porodowe 1000zl jednorazowe. 500+, rodzinne, i macierzyńskie 12miesiecy po 1000zl i jeżeli to drugie dziecko to 12tys na dziecko drugie..
Przepraszam, ale nie wprowadzajmy w błąd. Macierzyńskie jest dla osób pracujących. A @M4łaMi może się starać o tzw. "kosiniakowe" tak brzmi prawidłowo ta nazwa.
 
W Internecie jest napisane że rodzinnego 95zł do ukończenia 5 roku życia A nie 1000zł.Chciałabym wiedzieć jak to jest żeby mnie potem w urzędzie w balona nie zrobili przez to że niedoinformowana jestem 😅

Bo to jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka. I z tego co kojarzę to nie każda gmina go ma - więc musisz zapytać w swojej czy on jest

Edit. Więc to jest tak, że jeżeli masz bardzo niskie dochody (pamiętaj, że ojciec dziecka też się liczy nawet jeżeli nie jesteście małżeństwem, trzeba złożyć wszelkie zaświadczenia o zarobkach itp. ogólnie bardzo dużo dokumentów) to możesz dodatkowo dostać becikowe (tu próg jest tak jak napisałam 1922zł, więc pewnie macie szanse), potem już wchodzą dodatki przy tej niskiej kwocie czyli to 95zł o którym napisałaś i wtedy też kolejny dodatkowy tysiąc za urodzenie dziecka. (tu też pamiętaj, że jak w ciągu tych 5 lat podejmiesz pracę i przekroczycie próg, albo partner zacznie więcej zarabiać to również trzeba szybko to zgłosić bo potem trzeba będzie te pieniądze zwracać)

Progu dochodowego nie masz przy 500 plus oraz przy świadczeniu rodzicielskim tzw. kosiniakowym które jest w wysokości 1000zł przez 12 miesięcy od daty urodzenia dziecka

Wszystkie te zasiłki dostajesz po urodzeniu dziecka (a nie w 7 miesiącu ciąży) bo co może wydać się tragiczne, no ale tak jest - jak poronisz, albo urodzisz martwe dziecko to te świadczenia nie przysługują
 
Ostatnia edycja:
I to w urzędzie pracy się załatwia?Do becikowego jest potrzebne chyba jakieś zaświadczenie ,że jestem pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży to wystarczy mi np.opis usg z datą wykonania w 8tc?
Nie w urzędzie pracy, kosiniakowe załatwiasz w zus pue, a becikowe i rodzinne w mops/gops.
 
W szpitalu ci wydadzą takie zaświadczenie po porodzie. O becikowe składasz wniosek do MOPSu lub GOPSu. Wniosek o 500+ składasz do ZUS.
Nie wydają juz w szpitalu takich zaświadczeń, bo się zorientowałam. Musisz iść do przychodni w której prowadziłaś ciaze i tam lekarz lub w rejestracji wydadzą Ci takie zaswiadczenie ;) Chyba ze vo miasto to inaczej.
 
reklama
Mi to lekarz prowadzący wydawał w pierwszej ciąży, nie szpital. Ale może się coś zmieniło bo potem już nigdy się na to nie łapaliśmy ze względu na próg dochodowy
Mi zaświadczenie wydali w szpitalu razem z całą dokumentacją przy wypisie. Mogło się zmienić, bo o ile dobrze pamiętam, to przy składaniu pierwszego wniosku o 500+ trzeba było dołączyć to zaświadczenie i może dlatego teraz wydają każdemu.
 
Do góry