reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

warto wygospodarować środki jeśli się je ma, a zwykli ludzie są pozostawieni sami sobie i to nie jest fair. Druga sprawa, co podkreśliłam wcześniej to dostęp do dobrych specjalistów. Nie stać mnie, żeby skakać po dietetyka i aż trafię na tego właściwego.
Przykro mi, że nie jest tak jak być powinno, czyli, że leczenie nie jest niestety śni łatwo dostępne ani darmowe.
To nie są jednak koszty nie do ogarnięcia i nie trzeba odwiedzać 10 certyfikowanych dietetyków co tydzień. Tu z pomocą może przyjść internet. Warto wymienić się namiarami na lekarzy i specjalistów a nie zaleceniami. Dobry dietetyk da wskazówki, przykładowe jadłospisy, zasady kompozycji posiłków i 2 wizyty wystarczą na całą ciążę. Inwestycja w zdrowie to powinna być 1 pozycja w budżecie. Dziecko nie potrzebuje designerskich mebli, kompletu otulaczy znanej marki, szumisia ani niani z termowizją. Potrzebuje zdrowej matki.
Troska o własne zdrowie jest równie ważna co o zdrowie dziecka.
 
reklama
To chyba Ty napisałaś o tych 3 posiłkach, prawda?
A zdecydowana większość dostaje zalecenia jedzenia co 3 h i tym sposobem przez kilka miesięcy ciąży rozwala się trzustkę. Tak jak u mnie 🤷🏻‍♀️
Polska diabetologia ciągle zakazuje śmietany i nie ważne czy jesteś 70 letnim cukrzykiem z otyłością olbrzymią i powikłaniami czy szczupłą 30 letnią ciężarną.
Mam nadzieję, że ominie Cię cukrzyca po ciąży, bardzo się cieszę, że trafiłaś na kogoś kompetentnego 👍🏻

Tak właśnie. Jem 3 posiłki dziennie i od zmiany diety w 6 tc zajęło mi tydzień unormowanie cukrów. Naczczo mam między 80-90. Ja mieszkam w Niemczech i naprawdę jestem mega zadowolona. Ale jak wejdziecie na infuencerki, np Paulina Ihnatowicz to mówią podobnie, bo aktualizują wiedzę. wiem że nie powinno się inzernetowych influencerow słuchać ale niektórzy naprawdę dobrze gadają.

Jak jesz co 3 godziny to cukier nie ma prawa spać i krzywa cukrowa nie jest krzywa tylko prosta, organizm musi mieć przerwy między posiłkami.

Ja też się cieszę bo mogę cieszyć się ciąża i nie martwic o cukry. Nawet zjeść na mieście itd. Od momentu pójścia do diabetologa nie googlowalam nic o cukrzycy ciążowej 💪 nawet nie moge dyskutować tu z dziewczynami, bo nasze zalecenia kompletnie się różnią, nawet nie wymienimy się doswiaczeniami ☺️

Wielka szkoda, że lekarze nie aktualizują wiedzy...
 
Masakra, aż mi się zachciało studiować dietetykę :D Strasznie to jest ciekawe. A możesz napisać przykładowy zbilansowany posiłek, który miałby mi wystarczyć jako jeden z 3 na dzień?

Dziś na obiad: ryba smażona (😀) w panierce!!! Ale orkiszowej, frytki z piekarnika, fasolka szparagowa. I nie 3 frytki, albo jeden ziemniak, tylko normalna porcja. Mam gdzieś zapisane ile gram. Wydaje mi się że 300 gram ziemniaków. Ale musialabym sprawdzic w notatkach. Po takim obiedzie 5 godzin nie jestem głodna. Aha do tego keczup samoróbka z warzywami. Cukier po godzinie 124 właśnie zmierzyłam.
Na śniadanie chleb żytni z tłustym masłem i pomidorem i jajkiem i sałata. Popilam łykiem soku pomarańczowego. Czasem po takim śniadanku jem pomarańcze.

Warto podczas obiadu zaczynać od białka lub warzyw. Potem dojesc węgle, cukier wolniej rośnie. Owoce po obiedzie jak najbardziej.
 
Tak właśnie. Jem 3 posiłki dziennie i od zmiany diety w 6 tc zajęło mi tydzień unormowanie cukrów. Naczczo mam między 80-90. Ja mieszkam w Niemczech i naprawdę jestem mega zadowolona. Ale jak wejdziecie na infuencerki, np Paulina Ihnatowicz to mówią podobnie, bo aktualizują wiedzę. wiem że nie powinno się inzernetowych influencerow słuchać ale niektórzy naprawdę dobrze gadają.

Jak jesz co 3 godziny to cukier nie ma prawa spać i krzywa cukrowa nie jest krzywa tylko prosta, organizm musi mieć przerwy między posiłkami.

Ja też się cieszę bo mogę cieszyć się ciąża i nie martwic o cukry. Nawet zjeść na mieście itd. Od momentu pójścia do diabetologa nie googlowalam nic o cukrzycy ciążowej 💪 nawet nie moge dyskutować tu z dziewczynami, bo nasze zalecenia kompletnie się różnią, nawet nie wymienimy się doswiaczeniami ☺️

Wielka szkoda, że lekarze nie aktualizują wiedzy...
Ale jak wytrzymujesz na 3 posiłkach? Ja po godzinie od jedzenia mam mdłości i no musze chociaż coś małego zjeść. Serio, ciężko mi wytrzymać godzine bez żarcia, żeby cukier zmierzyć.
 
Bo twoje potrzeby x2 ;) Może to też ma znaczenie

A jak się czujesz poza tym?
Tak sobie, mam lepsze i gorsze dni. Niestety prócz myślenia żeby dieta była niskoglikemiczna muszę jeszcze chcieć to zjeść :p odrzuca mnie od całej masy jedzenia. Jak uwielbiałam przed ciąża salatki ( rukola, pomidorki, Ogórek, mozarella itp) to teraz mam wstręt. Nocami się budzę, bo dzieciaki szybko rosną i mam takie uczucie jakby miał zaraz okres przyjść. Jednocześnie jestem szczęśliwa :) to moja wyczekana ciąża ( dzięki in vitro) po poronieniu rok temu. I przerazona, bo jak my ogarniemy dwójkę dzieci na raz! :)
Zastanawiam się czy powinnam mierzyć glukozę przed poranna tabletka letrox czy po? Bo mierze po, tak jest mi wygodniej. Zaczęłam się zastanawiać czy może w tabletce są substancje pomocnicze, ktore mogą podnosić glukozę.
 
W ciąży przy cukrzycy jadłam 3 posiłku główne i nie raz pomiędzy razie potrzeby dojadałam np jogurt, płatki owsiane + owoc lub robiłam koktajl malskanka, owoce i płatki owsiane.
 
Teraz tak jak w ciąży modyfikuje zwykle potrawy zastępując je produktami o niskim IG i tymi pełnoziarnistymi. Tym sposobem pancake czy gofry z mąki orkiszowej bez cukru bez problemu mogę zjeść z owocami na śniadanie czy kolację.
 
reklama
A ja dziś by ratować temat problemu z wc zjadłam z jogurtem greckim jabłko, 2 kiwi i posypałam tymi górskimi ale też 1 herbatnik z gorzka czekolada i cukier wyskoczył. Trudno :( metoda prób I błędów :/
 
Do góry